Anykščių rajone – šiurpus radinys: spėjamai vaikų kaukolės su kulkų žymėmis

2024 m. rugsėjo 3 d. 12:56
Vaikščiojimas geologiškai įdomiomis vietomis gali atnešti įsimintinų patirčių ne tik geologams profesionalams – tuo šį savaitgalį galėjo įsitikinti mokslininko Jono Šečkaus vedama ekskursantų grupė, kuri Anykščių rajone Šventosios upės krante aptiko gausybę žmonių kaulų, o taip pat kelias žmonių kaukoles.
Daugiau nuotraukų (7)
„Iš pirmo vaizdo, vaikiškas ir peršautas – visose keturiose kaukolėse matomos skylės skirtingose vietose. Šventajai beformuojant savo slėnį ir ardant krantą yra plaunamos arba senovinės kapinės arba masinio palaidojimo vieta“, – savo projekto „Geologo kelionės“ „Facebook“ įraše pasakoja mokslininkas.
Portalui lrytas.lt susisiekus su J. Šečkumi, šis nurodė, kad dėl juodųjų archeologų veiklos rizikos jis tikslesnės radinio vietos atskleisti nenori, bet Kultūros paveldo departamentas, archeologai ir policija yra informuota.
„Iš viso radome penkias kaukoles, keturios iš jų yra vaikiškos. Tie radiniai jau buvo judinti, prieš mus jau buvo kažkas jas radęs. Bet tie radiniai yra iš atodangos – kai upė formuoja slėnį, ji ardo krantą, na ir tas krantas dabar yra ten, kur kažkada būta kapavietės. Ir tos keturios kaukolės iš pažiūros – nors pats nesu antropologas – atrodo, yra vaikiškos, ir su skylėmis, – portalui pasakojo J. Šečkus. – Manau, žmonės buvo nušauti – darau prielaidą, kad radinys datuotinas karo ar pokario laikotarpiu. Nes keturi vaikai, sušaudyti vienoje vietoje – reiškia, turėjo būti įvykdyta kažkokia egzekucija. Na o tose apylinkėse kaip tik aktyviai veikė pokario partizanai, ir labai tikėtina, kad stribai ten ėmėsi kažkokių represijų prieš vietoje gyvenančius žmones, kurie miško broliams padėjo“.
Jis pabrėžė, kad ši versija yra pirminiai jo paties pamąstymai, o visa kita paaiškės tada, kai bus atlikti tyrimai.
„Informavau archeologus, jie žino visas būtinas procedūras, pirmiausia buvo informuotas Kultūros paveldo departamentas, žinau, kad buvo iškviesta policija – reiškia, ir policija apžiūrės tą vietą, įsitikins, ar tai ne šiuolaikinio nusikaltimo vieta“, – nurodė pašnekovas.
Portalui lrytas.lt kreipusis į Kultūros paveldo departamentą, jo Panevėžio-Utenos teritorinio skyriaus patarėjas Arūnas Giraitis nurodė, kad departamentas yra informuotas apie radinį, bet dabar ikiteisminį tyrimą vykdo policija, ir departamentas jokios papildomos informacijos apie radinius neturi.
Portalo lrytas.lt kalbinta archeologė Gabrielė Rimkutė nurodė, kad tokių radinių atveju visuomenės visuomet prašoma nedelsiant pranešti policijai, o nuotraukų internete neviešinti. Taip pat nerekomenduojama skleisti informaciją apie radimo vietą. „Jei šalia žmonių kaulų yra akivaizdžių archeologinių radinių – būtų gerai perduoti informaciją Kultūros paveldo departamentui. Ekspertai pasirūpins, kad atvejis būtų tinkamai ištirtas“, – teigė G. Rimkutė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.