„Brain rot“ (liet. smegenų puvimas) buvo išrinktas metų žodžiu atlikus balsavimą, kuriame dalyvavo daugiau nei 37 000 žmonių, taip pat atsižvelgus į viešus komentarus ir „Oxford University Press“ (OUP) kalbos duomenų analizę.
Pirmadienį paskelbtame pranešime OUP „brain rot“ apibūdino kaip „asmens psichinės ar intelektinės būklės pablogėjimą, dažnai susijusį su prastos kokybės turinio vartojimu“.
Nors šiais metais „brain rot“ termino vartojimas išaugo 230 proc., iš tikrųjų jis pirmą kartą pasirodė daugiau nei prieš šimtmetį.
Pasak OUP, šį terminą pirmą kartą pavartojo rašytojas Henry Davidas Thoreau savo knygoje „Walden“, kritikuodamas visuomenės polinkį nuvertinti sudėtingas idėjas.
„Kol Anglija stengiasi pašalinti bulvių puvimą, – rašė H. D. Thoreau, – argi niekas nesistengs pašalinti „smegenų puvimo“, kuris paplitęs daug plačiau ir yra pražūtingas?“
Tačiau per pastaruosius metus šis terminas vis labiau plito, ypač didėjant susirūpinimui dėl pernelyg didelio žemos kokybės turinio vartojimo internete poveikio.
Šių metų pradžioje vienas Jungtinių Valstijų elgesio sveikatos priežiūros paslaugų teikėjas pradėjo siūlyti „smegenų puvimo“ gydymą, apibūdindamas jį kaip „protinio miglotumo, mieguistumo, sumažėjusios dėmesio koncentracijos ir kognityvinių funkcijų pablogėjimo“ būklę.
Šis žodis įveikė penkis kitus pretendentus, tarp kurių buvo „lore“ (pirminės žinios apie žmogų, daiktą – jų istoriją bei kontekstą), „romantasy“ (literatūros sąvoka, apjungianti romantikos ir fantastikos elementus), „dynamic pricing“ (kainų kaita priklausomai nuo rinkos poreikių), „slop“ (prastos kokybės, netikslus dirbtinio intelekto sugeneruotas turinys) ir „demure“ (būdvardis, reiškiantis santūrumą, pastebimą išvaizdoje ar elgesyje).
Pernai Oksfordas 2023 m. žodžiu išrinko „rizz“. Jis kilęs iš žodžio charizma ir reiškia asmens gebėjimą pritraukti romantiškus partnerius.
Parengta pagal CNN.