Ukraina jau žvelgia į karų ateitį – kuria dronų spiečius

2024 m. liepos 23 d. 15:49
Lrytas.lt
Išmaniosios robotinės technologijos jau yra būtinybė šiuolaikinėje karyboje – o sistemos, leidžiančios sujungti žvalgybinius bepiločius į grupes su dronais kamikadzėmis ar antžeminėmis ginkluotomis sistemomis, yra dar vienas šios tendencijos įrodymas.
Daugiau nuotraukų (1)
Ukrainos gynybos bendrovės ir startuoliai aktyviai plėtoja bepiločių orlaivių kūrimą – kad padidintų Ukrainos gynybos pajėgų naudojamos įrangos, skirtos rusų okupacinės kariuomenės ginkluotei ir gyvajai jėgai naikinti, smogiamąjį poveikį. Šios pastangos apima tiek esamų bepiločių orlaivių savybių tobulinimą, tiek naujų funkcijų integravimą.
Viena iš pagrindinių modernizavimo sričių yra dirbtinio intelekto integravimas – keli startuoliai daugiausia dėmesio skiria DI sistemų, kurios leistų operatoriams valdyti bepiločių orlaivių spiečius, kūrimui. Pirmiausia šia technologija siekiama padidinti bepiločių orlaivių smūgių efektyvumą esant priešo elektroninės kovos (angl. electronic warfare, EW) slopinimui, teigia „Reuters“.
Šiuo metu Ukrainos kariuomenė naudoja įvairius bepiločius su vadinamąja mašininės regos (angl. machine vision) technologija, kuri leidžia automatiškai atpažinti taikinį, jį užfiksuoti ir smogti, o operatoriui nereikia visų veiksmų valdyti rankiniu būdu.
Pavyzdžiui „Wild Hornets“ kuria FPV dronus su mašininiu matymu. Iš užsienio projektų paminėtinas JAV bendrovės „Auterion“ įmonės „Skynode S“ – universalus mašininis matymas dronams.
Tuo tarpu „Reuters“ straipsnyje daugiausia dėmesio skiriama bendrovės „Swarmer“, kuriančios programinę įrangą, skirtą sujungti dronų grupes į koordinuotą spiečių, galintį savarankiškai vykdyti mūšio lauko misijas, kūriniams. Operatoriaus vaidmuo apsiriboja tik taikinių naikinimo patvirtinimu – kuris vis dėlto yra svarbus, kad būtų išvengta galimų programos klaidų.
Sistema, pavadinta „Styx“, gali valdyti bepiločių (tiek žvalgybinių, tiek atakos) arba bepiločių antžeminių transporto priemonių spiečius. Kaip minėta, kiekvienas vienetas galės planuoti savo maršrutą ir numatyti kitų būrio narių judėjimą.
Bendrovės „Swarmer“ generalinis direktorius Serhijus Kuprijenko pabrėžia, kad ši technologija turės teigiamos įtakos užtikrinant dronų operatorių saugumą. Kaip matyti Ukrainos mūšių laukuose, FPV dronų ir kitų bepiločių sistemų operatoriai yra prioritetiniai taikiniai, nes įvairūs atakos dronai padarė didelę žalą Rusijos kariuomenei.
Dirbtinio intelekto technologijos taip pat pagerins dronų veikimą esant elektromagnetiniams trukdžiams. Technologijų klasterio „Brave1“ DI skyriaus vadovas Maksimas Makarčiukas pateikia tokią statistiką: šiuo metu FPV dronų smūgių efektyvumas yra apie 30–50 proc., o pradedantiesiems operatoriams jis sumažėja iki 10 %. Dirbtinis intelektas šį efektyvumą potencialiai galėtų padidinti iki maždaug 80 proc.
Be to, DI grindžiamos sistemos suteiks galimybę koordinuoti kur kas daugiau dronų puolimo metu, nei tai gali padaryti žmogus operatorius. S. Kuprijenko pažymi, jei žmonės pilotai jau sunkiai vykdo operacijas, kuriose dalyvauja daugiau nei penki bepiločiai, dirbtinis intelektas galėtų apdoroti ir valdyti šimtus vienu metu, rašo „Defense Express“.
ginkluotėdronaidirbtinis intelektas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.