Po vandeniu aptiko paslaptingus egiptiečių raižinius

2024 m. liepos 24 d. 08:43
Lrytas.lt
Egipto archeologai per nardymo ekspediciją Nilo upėje aptiko uolų raižinius, kuriuose pavaizduoti keli senovės Egipto faraonai ir užrašai hieroglifais.
Daugiau nuotraukų (3)
Jungtinė Prancūzijos ir Egipto komanda raižinius rado po vandeniu į pietus nuo Asuano – teritorijoje, kuri buvo užlieta 1960–1970 m. statant Asuano aukštutinę užtvanką. Prieš užtvindymą UNESCO vadovavo didelėms pastangoms užfiksuoti ir išvežti iš šios teritorijos kuo daugiau archeologinių liekanų. Tačiau daugelio artefaktų nepavyko laiku perkelti ir jie netrukus buvo užlieti.
Asuanas buvo svarbus senovės egiptiečiams, nes tam tikrais laikais jis buvo netoli pietinės šalies sienos, netoliese buvo nemažai svarbių šventyklų. Tarp jų – Abu Simbelas: vietovė, kurioje yra keturios kolosalios Ramzio II (gyveno 1303–1213 m. pr. m. e.) statulos, kurių kiekviena yra maždaug 21 m aukščio. Asuane taip pat yra Filų šventyklų kompleksas, kuriame 394 m. buvo sukurtas paskutinis egiptiečių užrašas hieroglifais.
Komandos darbo tikslas – identifikuoti ir užfiksuoti išlikusius užrašus bei raižinius, kurie dabar yra po vandeniu, sakoma Egipto turizmo ir senienų ministerijos pranešime. Šiuo tikslu komandos nariai nardo prie liekanų ir jas fiksuoja naudodami fotografiją, vaizdo įrašus ir fotogrametriją – metodą, kai padaroma dešimtys objekto nuotraukų, iš kurių vėliau galima sukurti skaitmeninį 3D modelį.
Tarp neseniai rastų faraonų atvaizdų yra Amenhotepo III (valdė apie 1390–1352 m. pr. m. e.), Tutmozio IV (valdė apie 1400–1390 m. pr. m. e.), Psamtiko II (valdė apie 595–589 m. pr. m. e.) ir Aprieso (valdė apie 589–570 m. pr. m. e.) – 18 ir 26 dinastijų valdovų – atvaizdai. Tačiau mažai informacijos apie tai, kas parašyta užrašuose ir kaip atrodo raižiniai – tačiau pažymėta, kad jie yra gerai išsilaikę. Tikėtina, kad tęsiant komandos darbą bus rasta daugiau liekanų.
Tyrimuose nedalyvaujantis Otavos universiteto (Kanada) klasikinių ir religijos mokslų profesorius Jitse Dijkstra teigia, kad radiniai įdomūs, tačiau norint sužinoti jų reikšmę reikia daugiau informacijos. Taip pat su tyrimais nesusijęs Didžiosios Britanijos Esekso universiteto Filosofijos, istorijos ir tarpdisciplininių studijų mokyklos dėstytojas Williamas Carruthersas sako, kad radiniai rodo, jog potvynio metu išliko daugiau liekanų, nei UNESCO manė esant įmanoma.
Archeologas Alejandro Jiménez-Serrano, kuris vadovauja kasinėjimams netoli Asuano esančiame nekropolyje ir yra Ispanijos Jaeno universiteto egiptologijos bei Artimųjų Rytų archeologijos profesorius, teigia, kad Asuanas buvo svarbus granito gavybos objektas, todėl gali būti, kad naujieji radiniai buvo skirti pervežti į kitą Egipto dalį. Arba jie galėjo būti šalia Asuano esančių šventyklų dalis.
Parengta pagal „Live Science“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.