Šveicarijos policija pranešė, kad pradėjo baudžiamąjį tyrimą ir suėmė kelis asmenis po to, kai, kaip įtariama, moteris mirė vadinamojoje „savižudžio kapsulėje“. Vietos pranešimų duomenimis, kapsulė, kurią jos išradėjas pavadino „Sarco Pod“, pirmą kartą buvo panaudota pirmadienio popietę miške netoli Vokietijos sienos Šveicarijos Merišauseno mieste.
Pranešama, kad mirė 64 metų amerikietė. Šveicarija yra viena iš nedaugelio pasaulio šalių, kurioje savižudybė su pagalba tam tikromis sąlygomis yra įteisinta.
Šveicarijos šiaurėje esančio Šafhauzeno kantono policija patvirtino, kad buvo suimti asmenys, o prokuratūra patvirtino, kad pradėjo tyrimą dėl įtariamo kurstymo ir padėjimo nusižudyti. Policijos atstovas spaudai teigė, kad taip pat tiriama, ar buvo įvykdytos kitos nusikalstamos veikos.
Šveicarijos vidaus reikalų ministrė Élisabeth Baume-Schneider suabejojo moraliniu ir teisiniu „Sarco Pod“ – prietaiso, kurio viduje esantis žmogus gali paspausti mygtuką, kuris į sandarią kamerą įleidžia azoto dujų – statusu. Dėl to asmuo turėtų užmigti ir per kelias minutes uždusęs mirti.
Manoma, kad vienintelis moters mirties vietoje buvo vokiečių mokslininkas Florianas Willetas. Jis yra vienas iš pagrindinių organizacijos „Last Resort“, atsakingos už kapsulę, narių, o taip pat priklauso ne pelno siekiančios organizacijos „Exit International“, kuri užsiima savižudybės su pagalba įteisinimu lobizmu, Šveicarijos padaliniui.
Neaišku, ar tarp suimtųjų buvo F. Willetas.
Šveicarijos bulvariniam laikraščiui „Blick“ jis sakė, kad moters mirtis buvo „taiki, greita ir garbinga“. Jis pridūrė, kad moteris daugelį metų kentėjo nuo įvairių rimtų sveikatos problemų, susijusių su autoimunine liga.
„Sarco Pod“ išradėjas, Australijos pilietis Philipas Nitschke, socialiniame tinkle „X“ parašė, kad moteris „mirė idiliškai ir ramiai Šveicarijos miške“. Jis pridūrė, kad kapsulė buvo panaudota siekiant jai suteikti „tokią mirtį, kokios ji norėjo“.
Pranešama, kad gydytojas Ph. Nitschke per vaizdo ryšį Vokietijoje matė moters mirtį ir stebėjo prie jos prijungto deguonies bei širdies ritmo monitoriaus rodmenis.
Jis sakė manąs, kad ji prarado sąmonę „per dvi minutes“ ir mirė po penkių minučių. „Matėme trūkčiojančius, nedidelius jos rankų raumenų trūkčiojimus, bet tuo metu ji tikriausiai jau buvo praradusi sąmonę. Ji atrodė būtent taip, kaip ir tikėjomės, kad atrodys“, – sakė jis laikraščiui „De Volkskrant“.
Prieš įeidama į „Sarco Pod“, moteris paliko pareiškimą advokatei Fionai Stewart, vienai iš „Last Resort“ direktorių, kuri yra Ph. Nitschke's žmona. Pareiškime ji patvirtino, kad mirti norėjo pati ir kad ją palaikė du sūnūs. Moteris teigė, kad norėjo mirti dvejus metus po to, kai jai buvo diagnozuota sunki būklė, sukėlusi didelius skausmus.
Ph. Stewart „De Volkskrant“ nurodė, kad prieš tai moterį ištyrė psichiatras, kuris pripažino, kad ji yra psichiškai sveika.
Šveicarijos įstatymai leidžia pagalbą savižudybei, jei asmuo atima sau gyvybę be „išorinės pagalbos“ ir jei tie, kurie padeda asmeniui mirti, to nedaro dėl „kokių nors savanaudiškų motyvų“, rašoma vyriausybės interneto svetainėje.
Parengta pagal „The Guardian“.