Dafna Filshteiner kartu su mama keliavo Tel Kane, esančiame šiaurės Izraelyje – ir pastebėjo kažką neįprasto: vabalo formos akmenį su dekoratyviniais elementais.
„Žiūrėdama į žemę, radau dygliakiaulės spyglių ir lygių akmenukų. Ir staiga pakėliau įdomų akmenį, – pasakoja mergaitė. – Parodžiau jį mamai, o ji pasakė, kad tai paprastas akmuo arba karoliukas. Bet tada pamačiau dekoraciją ir užsispyriau, kad tai kažkas daugiau, todėl ėmėme ieškoti internete. Ten aptikome daugiau panašių akmenų nuotraukų. Supratome, kad tai kažkas ypatingo, ir nedelsdami paskambinome į [Izraelio] senienų tarnybą“.
Vėliau Izraelio senienų valdybos (IAA) ekspertas Yitzhakas Pazas ištyrė radinį ir nustatė, kad tai yra skarabėjus – vabalo formos artefaktas, kuris buvo populiarus visame senovės Egipte.
Manoma, kad šiems daiktams, dažnai pagamintiems iš akmens, dažnai būdavo priskiriamos magiškos savybės ir jie buvo nešiojami kaip amuletai, nors kartais buvo naudojami ir kaip antspaudai.
Atrodo, kad neseniai Tel Kanoje rastas radinys datuojamas senovės Egipto Naujosios karalystės laikotarpiu, kuris tęsėsi nuo XVI iki XI a. pr. m. e.
„Šis radinys yra įdomus ir reikšmingas. Skarabėjus ir jo unikalūs vaizdiniai bruožai kartu su kitais Tel Kanos vietovėje aptiktais radiniais su panašiais motyvais suteikia naujų įžvalgų apie Egipto įtakos pobūdį regione apskritai ir Yarkono regione konkrečiai“, – sako Bar-Ilano universiteto atstovas Amitas Daganas ir IAA atstovė Ayelet Dayan, kurie šioje vietovėje atlieka archeologinius kasinėjimus.
Tel Kanas yra istoriškai turtinga vietovė, kurioje yra senovinių gyvenviečių, apimančių kelis istorinius laikotarpius – nuo bronzos amžiaus iki Bizantijos epochos, pėdsakų.
Akmenukas, kurį D. Filshteiner rado netoli šios vietos, yra skarabėjaus formos. Šis vabalas senovės egiptiečiams buvo naujos gyvybės simbolis – nes jis suritina mėšlo kamuoliuką ir padeda į jį kiaušinius, iš kurių išsirita lervos.
Ant amuleto taip pat pavaizduoti du skorpionai – dar yra dar vienas gyvūnas, senovės Egipte turėjęs simbolinę reikšmę. „Skorpiono simbolis simbolizavo egiptiečių deivę Serket, kuri, be kita ko, buvo laikoma atsakinga už nėščių motinų apsaugą, – pasakoja T. Pazas. – Kita amuleto puošmena – simbolis „nefer“, kuris egiptietiškai reiškia „geras“ arba „išrinktasis“. Taip pat yra dar vienas simbolis, panašus į karališkąją lazdą.“
Izraelyje rasti skarabėjų amuletai liudija apie senovės Egipto valdymą ir kultūrinę įtaką regione prieš daugiau nei 3000 metų.
„Skarabėjai iš tiesų yra išskirtinis egiptiečių bruožas, tačiau jų paplitimas siekė ir toli už Egipto ribų. [Akmenuką] galėjo pamesti pro šalį važiavęs svarbus ir autoritetingas veikėjas arba jis galėjo būti sąmoningai užkastas. Kadangi radinys aptiktas paviršiuje, sunku nustatyti tikslų jo kontekstą“, – aiškina Y. Pazas.
Šiuo metu skarabėjus eksponuojamas Jay ir Jeanie Schottensteinų nacionaliniame Izraelio archeologijos miestelyje Jeruzalėje, o D. Filshteiner gavo IAA padėkos raštą už savo atradimą, rašo „Newsweek“.