Į gatves grįžta rudens tamsa: kaip išmanusis gali padėti gintis nuo užpuolikų?

2024 m. rugsėjo 11 d. 12:37
Rudens sutemoms jau netrukus užklosiant miestą, gatvėse krūptelėti priversti gali net mūsų pačių šešėlis. Neapšviesti daugiabučių kiemai, ištuštėję parkai ir neapsaugotos viešojo transporto stotelės kelia nerimą ir patiems drąsiausiesiems, jau nekalbant apie iš būrelių grįžtančius vaikus. Tokiais atvejais efektyvia asmeninės apsaugos priemone tampa mūsų išmanusis, kuris kartu su specialioms programėlėmis, gali išvaduoti iš pačių netikėčiausių gatvėse tykančių pavojų.
Daugiau nuotraukų (1)
„Nors tamsiu paros metu gatvėse gali tykoti kur kas daugiau grėsmių, mūsų gyvenimas nusileidus saulei nesustoja. Tam, kad tamsiomis gatvelėmis eiti būtų kiek drąsiau, rekomenduojama žinoti greitąjį pagalbos iškvietimo būdą savo išmaniajame, prieš ėjimą aktyvuoti „bSafe“ programėlę, o bėgiojant ar važinėjant dviračiu – neignoruoti populiariosios „Strava“ suteikiamų saugumo funkcijų“, – teigia „Telia“ išmaniųjų įrenginių ekspertas Marijonas Baltušis.
Nežinomos saugumo funkcijos
Šiais laikais tiek „iPhone“, tiek „Android“ išmanieji vartotojams siūlo įvairių saugumo sprendimų, net ir be specializuotų programėlių siuntimosi. Pavyzdžiui, vienu metu nuspaudus ir maždaug penkias sekundes palaikius „iPhone“ įjungimo ir kurį nors iš garso mygtukų, įrenginys automatiškai surinks bendrąjį pagalbos numerį. Tai gali ypač praversti stresinėje situacijoje, kai pagalbą tenka kviesti neišsitraukus telefono iš kišenės arba nepavykstant jo atrakinti.
Tuo metu naujesni „Samsung“ modeliai siūlo labai naudingą SOS žinučių sprendimą. Apsilankius šių telefonų išplėstinių funkcijų nustatymuose, rasite opciją „Siųsti SOS žinutes“. Ten bus galima pasirinkti, kuriuos kontaktus informuoti apie pavojų ir, ar jiems taip pat nusiųsti paveikslėlius bei garso įrašus. Aktyvavus šią funkciją, pakaks tris kartus greitai spustelėti įjungimo mygtuką, ir nustatyti asmenys žinute bus akimirksniu informuoti apie jums iškilusį pavojų, pridedant lokaciją bei kitus svarbius duomenis.
„Planuojant kiek ilgesnį pasivaikščiojimą sutemus arba tamsiu paros metu naudojantis pavežėjų paslaugomis, „iPhone“ savininkams rekomenduojama aktyvuoti „Safety Check“ funkciją, kuri artimiesiems leis sekti jūsų kelionę ir praneš apie bet kokius jos nesklandumus. Gamyklinėje žinučių programėlėje tiesiog pasirinkite asmenį, kuriam norite teikti šią informaciją, greta žinutės teksto laukelio spustelėkite „+“ ikoną ir paspauskite „Safety Check“. Tuomet pakaks pasirinkti iš dviejų opcijų – „When I Arrive“ bei „After a Timer“, – pataria M. Baltušis.
Pirmasis pasirinkimas labiau tinka kelionės informacija dalinantis su šeimos nariais arba draugais, kadangi jiems leidžia matyti, kaip keliaujate ir kada tiksliai pasieksite kelionės tikslą. Antrąjį pasirinkimą reikėtų rezervuoti vykstant į pasimatymą ar susitikimą su mažiau pažįstamais draugais, kuriems jūsų maršruto informacija taptų pasiekiama tik kelionės neužbaigus per nustatytą laiką.
„bSafe“ – dar daugiau priemonių savisaugai
Jei norite apsaugoti vaikus arba po naktinį miestą tenka keliauti ganėtinai dažnai, papildomą apsaugą gali suteikti „bSafe“. Šią „Android“ ir „iOS“ platformoms prieinamą programėlę su savo tėvu sukūrė išprievartavimą patyrusi Charlen. Traumuojančių išgyvenimų įkvėptą įrankį jau išbandė milijonai žmonių iš 125 pasaulio valstybių.
