Rado užuominų, kad senovės Egipte lesbiečių santykiai buvo kultūriškai priimtini

2024 m. liepos 6 d. 22:14
Lrytas.lt
Archeologė, remdamasi V dinastijos laikų tekstais ir statulėlėmis, teigia, kad senovės Egipte lesbiečių santykiai buvo kultūriškai priimtini, rašo „Daily Mail“.
Daugiau nuotraukų (1)
Archeologė Jen Cullison savo „TikTok“ paskyroje teigia, kad 970 m. pr. m. e. parašytos „Mirusiųjų knygos“ (angl. „Book of the Dead“) kopijoje ir 1350 m. pr. m. e. parašytos „Sapnų knygos“ (angl. „Book of Dreams“) ištraukoje neutraliai pasakojama apie moterų lytinius santykius.
Nors neaptikta jokių įrodymų, kuriuose būtų minimi tos pačios lyties asmenų santykiai, už kuriuos buvo baudžiama, homoseksualumas kelia daug diskusijų tarp egiptologų, kurie teigia, kad tos pačios lyties asmenų porų atvaizdai yra ne kas kita, kaip brolių ir seserų atvaizdai.
Tačiau kai kurie mokslininkai mano, kad daugelyje senovės Egipto radinių vaizduojamos tos pačios lyties poros.
XVIII Egipto dinastijos laikais sukurta statulėlė kėlė klausimų nuo tada, kai buvo atrasta 1914 metais. Dažytoje kalkakmenio figūrėlėje vaizduojamos dvi moterys, uždėjusios rankas viena kitai ant nugaros.
Ekspertai spėliojo, kad jos gali būti motina ir dukra, seserys arba tos pačios lyties pora.
Kitų galimų įrodymų rasta „Mirusiųjų knygoje“. Anot J. Cullison, šioje 970 m. pr. m. e. moters parašytoje knygoje yra tekstas, kuriame teigiama, „kad autorė niekada neturėjo santykių su moterimi šventyklos viduje“.
J. Cullison pažymėjo, kad „šventyklos viduje“ yra esminė teksto dalis, nes ji rodo, kad už šventyklos ribų tai yra visiškai priimtina.
„Mirusiųjų knyga“ – tai šiuolaikinis terminas, kuriuo vadinamas ritualų ir burtų rinkinys, kuriuo egiptiečiai vadovaudavosi norėdami patekti į pomirtinį gyvenimą.
Rankraštis buvo rastas dešimtyse kapaviečių, tačiau pirmoji žinoma kopija buvo rasta 1888 m. – dabar ji saugoma Britų muziejuje.
„Sapnų knygos“ teksto fragmente aprašoma, kaip viena moteris priekaištauja kitai už tai, kad ši sapnuoja, jog intymiai bendrauja su ištekėjusia moterimi – tačiau kritikuojama buvo ne tai, kad ji bendrauja su moterimi, o kad tai yra svetimavimas.
„Jei moteris nebūtų ištekėjusi, atrodo, kad viskas būtų buvę gerai“, – sako J. Cullison.
Apie egiptiečių seksualinį gyvenimo būdą kalbama ir Talmude – svarbiame žydų religinės teisės ir teologijos tekste, parašytame III-VI a. pr. m. e.
Ten rašoma, kad „Egipte buvo paplitęs lesbietiškumas ir tai tapo taip priimtina žydų tautai, kad terminas „Egipto praktikos“ tapo lesbietiškumo eufemizmu“, – sako J. Cullison.
Atsižvelgdamas į homoseksualumo neigimą istorijoje, mokslininkas Ravenas Toddas Da Silva ragina žmones naudotis kritišku mąstymu ieškant užuominų, kaip žmonės galėjo elgėsi praeityje.
„Istorijoje buvo tiek daug homoseksualių porų, kurias vyresni istorikai apibūdino kaip „artimus draugus“ arba „kambariokus“, ypač homoseksualių moterų atveju“, – sako R. T. Da Silva.
Parengta pagal „Daily Mail“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.