Mįslingoji Rusijos raketa „Orešnik“: kuo skiriasi tarpžemyninės ir vidutinio nuotolio raketos

2024 m. lapkričio 22 d. 22:59
Lrytas.lt
Po to, kai Ukraina pareiškė, kad Rusija per neseniai įvykdytą ataką panaudojo tarpžemyninę balistinę raketą (angl. intercontinental ballistic missile, ICBM), Maskva paskelbė, kad tai buvo eksperimentinė vidutinio nuotolio balistinė raketa (angl. intermediate-range ballistic missile, IRBM). Smūgis buvo nukreiptas į Dniprą.
Daugiau nuotraukų (1)
Per televiziją transliuotame pareiškime Rusijos Prezidentas Vladimiras Putinas patvirtino, kad buvo panaudota nauja raketų sistema „Orešnik“, kurią jis apibūdino kaip turinčią hipergarsinę įrangą. „Rusija pasilieka teisę naudoti ginklus prieš karinius taikinius šalyse, leidžiančiose smūgius į Rusijos teritoriją“, – sakė V. Putinas.
Jis pridūrė, kad paleidimas buvo atsakas į tai, kad Ukraina prieš Rusijos teritoriją panaudojo Vakarų šalyse pagamintus ilgojo nuotolio ginklus.
Iš pradžių Kijivas raketą, remdamasis jos greičiu ir trajektorija, identifikavo kaip tarpžemyninę balistinę raketą.
„Šiandien buvo paleista nauja Rusijos raketa. Visi jos požymiai – greitis, aukštis – būdingi tarpžemyninei balistinei raketai“, – sakė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir paragino imtis tarptautinių atsakomųjų veiksmų.
JAV pareigūnai paneigė Ukrainos teiginius ir nurodė, kad raketa yra vidutinio nuotolio hipergarsinė IRBM. Pentagonas teigia, kad tai buvo balistinė raketa „RS-26 Rubež“ su nepriklausomai nukreipiamomis galvutėmis (angl. multiple independently targetable reentry vehicle, MIRV) – šiuo atveju šešiomis įprastinėmis kovinėmis galvutėmis.
V. Putinas patvirtino, kad tai buvo nebranduolinė raketa, ir pareiškė: „Atsakydamos į amerikiečių ir britų tolimojo nuotolio ginkluotės panaudojimą, šių metų lapkričio 21 d. Rusijos ginkluotosios pajėgos sudavė bendrą smūgį vienam iš Ukrainos karinio-pramoninio komplekso objektų.“
Hipergarsinės raketos ir ICBM: Pagrindiniai skirtumai
Ir hipergarsinės raketos, ir tarpžemyninės balistinės raketos (ICBM) yra pažangiausios karinės technologijos, tačiau jos sukurtos skirtingiems tikslams ir veikia naudodamos skirtingus mechanizmus.
Hipergarsinės raketos pasižymi ypatingu greičiu – jos skrieja didesniu nei 5 machų greičiu (penkis kartus viršija garso greitį) ir skrydžio metu geba manevruoti, todėl jas nepaprastai sunku aptikti ir perimti. ICBM pasiekia panašų greitį, tačiau jos skrenda dideliu lanku balistine trajektorija, o jų manevravimo galimybės leidimosi metu yra ribotos.
Kalbant apie naudingąjį krovinį, ICBM pirmiausia naudojamos branduolinėms kovinėms galvutėms gabenti dideliais tarpžemyniniais atstumais. Daugelyje jų yra įrengtos daugkartinės nepriklausomai nukreipiamos raketos (MIRV), todėl viena raketa vienu metu gali smogti keliems taikiniams. Kita vertus, hipergarsinės raketos dažnai naudojamos tiksliems smūgiams į svarbiausius taikinius ir gali nešti įprastines arba branduolines kovines galvutes.
Ekspertai nurodo, kad neseniai atliktų bandymų metu pagrindinis skirtumas buvo nuotolis. Tarpžemyninės balistinės raketos yra skirtos pasauliniam pasiekiamumui, jų veikimo nuotolis viršija 5500 kilometrų. Tuo tarpu IRBM – pavyzdžiui, Rusijos išbandytoji raketa – yra trumpesnio nuotolio: nuo 1800 iki 5500 kilometrų, todėl jas galima naudoti tik regioniniams taikiniams, rašo „Newsweek“.
Platesnis kontekstas
Raketa paleista po to, kai Ukraina neseniai panaudojo Jungtinių Valstijų tiekiamas ATACMS ir Jungtinės Karalystės tiekiamas „Storm Shadow“ raketas prieš taikinius Rusijos teritorijoje. Šios savaitės pradžioje J. Bideno administracija leido Ukrainai naudoti JAV tiekiamas ilgesnio nuotolio raketas smūgiams giliau Rusijos viduje, o tai sukėlė Maskvos reakciją.
Po kelių dienų Ukraina paleido kelias raketas į Rusiją, teigia Kremlius. Tą pačią dieną V. Putinas pasirašė naują doktriną, pagal kurią galimas branduolinis atsakas net į bet kurios branduolinės valstybės remiamos šalies konvencinį puolimą prieš Rusiją.
ginkluotėraketosRusija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.