Atsisiuntus „bSafe“, vartotojo paprašoma suregistruoti visus „patikimus kontaktus“, kurie turės galimybę bet kada žinoti jo vietovę, o ištikus nelaimei – sulaukti jo pagalbos prašymo. Viena originalesnių aplikacijos funkcijų galima įvardinti šaižų garsą, kurį išmaniojo garsiakalbiai pradeda skleisti balsu ar mygtuko paspaudimu aktyvavus SOS režimą. Ši sirena gali padėti bent trumpam laikui atbaidyti užpuolikus, kol į atskubės pagalbos tarnybos arba į automatiškai išsiųstą pagalbos prašymą atsilieps draugai.
Vis dėlto, jei baiminatės, kad didelis triukšmas piktavaliams tik išduos, kad bandote prisikviesti pagalbą, šią funkciją galima išjungti programėlės nustatymuose.
„Kol auka grumiasi su nusikaltėliais, jos pasirinkti „patikimi kontaktai“ mato ne tik nukentėjusiojo buvimo vietą, bet ir tai, kas dedasi nusikaltimo vietoje. Po SOS režimo aktyvavimo „bSafe“ automatiškai pradeda įrašinėti išmaniojo kameros vaizdą ir garsą. Programėlės kūrėja Charlen akcentuoja, jog tai svarbu tiek gelbėtojams siekiant suprasti, kas įvyko, tiek pačiai aukai, vėliau teisme įrodinėjant užpuolikų kaltę“, – prideda specialistas.
Be to, „bSafe“ siūlo ir keletą sprendimų užpuolimo prevencijai. Pavyzdžiui, „Netikro skambučio“ funkcija gali padėti išvengti nejaukaus pokalbio su nepažįstamaisiais, o laikmačio parinktis pagalbos prašymą išsiuntinės patikimiems kontaktams, jei iki nustatyto laiko nesustabdysite tiksinčio laiko. Tiesa, svarbu paminėti, jog „bSafe“ efektyviausiai veiks tada, kai programėlę naudos ne tik auka, bet ir jos artimiausi žmonės.
Pasirūpinti saugumu būtina net sportuojant
Augant visuomenės susirūpinimui savo sveikata, vis daugiau žmonių į tamsias gatveles leidžiasi ne ieškodami pramogų ar iš jų grįždami, o norėdami pagerinti savo fizinę formą. Jei bėgiojimui ar pasivažinėjimui dviračiu laiko randate tik vėlyvais vakarais, verta neignoruoti šių treniruočių entuziastų pamėgtos „Strava“ programėlės saugumo funkcijų.
„Strava Beacon“ pavadintas sprendimas veikia labai paprastai. Prieš treniruotės pradžią vartotojas programėlėje pasirenka iki trijų saugumo kontaktų, kurie gaus nuorodą į interaktyvų žemėlapį. Šiems kontaktams netgi nereikia būti „Strava“ bendruomenės nariais – nuoroda jiems gali būti nusiųsta SMS žinute. Pakaks spustelėti ant jos, ir bėgiko ar dviratininko buvimo vietą realiu laiku bus galima stebėti tiesiog įrenginio naršyklėje. Taip artimieji visada žinos, kur esate, ir pamatę neįprastus nukrypimus, galės greitai reaguoti.
„Pastaroji funkcija svarbi ne tik dėl baimės būti užpultam, bet ir siekiant gauti greitą pagalbą, įvykus nelaimingam atsitikimui. „Strava“ forume galima rasti įrašų, kuriuose žmonės „Beacon“ funkcijai dėkoja už išgelbėtą gyvybę ir dalinasi istorijomis, kad ji padėjo laiku sulaukti medikų, atokiame kalnų take nukritus nuo dviračio ir patyrus daugybinius lūžius. Net jei to neprireiks, daug pastangų nekainuojantis pasidalinimas savo lokacija padės geriau susikoncentruoti į treniruotes ir drąsiau siekti savo sporto tikslų, nusileidus saulei“, – įsitikinęs išmaniųjų įrenginių ekspertas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.