Kritinės svarbos povandeniniai infrastruktūrai apsaugoti aktyvuota Jungtinių ekspedicinių pajėgų operacija

Praėjusią savaitę baigėsi mėnesį trukusi Jungtinės Karalystės vadovaujamų Jungtinių ekspedicinių pajėgų (angl. JEF) reagavimo operacija „Nordic Warden“, kurios tikslas – stiprinti kritinės svarbios povandeninės infrastruktūros apsaugą regionuose nuo Šiaurės Atlanto iki Baltijos jūros.

 Praėjusią savaitę baigėsi mėnesį trukusi Jungtinės Karalystės vadovaujamų Jungtinių ekspedicinių pajėgų reagavimo operacija „Nordic Warden“.<br> JEF nuotr.
 Praėjusią savaitę baigėsi mėnesį trukusi Jungtinės Karalystės vadovaujamų Jungtinių ekspedicinių pajėgų reagavimo operacija „Nordic Warden“.<br> JEF nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Krašto apsaugos ministerija

Jul 1, 2024, 10:25 AM, atnaujinta Jul 1, 2024, 10:45 AM

Jos metu Lietuvos kariuomenės Gynybos štabas drauge su Lietuvos kariuomenės Karinių oro ir jūrų pajėgų štabais keitėsi informacija su kitomis devyniomis JEF šalimis partnerėmis ir koordinuotai bei sinchronizuotai reagavo, siekiant apsaugoti kritinės svarbos povandeninę infrastruktūrą. Operacijai deleguoti karinių oro ir jūrų pajėgų budintys laivai ir orlaiviai buvo pasirengę reaguoti į JEF operacijos nenumatytus atvejus Baltijos jūros regione.

Operacijoje „Nordic Warden“ dalyvavo 34 JEF dalyvaujančių šalių priskirti karinių jūrų ir oro pajėgų laivai ir orlaiviai, jos metu atlikti 8 žvalgomieji skydžiai ir patruliavimai. Šalims koordinuojantis veiksmus, kad būtų užtikrinta, jog JEF atsakomybės jūroje esantys laivai būtų dar geriau informuoti apie esamą padėtį, buvo apsikeista 99 pranešimais, operacijos teritorijoje stebėti 33 įtartinai laivai. „Nordic Warden“ operacija buvo koordinuojama iš Jungtinėje Karalystėje Nortvude veikiančios JEF vadavietės.

„Nordic Warden“ – tai antrą kartą JEF aktyvuota operacija, kai jai savo pajėgumus skyrė JEF šalys partnerės. 2023 m. gruodį JEF pirmą kartą aktyvavo atsako priemonę reaguojant į kritinės infrastruktūros pažeidimus Baltijos ir Šiaurės jūrų regionuose. Tąkart JEF davė atsaką į realius incidentus Baltijos jūroje, kurių metu buvo apgadintas kabelis, jungiantis Švediją ir Estiją bei dujotiekis tarp Suomijos ir Estijos.

Lietuvai dalyvavimas Jungtinių ekspedicinių pajėgų veikloje – tai viena iš pirmųjų atsako priemonių į bet kokią krizę, taip pat ir kritinės svarbos povandeninės infrastruktūros pažeidimą. Bendradarbiaujant per JEF galima sutelkti išteklius, dalytis žvalgybine informacija ir rasti daug bendrų sprendimų bendriems regioninio saugumo iššūkiams spręsti.

Jungtinėms ekspedicinėms pajėgoms vadovauja Jungtinė Karalystė, o pajėgas sudaro dešimties Šiaurės Europos šalių partnerių skiriami jūrų, oro, sausumos pajėgumai: JK, Danijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Nyderlandų, Norvegijos, Švedijos, Suomijos ir Islandijos. JEF dalyvaujančių valstybių geografinis artumas, bendros jūrų sienos ir bendra ekonomika lemia, kad bendradarbiavimas prisidedant prie povandeninės infrastruktūros saugumo užtikrinimo yra ne tik naudingas, bet ir būtinas.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.