Neišsimiegate? Nesutaria, kiek dėl to kaltas išmanusis telefonas

2024 m. birželio 20 d. 08:42
Lrytas.lt
Sveikatos specialistai dažnai sako, kad prieš pat miegą nežiūrėtume į telefoną, nes tai turi įtakos mūsų miegui. Tačiau naujo tyrimo duomenimis, tokie teiginiai gali būti moksliškai nepagrįsti, rašo „Daily Mail“.
Daugiau nuotraukų (1)
Ekspertai teigia, kad nėra jokių svarių įrodymų, jog dėl ekranų skleidžiamos mėlynosios šviesos tampa sunkiau užmigti.
Tai prieštarauja oficialiems sveikatos specialistų, įskaitant Anglijos Nacionalinės sveikatos tarnybos (NHS), patarimams, pagal kuriuos dėl mėlynosios šviesos poveikio miegui žmonės turėtų vengti naudotis telefonais likus valandai iki miego.
Pasak tyrėjų, išmanieji telefonai trukdo miegoti paprasčiausiai todėl, kad negalime jų padėti į šalį vakare.
Naujajam tyrimui vadovavo klinikinis psichologas ir miego ekspertas Michaelas Gradisaras, dirbantis Flinderso universitete Australijoje.
M. Gradisaras atliko 11 tyrimų, kuriuose buvo nagrinėjamas ryšys tarp išmaniųjų telefonų skleidžiamos šviesos ir miego, apžvalgą – tačiau nenustatė jokių „reikšmingų“ priežastinių ryšių.
„Iš 11 visame pasaulyje atliktų tyrimų nėra jokių svarių įrodymų, kad ekrano šviesa likus valandai iki miego apsunkina užmigimą, – sakė jis. – Jei pažvelgtume į visus veiksnius, kurie gali būti žalingi mūsų miegui, ekranų šviesos poveikis būtų pervertintas.“
Tiesa, telefonų ir kitų prietaisų ekranai skleidžia mėlynąją šviesą. Paplitusi nuomonė, kad mėlynoji šviesa slopina melatonino – hormono, dėl kurio jaučiamės mieguisti – išsiskyrimą organizme.
Dėl šios priežasties NHS siūlo „vengti naudotis prietaisais likus bent valandai iki miego“.
NHS teigia: „Tai pasakytina apie mobiliuosius telefonus, planšetinius kompiuterius ir televizorius, nes šie prietaisai gali skleisti mėlynąją šviesą, kuri, trikdydama melatonino kiekį smegenyse, neleidžia mums užmigti“.
Tačiau M. Gradisaras teigia, kad pagrindinė priežastis, kodėl telefonai trukdo miegui, yra ta, kad negalime jų padėti į šalį.
Šiai nuomonei pritaria ir Oksfordo universiteto neurologijos profesorius Russellas Fosteris, kuris sutinka, kad „nėra jokių įrodymų, kad ekranų mėlynoji šviesa daro kokį nors reikšmingą poveikį“.
Parengta pagal „Daily Mail“.
Miegasmiego kokybėekranai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.