Paaiškėjo, kada į Ukrainą bus pristatyti pirmieji prancūziški „Mirage“ naikintuvai – ir kiek jų bus Kuo jie pasižymi?

2024 m. spalio 24 d. 20:44
Lrytas.lt
Pirmieji trys buvę Prancūzijos naikintuvai „Dassault Mirage 2000–5“ turėtų atvykti į Ukrainą iki balandžio pabaigos, pranešė Prancūzijos laikraštis „La Tribune“. Leidinys taip pat patvirtino tai, ką Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas užsiminė, kai birželį pažadėjo Ukrainai perteklinius „Mirage 2000–5“: viršgarsiniai naikintuvai atvyks aprūpinti geriausiais Ukrainai skirtais Prancūzijoje pagamintais ginklais „oras-žemė“, įskaitant sparnuotąsias raketas „SCALP-EG“ ir sklendžiančias bombas „Hammer“.
Daugiau nuotraukų (1)
Galintys smogti į taikinius net 250 km atstumu – didžiausias inerciškai valdomų, turboreaktyvinių raketų „SCALP-EG“ ir panašių, Didžiojoje Britanijoje pagamintų raketų „Storm Shadow“ veikimo nuotolis – „Mirage 2000–5“ žada išplėsti Ukrainos karinių oro pajėgų galimybes smogti tolimuosius smūgius Rusijos taikiniams okupuotoje Ukrainoje.
Tai, kad buvę prancūzų „Mirage 2000–5“ galės vykdyti smūgius „oras-žemė“, nebuvo savaime suprantama. Prancūzijoje tarnaujantys greitieji reaktyviniai lėktuvai griežtai vykdė išskridimus „oras-oras“, naudodami pulsinius-doplerinius RDY radarus ir MICA raketas. Taivano karinės oro pajėgos taip pat naudoja savo „Mirage 2000–5“ oro gynybai – tikėdamosi, kad labai greitai pakildami šie naikintuvai galės perimti įsibrovusius Kinijos lėktuvus.
Ukraina taip pat po truputį kaupia „F-16“ parką: šie lėktuvai papildys prieškarinį „MiG-29“ ir „Su-27“ lėktuvų parką, kuris šiuo metu patruliuoja ore. Lėktuvai „Mirage 2000“ papildys prieškarinius bombonešius „Su-24“, kurie šiuo metu yra vieninteliai Ukrainos karinių oro pajėgų sparnuotųjų raketų nešėjai. 1991 m. Ukraina iš Sovietų Sąjungos paveldėjo apie 200 „Su-24“ – ir daugelis lėktuvų vis dar yra gyvybingi.
Nenuilstamai dirbantys oro pajėgų technikai atkūrė tiek daug senų bombonešių, kad 7-oji taktinės aviacijos brigada šiuo metu iš tikrųjų turi daugiau lėktuvų nei prieš rusų puolimą. „Daug daugiau“, – sakė brigados vadas pulkininkas Jevhenas Bulatsykas. Per 32 plataus masto karo mėnesius Ukraina prarado 18 „Su-24“.
Keliolika ar daugiau „Mirage 2000–5“ lėktuvų, kuriuos Prancūzija planuoja perduoti Ukrainai, bus papildomos pajėgos. Kiek daugiau giliojo smūgio išpuolių galės atlikti Ukrainos karinės oro pajėgos, suformavusios „Mirage 2000“ padalinį, gali priklausyti labiau nuo raketų, o ne nuo reaktyvinių lėktuvų tiekimo.
Neaišku, kiek raketų „SCALP-EG“ ir „Storm Shadow“ Ukraina jau gavo iš Prancūzijos ir Jungtinės Karalystės – ir kiek dar 2900 kg sveriančių raketų Ukraina gali gauti artimiausiais mėnesiais. Iki 2022 m. Karališkosios oro pajėgos tikriausiai turėjo mažiau nei 1000 „Storm Shadows“. Prancūzijos karinės oro pajėgos turėjo mažiau nei 700 „SCALP-EG“. Tikėtina, kad nė vienos oro pajėgos neatiduos visų – ar net didžiosios dalies savo raketų – todėl Ukraina iš viso gali gauti turbūt tik kelis šimtus.
Prancūzijos pramonė stengiasi, kad raketų būtų daugiau, rašo „Forbes“. Pasak „Radio France Internationale“, raketų gamintoja MBDA atkuria Prancūzijos karinių oro pajėgų „SCALP-EG“ raketas, kurių galiojimo laikas baigėsi – ir perduoda jas Ukrainai. Taip pat gali būti, kad Prancūzijos vyriausybė iš užsienio pirkėjų atsiima senas „SCALP-EG“ – ir šias raketas taip pat restauruoja Ukrainai.
Žinoma, sparnuotosios raketos yra tik tolimųjų „Su-24“ ir „Mirage 2000–5“ smūgių ginkluotė. „Su-24“ ir „Mirage 2000–5“ taip pat yra suderinami su Prancūzijoje pagamintomis sklendžiančiomis bombomis „Hammer“. Be to, „Su“ gali gabenti naują Ukrainoje pagamintą sklendžiančią bombą, kuri iš tikrųjų gali būti prancūziškos amunicijos kopija ir kuri taip pat turėtų veikti su „Mirage 2000–5“.
Didžiausias skirtumas tarp sparnuotųjų raketų ir sklendžiančiųjų bombų yra nuotolis. Bombos nuskrieja ketvirtadaliu mažesnį atstumą nei „Storm Shadow“ ar „SCALP-EG“. Norint smogti skraidančiosiomis bombomis, „Su-24“ arba „Mirage 2000–5“ turėtų priskristi arčiau Rusijos priešlėktuvinės gynybos. O tai yra rizikinga – ir gali lemti didesnius nuostolius.
Parengta pagal „Forbes“.
ginkluotėkaro aviacijanaikintuvai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.