Archeologai Vilniuje atkasė Didžiosios sinagogos grindų fragmentus, kurie rodo, kokiu mastu XVII a. sinagogą praėjusiame amžiuje sunaikino vienas po kito sekę nacių ir sovietų okupantai, ketvirtadienį pranešė Izraelio senienų tarnyba (IAA).
Tarp radinių, datuojamų XVII ir XVIII a., buvo sinagogos moterų skyriaus dalys, didžiuliai vandens rezervuarai, naudojami sinagogos ritualinio baseino švarai užtikrinti, ir milžiniška kolona, dabar nugriuvusi ant šono, stovėjusi šalia Toros skaitymo pakylos, sakoma IAA pranešime.
„Architektūriniai turtai ir gyvybingumas, su kuriais susidūrėme, kartu su įspūdingais milžiniškais stulpais, kurie sugriuvo naciams ir sovietams naikinant sinagogą, pasakoja tragišką čia gyvenusios bendruomenės, kurios jau nebėra, istoriją“, – sakė kasinėjimų vadovai Jonas Seligmanas ir Justinas Rakas.
Kasinėjimai, surengti IAA, Lietuvos archeologijos asociacijos, Geros valios fondo ir Lietuvos žydų bendruomenės užsakymu, buvo penktieji nuo 2015 m. Vilniaus Didžiojoje sinagogoje. Ankstesnių kasinėjimų metu buvo atidengta sinagogos pakyla Toros skaitymui.
Naujai archeologų atidengta atkarpa parodė, kad sinagogos grindys buvo dekoruotos raudonų, baltų ir juodų gėlių raštais.
1941–1944 m. nacių okupacijos metu sinagoga buvo sudeginta, o nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos iki 1990 m. Lietuvą valdžiusi sovietų valdžia ją nugriovė.
Didingiausiu metu Didžioji sinagoga stovėjo bendruomenės institucijų komplekso, vadinamo Šulhoifu, centre, kurį sudarė kitos mažesnės sinagogos, bendruomenės tarybos pastatas, ritualiniai baseinai, studijų namai, biblioteka ir Vilniaus rabino Elijahu, geriau žinomo kaip Vilniaus Gaonas, namai.
Žymusis Gaonas – pažodžiui „genijus“, klasikinių Babilono ješivų vadovų titulas – buvo svarbiausia XVIII a. Europos žydų figūra. Gaonas įtvirtino Vilniaus, kaip žydų mokslo centro, pozicijas ir pelnė jam „Lietuvos Jeruzalės“ pravardę.
XIX a. Vilnius buvo prijungtas prie carinės Rusijos. Jis imperijos daliai, kurioje žydams buvo leista apsigyventi.
Valdant sovietams Didžioji Vilniaus sinagoga, kaip ir beveik visos maždaug 5000 šalies sinagogų, buvo uždaryta. XX a. šeštojo dešimtmečio viduryje ji buvo nugriauta. Ant jos griuvėsių pastatyta mokykla, rašo „Times of Israel“.