Šis teiginys buvo greitai diskredituotas, kai „X“ pridėjo bendruomenės pastabą, kurioje teigiama, kad „nuotraukoje pavaizduotas JAV karinių oro pajėgų „F-16“, kuris sudužo 2019 m.“. Pastaboje taip pat buvo pateiktos nuorodos į straipsnius apie incidentą, kuriuose buvo ta pati naikintuvo nuotrauka, kurią savo įraše naudojo Rusijos ambasada.
Nuotraukoje pavaizduotas „F-16“, kuris 2019 m. gegužę sudužo Kalifornijoje dėl lėktuvo hidraulinės sistemos gedimo, per incidentą buvo sužeista 13 žmonių. Originalioje nuotraukoje ant lėktuvo uodegos Ukrainos herbo nėra – o tai leidžia manyti, kad nuotrauką redagavo Rusijos ambasada.
„Kai jūsų šaudmenų sandėliai ir toliau sproginėja, bet jūs turite skelbti „F-16“ nuotraukas, padarytas fotošopu, kad pakeltumėte kovinę dvasią“, – atsakydamas į šį pranešimą „X“ parašė karo analitikas Oliveris Alexanderis.
Dieną prieš tai, kai Rusijos ambasada Pietų Afrikos Respublikoje paskelbė nuotrauką, Rusija pradėjo smūgius Ukrainai Chmelnyckio regione, po kurių prokremliška žiniasklaida pranešė apie penkių „F-16“ sunaikinimą. Tačiau oficialaus patvirtinimo apie lėktuvų sunaikinimą vis dar nėra.
Prokremliškas „Telegram“ kanalas „Military Observer“ taip pat pranešė, kad per smūgius žuvo amerikiečių pilotas. Jame buvo cituojama tariamos kario žmonos „Facebook“ tinkle paskelbta žinutė, kurioje rašoma, kad „Stephenas žuvo dėl visų tų nesąmonių su užsienio instruktorių programa. Nežinau, kodėl jis sutiko. Ir nesuprantu, kaip jie ketina sugrąžinti mano vyrą iš prakeikto Starokonstantinovo“. Vėliau nepriklausoma žiniasklaidos priemonė „The Insider“ nustatė, kad tai buvo klastotė.
Rugpjūtį Ukrainai perduotas amerikiečių gamybos ketvirtos kartos naikintuvas „F-16“ sudužo atremdamas Rusijos oro ataką prieš Ukrainą. Dėl to žuvo ukrainiečių pilotas, pulkininkas leitenantas Oleksijus Mesas, taip pat žinomas šaukiniu „Moonfish“, pranešė Ukrainos kariuomenė.
O. Mesas buvo plačiai žinomas visuomenėje, nes dažnai pasirodydavo žiniasklaidoje ir lankydavosi Vašingtone, siekdamas paveikti JAV, kad šios atsiųstų lėktuvus, kurie, kaip tikėjosi Ukraina, pakeistų padėtį mūšio lauke.
O. Mesas buvo vienas iš ukrainiečių pilotų, apmokytų skraidyti šiuo orlaiviu Skrydstrupo bazėje Danijoje. Anksčiau šiais metais jis sakė, kad mokymai buvo „sutrumpinti“, o pilotuoti orlaivį buvo techniškai sudėtingiau.
Rusijos ambasadorius Vašingtone Anatolijus Antonovas dėl piloto žūties kaltino netinkamą Jungtinių Valstijų vykdomą Ukrainos pilotų mokymą.
„JAV instruktoriai nesugebėjo apmokyti Ukrainos pilotų valdyti naikintuvus „F-16, – Rusijos ambasados „Telegram“ kanale paskelbė A. Antonovas, kurį cituoja valstybinė Rusijos naujienų agentūra TASS. – Vietiniai instruktoriai nesugebėjo apmokyti ukrainiečių. Įsivaizduoju, kaip jie šauktų, jei ateitų pranešimai, kad tą nelaimingą lėktuvą numušė mūsų kariai“.
Ukrainos įstatymų leidėja Mariana Bezuhla anksčiau paskelbė, kad „F-16“ per klaidą numušė JAV suteikta priešlėktuvinių raketų sistema „Patriot“, dėl „nesuderintų veiksmų tarp dalinių“. Ji taip pat apkaltino oro pajėgų vyriausiąją vadovybę „melo kultūra“.
Po piloto žūties Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atleido Ukrainos oro pajėgų vadovą Mykolą Oleščuką. Pastarasis atmetė A. Bezuhlos nuogąstavimus ir apkaltino ją Ukrainos karinės vadovybės diskreditavimu.
Ukrainos gynybos pajėgos pareiškė nemanančios, kad incidentą lėmė piloto klaida, pranešė CNN, o katastrofos tyrimas vyksta.
Rugpjūčio pradžioje Ukraina gavo pusę tuzino naikintuvų „F-16“. Tai buvo pirmoji dalis iš visų 45 naikintuvų, kuriuos pažadėjo Kijevo sąjungininkai, primena „Newsweek“.