Kas galėtų būti raketa, apie kurią kalbėjo V. Putinas – ir kodėl neverta juo tikėti

2024 m. lapkričio 22 d. 08:44
Lrytas.lt
Žiniasklaida praneša apie Kremliaus vadovo Vladimiro Putino pareiškimą, kuriame teigiama, kad Rusija smūgiui į Dniprą panaudojo naują vidutinio nuotolio balistinę raketą, kuri gali būti naudojama kaip branduolinio ginklo nešėja, vadinamą „Orešnik“ – neva tai buvo bandomasis paleidimas.
Daugiau nuotraukų (1)
„Defense Express“ teigimu, galima daryti pagrįstą prielaidą, kad V. Putino pareiškimu pirmiausia buvo siekiama įbauginti Vakarus ir atgrasyti nuo tolesnės gynybinės paramos Ukrainai. Dėl to kyla tiesioginis klausimas: kas konkrečiai yra ta raketa, vadinama „Orešnik“.
Pirmas dalykas, kuris krenta į akis – kad nėra jokių viešai prieinamų duomenų apie tokią raketą. Vietoj to yra daug įrodymų, kad Kremlius linkęs sugalvoti vadinamųjų „superginklų“ pavadinimus.
Vienas iš tokio dalyko pavyzdžių – 2022 m. vasarą Rusijos propagandinė žiniasklaida paskelbė apie tolimojo nuotolio priešlaivinės raketos „Zmeevik“, kuri turėtų būti Kinijos balistinių raketų „DF-21D“ ir „DF-26“ analogas, projektą. 2023 m. rudenį pasirodė pareiškimas apie tariamą šio projekto darbų nutraukimą, tačiau per nurodytą laikotarpį viešojoje erdvėje daugiau jokios informacijos apie „Zmeevik“ nebuvo.
Pasirodo, kad šis „Zmeevik“ egzistavo tik Rusijos propagandos šaltinių puslapiuose, tačiau kartu pranešimai apie šį projektą galėjo pasitarnauti kaip „priedanga“ tikriesiems Rusijos vidutinio nuotolio balistinių raketų projektams.
Gali būti, kad žymėjimas „Orešnik“ irgi galėjo atsirasti darbinėje dokumentacijoje kaip dalis darbo su gaminiu, kuris geriau žinomas kaip „RS-26 Rubež“. Toks „dvilypumas“ Rusijos kariniam-pramoniniam kompleksui yra gana įprastas – pavyzdžiui, galima prisiminti sparnuotąją raketą „Kh-101“, kuri taip pat vadinama „Izdelije 504“ – nors vis dėlto daugiausia naudojamas indeksas „Kh-101“.
Naudodamas pavadinimą „Orešnik“ Kremlius greičiausiai siekia sukurti naujai sukurtos nežinomų galimybių raketos iliuziją, rašo „Defense Express“. Tai taktika, kuria siekiama įvaryti baimę ir daryti įtaką Vakarų valstybėms, pasinaudojant dviprasmybėmis, kad būtų pervertinta Rusijos technologinė pažanga.
Tai atitinka platesnę strateginio dviprasmiškumo koncepciją – sąmoningas pastangas suklaidinti priešininkus dėl tikrųjų šalies pajėgumų. Taip V. Putinas siekia išnaudoti šį dviprasmiškumą kaip psichologinį ginklą civilizuotam pasauliui įbauginti ir šantažuoti, perspėja „Defense Express“.
Panašiai teigia ir karo apžvalgininkas Egidijus Papečkys: „Reikėtų suprasti vieną esminį dalyką – Rusija turi daug branduolinių priemonių, ir jokie „Rubiež“ ar „Orešnik“ padėties nekeičia, panaudojimo prieš NATO atveju atsakymas būtų greitas ir naikinantis, ką Kremliuje irgi labai gerai supranta“.
ginkluotėraketospropaganda
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.