Paskelbė lietuvių mėgstamiausius slaptažodžius: pasitikrinkite, ar tarp jų nėra ir jūsiškio

2024 m. lapkričio 14 d. 10:38
„NordPass“ išleido šeštąjį kasmetinį 200 populiariausių slaptažodžių tyrimą, kuriame atskleidžiami dažniausiai visame pasaulyje naudojami slaptažodžiai. Šiais metais bendrovė taip pat patikrino, kaip slaptažodžiai, kuriuos žmonės naudoja darbinėms paskyroms apsaugoti, skiriasi nuo jų asmeninių paskyrų slaptažodžių. Tyrimas rodo, kad net 40 proc. asmeninių ir darbinių paskyrų slaptažodžių sutampa. Šiais metais populiariausias lietuvių naudojamas slaptažodis — paprasta ir fantazijos nereikalaujanti klavišų kombinacija „qwerty123“.
Daugiau nuotraukų (1)
Kas pasikeitė per metus?
Štai 20 populiariausių slaptažodžių Lietuvoje (Visą sąrašą galima rasti čia).
  1. qwerty123
  2. qwerty1
  3. 123456
  4. 123456789
  5. lopas123
  6. 12345678
  7. labas123
  8. qwerty
  9. password
  10. Qwerty123
  11. lopas
  12. 123123
  13. nesakysiu
  14. Qwerty123!
  15. samsung
  16. Qwerty1!
  17. slaptazodis
  18. Qwerty1234
  19. Lopas123
  20. lietuva
Bendrovė atliko tyrimą bendradarbiaudama su „NordStellar“ – ir nustatė, kad šių metų sąraše vėl puikuojasi blogiausi įmanomi slaptažodžiai. Tačiau pastebėta ir naujų tendencijų, kurias verta apžvelgti detaliau.
Šiais metais beveik pusė pasaulyje dažniausiai naudojamų slaptažodžių buvo sudaryti iš paprasčiausių klaviatūros klavišų kombinacijų, pavyzdžiui, „qwerty“, „1q2w3e4r5t“ ir „123456789“. Lietuva ne išimtis – tokie slaptažodžiai pirmauja sąraše. Lietuvoje populiariausias slaptažodis yra „qwerty123“.
Negana to, lietuviškame sąraše yra itin daug kitų „qwerty“ kombinacijos variacijų. Tokie pasirinkimai kaip „lopas123“ ar „labas123“ rodo, kad žmonės dažnai renkasi slaptažodžius, susijusius su kasdieniais žodžiais ar frazėmis. Be to, patriotiškas pasirinkimas „lietuva“ taip pat pateko į sąrašą, pabrėždamas nacionalinio identiteto svarbą.
Na o populiarūs ir standartiniai pasirinkimai, tokie kaip „slaptazodis“ ar „nesakysiu“, atspindi tendenciją rinktis lengvai įsimenamus, tačiau nesaugius slaptažodžius. Tyrimo duomenimis, 78 proc. pasaulyje dažniausiai naudojamų slaptažodžių gali būti nulaužti greičiau nei per sekundę. Palyginus su praėjusiais metais (70 proc.), situacija pablogėjo. Įmonių darbuotojų slaptažodžiai – tokie pat silpni
Šių metų bendrovės tyrimas taip pat įvertino, kuo skiriasi asmeninėms ir darbinėms paskyroms naudojami slaptažodžiai. Rezultatai stebina – net 40 proc. dažniausiai naudojamų slaptažodžių nesiskiria.
Tačiau ekspertai pastebėjo ir keletą įdomių pokyčių. Vartotojai dažniau naudoja numatytuosius slaptažodžius, tokius kaip „newmember“, „admin“, „newuser“, „welcome“ ir panašius, savo darbinėse paskyrose. Tokie slaptažodžiai, sukurti naujiems vartotojams, tikintis, kad šie juos pakeis („newpass“ ar „temppass“), dažnai nutekinami, nes vartotojai yra linkę pasilikti šiuos laikinus slaptažodžius, o ne pakeisti juos stipriais.
„Nesvarbu, ar esu darbe ir dėviu kostiumą bei kaklaraištį, ar vilkėdamas pižamą naršau socialiniuose tinkluose, aš esu tas pats žmogus. Nepriklausomai nuo aplinkos, slaptažodžio pasirinkimą nulemia tie patys veiksniai, dažniausiai – patogumas, asmeninė patirtis ir kultūrinė aplinka. Verslai, nepaisydami šių faktų ir palikdami slaptažodžių valdymą darbuotojų rankose, rizikuoja tiek įmonės, tiek klientų saugumu internete“, – sako „NordPass“ verslo produktų vadovas Karolis Arbačiauskas.
Slapti pavojai
Anksčiau atliktos apklausos duomenimis, vienas interneto vartotojas vidutiniškai turi 168 slaptažodžius asmeniniam naudojimui ir 87 slaptažodžius darbui. Ekspertai pastebi, kad valdyti tokį skaičių daugeliui tiesiog per sudėtinga, todėl natūralu, kad žmonės susikuria silpnus slaptažodžius ir naudoja juos pakartotinai.
Deja, silpni darbuotojų slaptažodžiai pasitarnauja įsilaužėliams, kurie kibernetinėmis atakomis gali lengvai pasiekti įmonės vidines IT sistemas. Programišiai neretai įsilaužia į įmonių sistemas pasinaudodami nutekintais asmeninių darbuotojų paskyrų duomenimis, nes šie naudoja tuos pačius slaptažodžius ir asmeninėms, ir darbo paskyroms.
Kaip tinkamai tvarkyti
Kad dėl neatsakingo slaptažodžių valdymo netaptumėte kibernetinių atakų auka, Arbačiauskas rekomenduoja laikytis kelių paprastų, bet veiksmingų kibernetinio saugumo taisyklių.
  • Susikurkite patikimus slaptažodžius arba slaptafrazes. Saugų slaptažodį sudaro bent 20 simbolių – atsitiktinių skaičių, raidžių ir specialiųjų simbolių derinys. Arba galite naudoti slaptafrazę. Tai turėtų būti ilga atsitiktinių žodžių eilutė, o ne reikšmę turintis sakinys.
  • Niekada nenaudokite to paties slaptažodžio kitoms paskyroms. Kiekviena paskyra turi turėti unikalų slaptažodį, nes jei nusikaltėliai įsilauš į vieną jūsų paskyrą, jie galės panaudoti tuos pačius slaptažodžius, kad patektų ir į kitas paskyras.
  • Jei galite, rinkitės slaptarakčius. Pastarieji laikomi perspektyviausia alternatyva slaptažodžiams, kada nors visiškai juos pakeisianti. Dauguma šiuolaikinių interneto paslaugų teikėjų, įskaitant „Google“, „Microsoft“ ir „Apple“, klientams jau siūlo slaptarakčius, kaip naują slaptažodžių alternatyvą.
  • Savo organizacijoje įveskite slaptažodžių politiką. Nustatykite slaptažodžių valdymo taisykles, pavyzdžiui, naudokite slaptažodžių tvarkykles, kurios padės apsaugoti ir efektyviai valdyti visus slaptažodžius. Taip pat slaptažodžių politikoje numatykite kelių veiksnių autentifikavimo (MFA) praktiką.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.