22 metų amžiaus Andrew Comynas „Sandy“ Irvine'as dingo kartu su alpinistu George'u Mallory 1924 m. birželį. Pora bandė tapti pirmaisiais žmonėmis, įkopusiais į aukščiausią pasaulio viršūnę.
Iki šiol lieka paslaptis, ar jiems prieš mirtį pavyko pasiekti savo tikslą. G. Mallory palaikai buvo rasti 1999 m. Juose trūko žmonos nuotraukos, kurią alpinistas planavo palikti viršūnėje. A . C. Irvine’as, kuris su savimi turėjo „Kodak“ fotoaparatą, galėjusį užfiksuoti galimą istorinį į kopimą viršūnę, taip ir nebuvo rastas.
Everesto viršūnė oficialiai pirmą kartą buvo pasiekta po 29 metų, kai 1953 m. Edmundas Hillary ir Tenzingas Norgay'us įkopė į kalną iš pietinės pusės. Dabar „National Geographic“ dokumentinių filmų komanda, kurią sudarė „Oskaro“ laureatas režisierius Jimmy Chinas ir alpinistai bei filmų kūrėjai Erichas Roepke ir Markas Fisheris, rado, jų teigimu, A. C. Irvine’o pėdą.
Pėda, esanti bate su kojine, ant kurios prisiūta keliautojo pavardė, buvo aptikta Everesto centriniame Rongbuko ledyne, toliau nuo G. Mallory palaikų.
„Pakėliau kojinę, – žurnalui „National Geographic“ pasakojo J. Chinas, – ir ten etiketė, kurioje raudonai užrašyta A. C. IRVINE.“
A.C. Irvine'as ir G. Mallory paskutinį kartą buvo pastebėti 1924 m. birželio 8 d., kai išsiruošė kopti į viršūnę. Vienas iš jų ekspedicijos komandos draugų Noelis Odellas pranešė, kad juos pastebėjo prie antrosios iš trijų kalno pakopų, kaip du mažus juodus taškelius. Vienas iš taškų pasimatė prie horizonto linijos trumpam prasisklaidžius debesims, bet paskui jie dingo.
G. Mallory kūną mažiau nei 600 metrų nuo viršūnės rado JAV alpinistas Conradas Ankeris. G. Mallory palaikai buvo aprišti virve aplink juosmenį, o sužalojimai rodė, kad susirišusi alpinistų pora nukrito. Ieškodami šalia šių palaikų ir šukuodami ledyną bei ieškodami užuominų, J. Chinas ir jo komanda aptiko iš ledo išlindusį batą.
„Tai buvo monumentalus ir emocingas momentas mums ir visai mūsų komandai, ir mes tik tikimės, kad tai pagaliau suteiks ramybę jo artimiesiems bei visam alpinizmo pasauliui“, – sako J. Chinas.
Komanda nusiuntė palaikus Kinijos Tibeto alpinizmo asociacijai, kuri yra atsakinga už leidimus kopti į Everesto šiaurinę pusę. Apie radinį taip pat buvo pranešta Karališkajai geografijos draugijai, kuri organizavo A. C. Irvine’o ir G. Mallory ekspediciją – ir A. C. Irvine'o dukterėčiai bei biografei Julie Summers.
„Gyvenau su šia istorija nuo tada, kai buvau septynerių metų, kai tėvas mums papasakojo apie dėdės Sandy paslaptį Evereste“, – sakė J. Summers. – Kai Jimmy man pasakė, kad ant etiketės, esančios ant kojinės viduje bato, pamatė A. C. Irvine'o vardą, sujaudinau iki ašarų. Tai buvo ir liks nepaprasta ir jaudinanti akimirka“.
Irvine’ų šeima savanoriškai pasisiūlė atlikti DNR tyrimą, kad būtų galima galutinai nustatyti palaikų tapatybę. Tuo tarpu J. Chinas ir jo komanda toliau ieškos daugiau artefaktų. Jei bus rastas A. C. Irvine’o fotoaparatas ir juo bus galima įrodyti, kad jie įkopė į viršūnę, tai gali perrašyti istoriją, rašo „Live Science“.