Kasinėjimuose savanoriavęs senjoras aptiko įspūdingą radinį

2024 m. rugsėjo 11 d. 08:10
Lrytas.lt
Škotijoje savanoris atrado retą 1000 metų senumo žiedą, kuris kadaise priklausė piktams, dėl pomėgio tatuiruotėms dar vadinamiems „dažytaisiais žmonėmis“.
Daugiau nuotraukų (5)
Į pensiją išėjęs inžinierius, Škotijos Aberdyno universiteto alumnas Johnas Ralphas prie vykstančių archeologinių kasinėjimų prisijungė savanoriškai. Ir paskutinę dieną senjoras rado „nepaprastą“ papuošalą, kuris yra „aitvaro formos“ – užkastą namo, kuris kadaise buvo Burghedo forto dalis, liekanose. Dabar ši vietovė yra Burghedo miesto dalis, kuris buvo pastatytas XIX a. – ir, deja sunaikino bei uždengė didžiąją dalį forto archeologinių liekanų, teigiama Aberdyno universiteto pranešime.
Piktai buvo ankstyvieji Škotijos gyventojai, garsėję tatuiruotėmis ant kūno ir aktyviu priešinimusi romėnų valdžiai. Juos pirmą kartą aprašė romėnų istorikai (lotyniškas žodis „dažai“ yra „picti“), o jų kultūra, sudaryta iš genčių, susibūrusių į laisvas konfederacijas, gyvavo maždaug nuo IV iki IX amžiaus. Išskyrus kai kuriuos paslaptingus ant akmenų iškaltus simbolius, piktai nepaliko rašytinės kalbos paminklų, todėl viskas, ką randa archeologai, gali nušviesti šią gana mįslingą visuomenę.
Archeologai pastebėjo, kad naujai rasto metalinio žiedo centre yra granato arba raudono stiklo gabalėlis.
„Piktų žiedų aptikta labai nedaug, o tie, apie kuriuos žinome, dažniausiai yra iš lobių, kurie buvo sąmoningai užkasti į žemę saugojimui, – pasakoja Aberdyno universiteto archeologijos profesorius Gordonas Noble'as. – Mes tikrai nesitikėjome rasti kažką panašaus, gulintį ant kažkada buvusio namo grindų.“
G. Noble'as pridūrė, kad komanda rado ir „kitų metalo apdirbimo įrodymų“, taip pat keletą pastatų. „Šis dar vienas aukšto statuso metalo dirbinių gamybos pavyzdys papildo besikaupiančius įrodymus, kad piktų laikotarpiu Burghedas buvo tikrai svarbi valdžios būstinė“, – teigia mokslininkas.
Dabar žiedą analizuoja Škotijos nacionalinio muziejaus tarnyba.
„Dabar nagrinėsime žiedą, pastatų liekanas ir kitus artefaktus, siekdami nustatyti, ar žiedas buvo pagamintas šioje vietoje, ir kam galėjo būti skirtas toks svarbus papuošalas“, – sako G. Noble’as.
Parengta pagal „Live Science“.
archeologijaŠkotijaPiktai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.