Ekspertai perspėja: britų ginkluotė turi tą patį trūkumą, kuris lėmė nacistinės Vokietijos žlugimą

2024 m. birželio 17 d. 08:35
Lrytas.lt
Į pensiją išėjęs britų armijos pulkininkas ir Antrojo pasaulinio karo istorikas ragina Jungtinės Karalystės valdžios institucijas pertvarkyti ginklų gamybą – teigdami, kad Didžioji Britanija pernelyg susitelkusi į pasaulinio lygio karinės technikos gamybą, kurios negali išplėsti, rašo „Business Insider“.
Daugiau nuotraukų (1)
„Tai buvo ta pati problema, kuri iš dalies pakirto nacistinę Vokietiją“, – dienraštyje „The Telegraph“ paskelbtame komentare teigia Hamishas de Brettonas-Gordonas ir Jamesas Hollandas.
„Atrodo, kad esame pasmerkti pakartoti klaidą, kurią Antrojo pasaulinio karo metais padarė nacistinė Vokietija – pasikliauti sudėtinga ginkluote, kuri yra per brangi masinei gamybai ir niekada neduos lemiamų rezultatų mūšio lauke“, – nurodo ekspertai.
Nepakanka tankų
Vienas iš didžiausių susirūpinimą keliančių klausimų yra programa „Challenger 3“, kuria siekiama aprūpinti Jungtinę Karalystę naujausiais, geriausiais savo klasės tankais, turinčiais galingą 120 mm lygiavamzdį pabūklą.
Tačiau Jungtinė Karalystė planuoja dislokuoti tik 148 tokius tankus – H. de Brettonas-Gordonas ir J. Hollandas sako, kad šis skaičius yra gerokai per mažas šalies gynybos poreikiams patenkinti.
Jie primena, kaip nacistinė Vokietija buvo apsėsta savo tankų kokybės, bet nesugebėjo jų pagaminti tokiu mastu, kaip jos priešininkai. Pavyzdžiui, Hitlerio pramoninis kompleksas pagamino ne daugiau kaip 8500 „Panzer IV“ – labiausiai paplitusio to meto tanko, o vėliau per karą pagamino mažiau nei 500 brangiai kainuojančių „King Tiger“.
J. Hollandas ir H. de Brettonas-Gordonas lygina tai su JAV, kurios pagamino daugiau kaip 50 000 tankų „Sherman“ ir Sovietų Sąjunga, pagaminusia iki 84 000 tankų „T-34“.
Iš viso nacistinė Vokietija per karą pagamino šiek tiek mažiau nei 50 000 tankų, o JAV – daugiau nei 100 000. Sovietų Sąjunga pagamino beveik 120 000 tankų.
Šie skaičiai buvo svarbūs Antrojo pasaulinio karo metu, o H. de Brettonas-Gordonas ir J. Hollandas mano, kad jie bus svarbūs ir dabar.
„Senas posakis „kiekis yra svarbus“ šiandien mūšyje dėl Donbaso yra toks pat aktualus, kaip ir 1943 m. mūšiuose prie Kursko, už kelių kilometrų į rytus“, – sako jie.
Šiuo metu Jungtinėje Karalystėje pagrindinis kovos tankas yra „Challenger 2“, kokių apytikriai dabar yra 227. Tačiau Jungtinės Karalystės vyriausybės 2023 m. kovo ataskaitoje teigiama, kad tik apie 157 gali būti naudojami operacijoms atlikti, per 30 dienų laikotarpį.
Karo ekspertai perpsėja, kad nors Vakarų tankai – tokie kaip „Challenger 2“ ir „Leopard 2“ – gali laimėti kovose vienas prieš vieną, tačiau Ukrainoje jie nepadarė pakankamos įtakos, nes Kijevui trūko tankų kiekio, kad galėtų pramušti Rusijos linijas.
„Vienas leopardas neprilygsta būriui hienų“, – sako ekspertai.
Jie nesiginčija, kad pažangios technologijos vis dar gali pakreipti mūšio eigą, tačiau turi būti aišku, kad priešas negali pasipriešinti grėsmei.
Abu ekspertao ragina JK valdžios institucijas atsibusti: „Kad ir kas vadovautų šaliai, reikia skubiai peržiūrėti gynybos politiką. Du didžiuliai lėktuvnešiai ir 150 tankų neatbaido tokių valstybių kaip Rusija ar Kinija. Būtent šioms šalims – o ne kokiam nors įsivaizduojamam priešui – turime skirti savo atgrasymo priemones.“
Parengta pagal „Business Insider“.
karybatankaiIstorija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.