Rusai paskelbė, kad jų tankas atlaikė smūgį „Javelin“ raketa – tačiau realybė daug gėdingesnė

2024 m. birželio 26 d. 20:27
Lrytas.lt
Naujame vaizdo įraše galima pamatyti retą vaizdą iš veikiančio rusų tanko vidaus. Rusų teigimu, vaizdo įraše matomas tankas „T-90M“, į kurį atskrieja raketa „Javelin“. Įvyksta sprogimas, tačiau įgula nesustoja ir vykdo savo misiją.
Daugiau nuotraukų (1)
Didelė sėkmė tam, ką Putinas vadina „geriausiu tanku pasaulyje“? Vargu. Karybos analitikai visai kitaip interpretuoja tai, kas matyti vaizdo įraše – ir daugiausia dėmesio skiria ne priešo veiksmams, o sugedusiai amunicijai.
„T-90M Proryv“ T-90M Proryv“ yra moderniausias ir pažangiausias Rusijos tankas. Nors didžioji dauguma Rusijos tankų parko yra restauruoti senoviniai „T-80“, „T-72“ ir net „T-62“, kai kurie iš jų pagaminti dar septyniasdešimtaisiais, o modernių „T-90M“ yra vos keli, rašo „Forbes“. Šie tankai turi termovizorius, lazerinius tolimačius ir balistinį kompiuterį, prilygstantį vakarietiškiems modeliams, o taip pat geriausią šarvuotę ir ginkluotę, iš visų Rusijos tankų.
Beje, jie taip pat turi ir nelemtą trūkumą, dėl kurio pataikius į bokštelį jis kartais nevaldomai sukasi – galbūt dėl naujo didelio greičio sukimosi mechanizmo gedimo.
Vaizdai iš „T-90M“ vidaus yra reti, todėl šiame vaizdo įraše, matyt, įrašytame vieno iš įgulos narių naudota „GoPro“ kamera, matomos įdomios detalės. Remiantis birželio 12 d. „Telegram“ pirminiu pranešimu, vaizdo įraše matyti Šiaurės grupės tankų bataliono „Juodasis sparnas“ tankas, kuris „sėkmingai sunaikino priskirtus apšaudymo punktus“. Vaizdo įrašo pradžioje girdime, kaip ant tanko stogo sumontuotas 12,7 mm kalibro sunkusis kulkosvaidis „Kord“, valdomas iš vidaus, atakuoja taikinius toli esančiame pastate – ir matome vaizdą per vado termovizorių.
Staiga dešinėje pusėje pasirodo liepsnos pliūpsnis, ir kažkas pasako „Opa!“ – o po to „Gesinti! Gesinti!“ Po kelių sekundžių liepsnos užgęsta, be jokių gesintuvų suveikimo požymių.
Remiantis Rusijos naratyvu, „vaikinai aptiko „Javelin“ paleidimą iš gyvenamojo namo....[jie] panaudojo dūminės uždangos sistemą ir sėkmingai paliko šaudymo poziciją. Sprendžiant iš filmuotos medžiagos, raketa sprogo stogo zonoje, tačiau rimtos žalos nepadarė. Tankistai greitai užgesino gaisrą ir paliko mūšio vietą“.
Kai kurie aspektai yra savotiškai prasmingi. „T-90M“ iš tiesų turi lazerio detektorių „Štora“ (liet. „Užuolaida“), įspėjantį, kai į tanką yra nusitaikoma. Jis taip pat turi dūminių granatsvaidžių bateriją, kuri saugo tanką. O „Javelin“ yra iš viršaus atakuojanti raketa, nukreipta į karo mašinos stogą.
Tačiau pabandžius visa tai sujungti, tai neturi jokios prasmės.
Kas iš tikrųjų įvyko
JAV tiekiama „FGM-148 Javelin“ yra infraraudonaisiais spinduliais valdomai raketa su išmaniuoju šiluminiu ieškikliu, kuris užfiksuoja taikinį. Ji nėra nukreipiama lazeriu – kaip, pavyzdžiui, „Hellfire“ – todėl „Štora“ aptikimo sistema suveikti negali.
„T-90M“ granatos padengia teritoriją tankiais, karštais dūmais ir užblokuoja tiek vizualinį, tiek šiluminį stebėjimą. Tačiau per termovizorių (pavyzdžiui, 23 vaizdo įrašo sekundė) vaizdas į išorę nepaveikiamas – todėl neaišku, ar granatos buvo panaudotos.
Didžiausią įspūdį palieka vaizdo įraše 6 minutę 30 sekundę užfiksuotas ugnies pliūpsnis, kai iššauna pagrindinis 125 mm tanko pabūklas. Ugnis bokštelyje pasirodo po poros sekundžių, kai atidarom pabūklo spyna.
Komentatoriai internete iškart atpažino, kas iš tikrųjų įvyko.
