JAV svarsto apie eksporto kontrolę
JAV prezidento Joe Bideno administracija svarsto įvesti eksporto kontrolę, vadinamąją tiesioginio užsienio produkto taisyklę, kuri turėtų didžiulės įtakos tokioms bendrovėms kaip Japonijos „Tokyo Electron“ ir Nyderlandų lustų gamintoja ASML, praėjusią savaitę paskelbė „Bloomberg“. Ši taisyklė leidžia JAV kontroliuoti užsienyje pagamintus produktus, jei juose yra įdiegta amerikietiškų technologijų.
Didėjantys ASML pardavimai Kinijai antrąjį ketvirtį sudarė beveik pusę Nyderlandų bendrovės pajamų, o JAV imantis dar griežtesnių priemonių, Kinijos priėjimas prie pažangiausių puslaidininkių technologijų gali būti apribotas. Tuo metu didėjantis ASML įrangos eksportas į Kiniją gali virsti ir intensyvesniu diplomatiniu incidentu tarp JAV ir Nyderlandų vyriausybių.
Šie įvykiai tiesiogiai kirto „Tokyo Electron“, kuri kuria puslaidininkių gamybos įrangą ir daugiau kaip 40 proc. pardavimo pajamų gauna Kinijoje – bendrovės akcijos vertė Japonijos biržoje nukrito 14 proc. Savo ruožtu, JAV listinguojamos ASML akcija praėjusį trečiadienį atpigo 16 proc.
Šokas neaplenkė ir Amerikos lustų gamintojų: „Nvidia“ akcija nukrito 6 proc., „Broadcom“ – 7,6 proc., „Qualcomm“ – 9,5 proc., o „Micron“ – 13 proc. Tik vieną prasčiausių rezultatų šiemet demonstruojanti „Intel“ akcija sugebėjo nepajusti poveikio – jos kaina per dvi savaites išaugo apie 3 proc.
Žiūrint į JAV akcijų biržų indeksus, penktadienio (liepos 19 d.) duomenimis, per dviejų savaičių laikotarpį „Dow Jones“ indeksas pakilo 2,4 proc., „S&P 500“ sesiją baigė kritęs 1,2 proc., o technologijų indeksas „Nasdaq Composite“ smuktelėjo net 3,7 proc.
Kinija meta pajėgas į aukštąsias technologijas
Kinijos VKI birželį netikėtai susitraukė 0,2 proc., indikuodamas defliacijos keliamą riziką ekonomikos atsigavimui, o gamyklų produkcijos kainos nukrito 0,8 proc., pratęsdamos 2022 m. prasidėjusį nuosmukį. „Swedbank“ analitikų vertinimu, tai sustiprina monetarinių paskatų poreikį ir gali priversti Kinijos liaudies (centrinį) banką (PBOC) rugsėjį sumažinti vienerių metų palūkanų normą.
Kinijos eksportas, skaičiuojant doleriais, birželį išaugo 8,6 proc., palyginti su tuo pačiu laikotarpiu prieš metus. Importui sumažėjus 2,3 proc., šalies prekybos perteklius buvo didžiausias per daugiau nei tris dešimtmečius.
Kinijos BVP, palyginti su praėjusių metų ketvirčiu, išaugo 4,7 proc. Toliau mažėjo pramonės produkcijos kainos, taip pat krito būsto kainos, sulėtėjo mažmeninės prekybos ir investicijų į ilgalaikį turtą augimas. PBOC išlaikė savo pagrindinę skolinimosi pagal vidutinės trukmės priemonę (MLF) normą 2,5 proc. lygyje, ir centrinis bankas penktą mėnesį iš eilės traukė grynuosius iš savo sistemos.
Xi Jinpingo ekonominė orientacija į elektromobilius, saulės energiją ir puslaidininkius padeda Kinijai įveikti nekilnojamo turto nuosmukį ir, jei Pekinas sugebės atlaikyti JAV pastangas šias iniciatyvas sulėtinti, šalies aukštųjų technologijų sektorius iki 2026 m. sudarys 19 proc. BVP, palyginti su 11 proc. 2018 m, bent taip prognozuoja „Bloomberg Economics“.
Teksto autorius yra „Swedbank“ Finansinių produktų pardavimų specialistas Matas Laukevičius.