2022 m. Miego fondo apklausos duomenimis, žmonių, kurie prausiasi po dušu arba maudosi vonioje ryte (42 proc.), ir tų, kurie tai daro vakare (38 proc.), pasiskirstymas yra gana vienodas.
Tyrimų, kuriuose būtų lyginami šie du dalykai, sunku rasti, tačiau 2019 m. mokslininkai apžvelgė visus įrodymus apie šilto dušo (arba vonios) prieš miegą naudą.
Jų rezultatai parodė, kad atsipalaidavimas šiltame vandenyje pagerina miego kokybę, o jei tai darote likus vienai ar dviem valandoms iki miego, tai gali padėti greičiau užmigti.
Manoma, kad mūsų cirkadinius ritmus iš dalies lemia kūno temperatūra, kuri vakare natūraliai būna žemesnė. Šiltas vanduo sumažina kūno temperatūrą (padidindamas kraujotaką į galūnes), todėl gali padėti užmigti.
Apskritai miego ekspertai teigia, kad vakarinis dušas ar vonia sumažina įtemptų raumenų įtampą po aktyvios dienos ir skatina ramybės jausmą prieš miegą.
Dermatologai taip pat prisidėjo prie diskusijų: kai kurie jų teigia, kad prieš miegą reikėtų praustis, kad ant odos esantys nešvarumai ir purvas nepatektų ant patalynės.
Kiti ekspertai teigia, kad rytinis dušas stimuliuoja odos ląsteles ir suteikia odai sveiko švytėjimo ateinančiai dienai arba kad greitas nusiliejimas šaltu vandeniu sumažina streso hormono kortizolio kiekį, kuris natūraliai padidėja rytais.
Parengta pagal „BBC Science Focus“.