Rusai perimtą ukrainiečių tanką transformavo į kai ką neįprasto – ir rezultatas kelia nerimą

2024 m. birželio 12 d. 12:29
Lrytas.lt
2024 m. birželio 10 d. Rusijos žiniasklaida pranešė, kad Rusijos kariuomenė šiuo metu išbando nuotoliniu būdu valdomus tankus (RTK), įskaitant ir užgrobtą Ukrainos tanką „T-72AMT“, pavadintą „Vasia“, skelbia „Army Recognition“.
Daugiau nuotraukų (2)
Ši iniciatyva apima esamos įrangos modifikavimą, kad būtų įdiegtos nuotolinio valdymo galimybės, o tai rodo strateginį žingsnį link bepiločių karinių mašinų – tokių kaip „Uran-9“ ir „T-72B3 Sturm“ – integravimo į karines operacijas, siekiant kompensuoti žmonių nuostolius Ukrainoje.
Rusijos „Telegram“ kanale pasidalytame vaizdo įraše matyti, kad tanką „T-72AMT“ valdo dviejų žmonių įgula: vienas jų rūpinasi tanko judėjimu ir manevravimu, o kitas valdo ginklų sistemą, naudodamasis įranga, kuri paprastai būna FPV (angl. first-person view) dronuose.
Nuotoliniu būdu valdomi tankai gali suteikti keletą strateginių pranašumų Rusijos pajėgoms Ukrainoje. Sumažindami žmonių operatorių poreikį didelės rizikos aplinkoje, šie tankai sumažina personalo susidūrimą su fronto mūšio sąlygomis, taip išsaugodami gyvąją jėgą ir sumažindami aukų skaičių.
Šis privalumas ypač vertingas vykdant žvalgybos misijas pavojingose ar nežinomose vietovėse, didinant žvalgybos operacijų saugumą ir veiksmingumą.
Nuotoliniu būdu valdomų tankų integravimas su kitomis bepilotėmis sistemomis, pavyzdžiui, bepiločiais orlaiviais, leidžia įgyvendinti labiau koordinuotą mūšio lauko strategiją. Ši oro ir antžeminių sistemų sąveika pagerina taikinių paiešką ir veiklos efektyvumą.
Nuotoliniu būdu valdomi tankai, aprūpinti pažangiomis technologijomis – pavyzdžiui, automatizuotais bokšteliais ir tiksliai valdomais šaudmenimis – gali atlikti įvairius vaidmenis – nuo tiesioginės kovinės paramos iki logistikos užduočių, todėl jie yra universali karinių operacijų priemonė.
Be to, nuotoliniu būdu valdomi tankai yra ekonomiškai efektyvus sprendimas užsitęsusiuose konfliktuose, nes sumažina logistinę naštą, susijusią su žmonių įgulomis. Jais galima vykdyti ilgalaikes operacijas net ir esant stipriai priešo ugniai ar pavojingoje aplinkoje, taip užtikrinant nuolatinį operatyvinį pajėgumą.
Dėl šių privalumų nuotoliniu būdu valdomi tankai yra vertingas Rusijos pajėgų privalumas palaikant ilgalaikes karines kampanijas Ukrainoje.
Naujojo rusų RTK pagrindas – ukrainiečių „T-72AMT“ – yra patobulinta pagrindinio kovinio tanko „T-72A“ versija, sukurta Kijevo šarvuočių gamykloje Ukrainoje. Į šį variantą įtraukti patobulinimai, pagrįsti Ukrainos pajėgų kovine patirtimi Rusijos karinių pajėgų ir prorusiškų separatistų kontroliuojamuose Donecko ir Luhansko srityse.
„T-72AMT“ turi 125 mm 2A46 lygiavamzdį ginklą, kuris šaudo šarvus praskrodžiančiais sviediniais, didelės sprogstamosios galios prieštankiniais šaudmenimis ir didelės sprogstamosios galios skeveldriniais šaudmenimis. Be to, jis gali paleisti lazeriu valdomą raketą „Combat“, galinčią prasiskverbti pro 750 mm šarvus iki 5 km atstumu.
„T-72AMT“ turi naujas skaitmenines radijo stotis „Aselsan“ ir „Lybid K2“, gerinančias ryšį su pėstininkų daliniais. Be to, tankas turi patobulintus šarvus, galinėje dalyje įrengtą maitinimo bloką ir palydovinės navigacijos sistemą, rašo „Army Recognition“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.