Skaudus smūgis: per rusų pasalą ukrainiečiai neteko retos karinės technikos

2024 m. spalio 1 d. 22:33
Lrytas.lt
Šviesiu paros metu išbėgę į purviną kelią, rusų kareiviai aplink Rusijos okupuotą Hrodivkos kaimą Rytų Ukrainoje greitai padėjo prieštankines minas ant žemės ir pasišalino, rašo „Forbes“.
Daugiau nuotraukų (1)
Tokiu būdu Rusijos centrinės pajėgų grupuotės kareiviai nukovė retą ukrainiečių transporto priemonę – papildomai apginkluotą vikšrinę kovos mašiną „BMP-1TS“. Kareiviai savo pasalą užfiksavo vaizdo įraše. Rusijos propagandos kanalai šį vaizdo įrašą paskelbė praėjusią savaitę.
Yra daugybė būdų užminuoti mūšio zonas: rankomis, naudojant automatines sistemas karinėse mašinos, iš oro sraigtasparniais ar dronais arba net artilerijos sviediniais, kurie atsiveria netoli žemės.
Rizikingiausias būdas – rankomis padėti minas į reikiamą vietą likus kelioms akimirkoms iki priešo technikos pravažiavimo. Tokias misijas atliekantys kareiviai atsiduria pavojuje dėl snaiperių, bepiločių orlaivių, artilerijos ir tų pačių transporto priemonių, į kurias jie taikosi, šaulių.
Tačiau rankomis „sukurtas“ minų laukas turi aiškią naudą – tao sumažina tikimybę, kad priešas pastebės ir išvalys minas. Neseniai pasalą surengę rusų kareiviai grįžę į užminuotą vietovę rado dvi apgadintas ir paliktas ukrainiečių karines mašinas: retą „BMP“,taip pat ratinę kovos mašiną „BTR“.
„BMP-1TS“ yra unikali ukrainietiška 15 tonų sveriančios, 11 žmonių talpinančios pėstininkų kovos mašinos „BMP-1“ versija. Sovietų pramonė nuo septintojo dešimtmečio vidurio pagamino dešimtis tūkstančių „BMP-1“. Šiuo metu tūkstančiai šių karinių mašinų yra saugomos Rusijoje ir Ukrainoje.
Didžiausia nemodifikuoto šarvuočio „BMP-1“ problema – jo mažo galingumo 73 milimetrų kalibro ginklas. Šio ginklo privalumas – minimali atatranka, tačiau jis taip pat praranda tikslumą smogiant daugiau nei kelių šimtų metrų atstumu.
Todėl kai rusai ar ukrainiečiai atnaujina senus „BMP-1“ korpusus, kurie gali būti sandėliuojami dešimtmečius, jie paprastai pradeda nuo bokštelių ir ginklų išmontavimo ir jų pakeitimo naujais koviniais moduliais, dažnai turinčiais modernią optiką ir 23 ar 30 milimetrų kalibro automatinius pabūklus.
Vienas iš tokių patobulintų „BMP-1“ yra „TS „modelis, kurį Ukrainos pramonė nedideliais kiekiais pradėjo gaminti prieš dvejus metus. „BMP-1TS“ vietoje senojo bokštelio su 73 milimetrų kalibro ginklu įrengtas „Spys-Synthesis“ kovinis modulis.
Modulyje „Spys-Synthesis“ sumontuota termovizorinė optika, stabilizatorius 30 milimetrų automatiniam pabūklui „ZTM-1“, taip pat automatinis granatsvaidis „KBA-117“ ir prieštankinės raketos „Stugna“ paleidimo įrenginys.
Pranešama, kad pirmieji keliolika „BMP-1TS“ priklausė Ukrainos kariuomenės 5-ajai šturmo brigadai, kuri mūšyje neteko mažiausiai trijų tokių šarvuočių, rašo „Forbes“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.