„Į tanką nebuvo pataikyta, ugnis kilo dėl atatrankos“, – pažymi komentatorius, socialiniame tinkle „X“ pasivadinęs „CopiusPrime“. O oficialiame JAV kariuomenės žurnalo „eArmor“ straipsnyje „Abrams“ kulkosvaidininkų kursų Fort Benninge instruktorius Willas Darnellas pastebi, kad egzistuoja toks dalykas, kaip „flareback“ – kai neišnaudotas sviedinio užtaisas (kuras) susimaišo su deguonimi ir iššovus sviedinį bei atidarius spyną, sukuria ugnies kamuolį.
Iššovus iš tanko pabūklo, visas sviedinio užtaisas (šiais laikais tai jau nėra tiesiog parakas) sprogimo metu turėtų sudegti ir išstumti sviedinį į priekį pabūklo vamzdžiu. Tačiau jei jis sudega tik dalis užtaiso, lieka labai karštos medžiagos, kurios vos gavusios deguonies užsidega. Tokia ugnis gali patekti į įgulos skyrių, kai spyna atidaroma tam, kad būtų užtaisyta kitu sviediniu, ir tai gali turėti įspūdingų, bet nebūtinai pražūtingų padarinių.
„Šie gaisrai – tai užtaiso liekanos, kurios liko spynoje dėl senų arba blogai saugomų sviedinių“, – teigia atvirųjų šaltinių analitikas, pasivadinęs „Trost“ slapyvardžiu.
Tačiau blyksnis arba ugnis nėra tokie pavojingi, kaip kartu pasklindančios dujos. „Didelis dujų kiekis gali patekti į įgulos skyrių ir ją apnuodyti, – sako Trostas. – Tiksliau, anglies monoksidas.“
Ši problema nėra neįprasta – ir netgi pasitaikė kasmetiniame tankų biatlone, kurį iki 2022 m. kasmet rengdavo Rusijos kariuomenė. Pranešama, kad 2020 m. varžybose dalyvavusi Kinijos tanko įgula apalpo dėl apsinuodijimo anglies monoksidu, kurį sukėlė šaudymas nekokybiškais (kiniškais) šaudmenimis.
Mažesnis „Abrams“ tanko „flareback“ pavyzdys matomas toliau pateiktame „YouTube“ vaizdo įraše, septintą sekundę:
Istorijos perrašinėjimas
Kai paaiškėjo, kad niekas netiki pradine istorija, rusai ėmė ją perrašinėti. Praėjus dienai po originalaus vaizdo įrašo publikavimo, „Telegram“ kanalas pateikė naują „paaiškinimą“: „Javelin“ prarado orientaciją ir pataikė ten, kur buvo dūmai. Nuo sprogimo dūmai pateko atgal į transporto priemonę, o pora fragmentų įskriejo pro patranką į bokštelį“.
Rusų tinklaraštininkas Tavria iš Chersono pasiūlė dar vieną alternatyvią versiją. Joje daugiausia dėmesio skiriama specialiajai kamufliažinei dangai „Nakidka“ (liet. „Apsiaustas“), kuri turėtų suklaidinti termovizorines sistemas – panašias į tas, kurios naudojamos „Javelin“. Tavria teigia, kad „dalis degančio „Apsiausto“ buvo įtraukta į atvirą vamzdžio angą“, todėl atidarius spyną buvo matyti ugnis.
Tačiau konkuruojančios ir viena kitai prieštaraujančios versijos nė kiek nepadeda. Nė viena iš jų neturi prasmės – palyginti su akivaizdžiu ir įprastu paaiškinimu apie liepsną. Tačiau vis dėlto atrodo, kad tai yra dalis Rusijos tendencijos perrašyti „T-90M“ vos neįvykusią nelaimę kaip sėkmės istoriją.
„T-90M grįžta po to, kai į jį pataikė FPV dronas“, – toks yra vieno vaizdo įrašo, kuriame matyti su liepsnojančiu ratu pravažiuojantis tankas, aprašymas. Kitur skelbiama, kad „tankas, kaip pranešama, atlaikė tris FPV dronų pataikymus“.
Atrodo, kad šiais laikais sėkmė – tai bet koks veiksmas, kurio metu tankas yra tik apgadinamas, o ne sunaikinamas mažais dronais. Arba kai įgula išvengia uždusimo dėl sugedusios amunicijos. Tačiau atrodo, kad nėra vaizdo įrašų, kuriuose „T-90M“ iš tikrųjų naikintų taikinius ar laimėtų kovas – nieko, ką būtų galima palyginti su garsiuoju vaizdo įrašu, kuriame net ne tankas, o pėstininkų kovos mašina „Bradley“ sunaikinta „T-90“ – todėl rusai bando naudotis tuo, ką turi, ironizuoja „Forbes“.
Tuo tarpu ukrainiečiai ir toliau skelbia daugybę vaizdo įrašų, kuriuose matyti, kaip susprogdinami „T-90M“ – dažniausiai mažais dronais.
karybaginkluotėRusijos tankai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.