Programėlė padės spręsti ginčus dėl namų ruošos darbų

2024 m. lapkričio 19 d. 11:42
Kas nudirba namų ruošos darbus? Švedų inžinerijos studentai, siekdami, kad „nematomas darbas taptų matomas“, sukūrė programėlę, skirtą šeimoms – pasiskirstyti ir stebėti namų ruošos darbus. Vieni iš pirmųjų programėlės naudotojų – 40 metų Marko ir 37 metų Neha Sarcevic, turtingame Stokholmo priemiestyje Taby gyvenanti sutuoktinių pora, auginanti du mažus – trejų ir ketverių metų – vaikus.
Daugiau nuotraukų (1)
„Pagalvojom, kodėl gi ne, pamėginkim, galbūt tai padės išspręsti daugelį problemų, su kuriomis susiduriame namuose“, – AFP sakė Neha. Jos vyras pritaria, sakydamas, kad programėlė (šiuo metu turinti apie 2 tūkst. naudotojų) „namuose paskatino diskusiją: jei namų ruošos darbai nenudirbami, kas už juos atsakingas?“
Neha telefono ekrane rodo jų šeimai būdingas užduotis: sugrįžus namo pakabinti vaikų paltus, ištuštinti jų sportinius krepšius, paleisti skalbyklę, išnešti kompostą. Sistema paprasta: naudotojai į programėlę suveda savo pasirinktas užduotis. Kiti šeimos nariai gali sekti progresą ir išsiųsti „priminimą“, jei užduotys neatliekamos laiku.
Neha prisipažįsta, kad ši funkcija jai labai patinka, „bet dažnai jos nenaudoju“: po šių žodžių jos vyras pratrūksta kvatoti.
Programėlės idėja gimė prieš metus, kai inžinerijos studento Victoro Fredriksono tėvas pavargo sūnui priminti susitvarkyti kambarį ir išsiskalbti drabužius. „Galiausiai vieną dieną jam nusibodo ir jis pasakė: o kodėl tau nesukūrus programėlės, kad man nereikėtų tavęs amžinai raginti“, – AFP pasakojo 23 metų generalinis direktorius. „Priėmiau jo priekaištą pažodžiui ir pasikalbėjau su kursioku“ – 23 metų programėlės bendraautoriumi Marcusu Pahlmanu. Taip gimė „Accord“.
„Harmonija šeimoje“
Idėja, pasak V. Fredriksono – paversti namų ruošos darbus apdovanojančia patirtimi. „Galima sakyti, kad „Accord“ tapo mūsų atsakymų į tai, kaip pasiekti harmoniją šeimoje ir išspręsti problemas, su kuriomis kasdien susiduria kiekviena šeima.“
Programėlė, oficialiai paleista rugsėjo pradžioje, leidžia šeimos nariams parodyti dėkingumą kuriam nors iš šeimynykščių atlikus užduotį. Atskleisdama, kas ką daro namuose, programėlė taip pat gali padėti panaikinti lyčių skirtumus, vis dar pastebimus namų ruošoje. „Norime, kad žmonės daugiau apie tai kalbėtų ir labiau įsitrauktų į šeimos diskusijas apie namų ruošą, kad nematomas darbas taptų matomas, kad pastebėtume, kas ką daro ir pradėtume diskusiją.“
2023 m. spalio mėnesį paskelbto Jungtinių Tautų agentūros „JT Moterys“ tyrimo duomenimis, moterys visame pasaulyje neapmokamiems buities darbams per dieną vidutiniškai skiria 2,8 val. daugiau laiko nei vyrai.
Kai jų vaikai bus pakankamai dideli, Neha ir Marko tikisi, kad ir jie įsitrauks į programėlę. „Susitvarkai kambarį – gauni taškų. Padedi paruošti vakarienę – gauni taškų“, – paaiškino Marko, pridurdamas, kad programėlė galėtų tapti jų kišenpinigių pagrindu.
Pora samdo auklę, kuri padeda prižiūrėti vaikus. Neha sakė, kad naudodamasi programėle ji gali stebėti, kas vyksta namuose, ir jai nereikia klausti, ar vaikai pamaitinti arba išmaudyti. „Taigi mano „mamos smegenys“ taip pat šiek tiek atsipalaiduoja“, – sakė Neha.
Emilija Ferdmanaitė (AFP)

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.