„Pusiasalis kiek įmanoma prikimštas priešlėktuvinės gynybos sistemų. Nes okupantams tai turi ne tik pragmatinę, bet ir simbolinę reikšmę. Jie sakralizavo ir Krymo tiltą, ir patį Krymą. Tiesą sakant, Rusijos agresija Ukrainoje prasidėjo nuo Krymo. Ir jiems tai yra pagrindinė vieta“, – teletilto eteryje sakė D. Pletenčiukas, kurį cituoja „Unian“.
Pasak jo, žinoma, Krymas yra Rusijos okupantų pietinės grupuotės bazė. Čia jie atsigauna, papildo atsargas, treniruojasi ir faktiškai dislokuoja tam tikrus dalinius.
„Krymas yra logistikos centras. Be to, nepaisant to, kad dabar jos veikla faktiškai neįmanoma, karinio jūrų laivyno bazė Kryme išlieka pagrindine Rusijos Juodosios jūros laivyno karine baze“, – pabrėžė kariškis.
Jo duomenimis, Kryme priešas naudoja visas turimas oro gynybos sistemas – tiek tolimojo, tiek artimojo nuotolio. Pirmiausia tai tokios sistemos, kaip „S-300“, „S-400“ ar net „S-500“.
„Bet kaip jos gali „efektyviai“ atremti atakas, jau matėme iš projekto „Karakurt“ mažojo raketinio laivo „Ciklon“, turėjusio tokią priešlėktuvinės gynybos sistemą (ją įveikė ukrainiečiai), pavyzdžio. Tačiau pusiasalio [ir tilto aplinkos] apginklavimas yra labai didelis“, – sakė karinių jūrų pajėgų atstovas.
Pasak jo, rusai aplink Krymo tiltą stato kažkokias užtvaras, tačiau kol kas patikimai nežinoma, kada okupantai užbaigs šių objektų statybą ir kam ji išvis ten yra.
„Jie lygiagrečiai stato abiejose tilto pusėse – tai gali būti ir gynybinis statinys, ir techninis. Kol kas nesu pasirengęs pateikti 100 proc. patikrintos informacijos apie tai, ką konkrečiai jie ten stato“, – sakė D. Pletenčiukas.
Egzistuoja nuomonė, kad galbūt okupantai šias užtvaras stato norėdami apsaugoti tiltą nuo audrų. Tuo pat metu, pasak karininko, jau artėja audrų sezonas, todėl tikimybė, kad okupantai spės pabaigti šiuos statinius iki jo pradžios šiais metais, yra labai maža. Taip pat, pasak kariškio, kyla klausimas: ar šios konstrukcijos atlaikys oro sąlygas, kurios artimiausią pusmetį (nuo rudens vidurio) vyraus Kerčės sąsiauryje?
„Pancir-S1“
Galima prisiminti, kad neseniai pasirodė informacija, jog okupantai ant Krymo tilto, siekdami jį apsaugoti nuo Ukrainos pajėgų, pastatė parodomąją priešlėktuvinių raketų sistemą „Pancir-S1“.
Pasak Ukrainos karinių jūrų pajėgų atstovo, tokio įrenginio galimybės kelia tam tikrų abejonių. Šiame kontekste jis priminė projekto „Karakurt“ raketinį laivą „Ciklon“, į kurį gegužės mėnesį sėkmingai pataikė ukrainiečiai. Šį laivą rusai naudojo kaip priešlėktuvinės gynybos laivą Sevastopolio įlankai dengti, jame buvo „jūrinė“ „Pancir-S“ versija – tačiau „jis negalėjo apsiginti“.
Tačiau pranešėjas pridūrė, kad „Pancir“ gali apsaugoti nuo bepiločių orlaivių.
Parengta pagal „Unian“.