Galingas tik „ant popieriaus“? Rusų „Su-35“ Ukrainoje veikė ne taip, kaip tikėtasi

2024 m. birželio 11 d. 20:51
Lrytas.lt
„Su-35“ buvo Rusijos bandymas neatsilikti nuo amerikiečių ir kinų konkurentų. Ne visai ketvirtos kartos naikintuvas, bet ir ne visiškai penktos kartos naikintuvas, Rusijos gynybos pramonė šį naikintuvą apibūdino kaip priklausantį unikaliai „ketvirtos ++ kartos“ kategorijai. Jį galima palyginti su naujuoju JAV karinių oro pajėgų naikintuvu „F-15EX Eagle II“, kuris taip pat priskiriamas „ketvirtosios kartos ++“ sistemai, rašo „Army Recognition“.
Daugiau nuotraukų (1)
Rusijos gynybos pramonė teigė, kad „Su-35“ yra pranašesnis už JAV karinių oro pajėgų „F-16“. Kai kurie net tvirtino, kad „Su-35“ prilygsta amerikiečių penktosios kartos naikintuvui „F-35 Lightning II“. Iš tiesų „Su-35“ turi daug penktosios kartos naikintuvų savybių, tačiau „F-35“ yra naujesnis ir turi daugiau eksploatuojamos bei patikrintos ginkluotės.
„Su-35“: pavojingas karinis lėktuvas
„Ant popieriaus“ naikintuvas „Su-35“ tikrai yra pavojingas karinis lėktuvas.
Jis turi patobulintas „nematomumo“ (angl. stealth) galimybes, naujos kartos radarų sistemas ir patobulintus variklius – visa tai labiau tikėtina tikrame penktos, o ne ketvirtos kartos lėktuve, todėl rusai „Su-35“ apibūdino kaip daugiau nei tik ketvirtos kartos karo lėktuvą.
„Su-35“ taip pat yra universalus naikintuvas. Jis gali vykdyti oro gynybą, antžemines atakas ir smūgius jūroje, be to jis gali atakuoti taikinius dideliais atstumaism
„Su-35“ turi įvairią ginkluotę, dėl kurios jis gali suduoti mirtiną smūgį bet kokiu atstumu. Jis turi 30 mm pabūklą ir gali nešti raketas „oras-oras“, „oras-žemė“ ir priešlaivines raketas. Iš viso „Su-35“ gali gabenti aštuonias tonas ginkluotės, įskaitant hipergarsinius ginklus. Naikintuvas gali pasiekti maksimalų 2,5 Macho greitį, o jo veikimo nuotolis siekia 3 600 km.
Išskirtinis „Su-35“ bruožas – radaras „Ibris-E“, kuris leidžia „Su-35“ matyti taikinius dideliais atstumais. Karo lėktuve naudojama pažangi infraraudonųjų spindulių paieškos ir sekimo sistema, galinti aptikti orlaivių šiluminį spinduliavimą iki 50 kilometrų atstumu.
Tačiau visos šios galimybės neužtikrino naikintuvo sėkmės Rusijos kare prieš Ukrainą.
„Su-35“ Ukrainos kare
Rusijos „Su-35“ susidūrė su išbandymais Ukrainos mūšio lauke. Kelių šaltinių teigimu, karo lėktuvas pasirodė ne taip, kaip tikėtasi. Pernai lapkritį ukrainiečiai numušė penkis „Su-35“. Be to, 2024 m. pradžioje pranešta, kad Ukrainos sistema „Patriot“ mūšio metu numušė dar du „Su-35“. Net „Su-35“ gamintojas pripažino, kad priešiškame Ukrainos danguje „Su-35“ nedavė lauktų rezultatų.
Iš tikrųjų Rusijos karinės oro pajėgos šiek tiek pakeitė „Su-35“ panaudojimo taktiką. Jos panaudojo „Su-35“ tolimojo nuotolio kovinius pajėgumus, rengdamos smūgius už horizonto prieš Ukrainos taikinius. Pasak laikraščio „EurAsian Times“ darbuotojo Ashisho Dangwalo, tokia Rusijos taktika „privertė Ukrainos naikintuvus veikti mažesniame aukštyje“. Nepaisant to, karo Ukrainoje pradžioje, 2022 m. rugsėjį, buvo pranešta, kad „Su-35“ iškovojo „mažiausiai septynias pergales ore“ prieš Ukrainos naikintuvus.
„Su-35“ gamybos grandinės problemos
Kita vertus, „Su-35“ susidūrė su naujomis problemomis savo gamybos grandinėje. Verta pažymėti, kad daugelis pagrindinių „Su-35“ konstrukcijos komponentų iš tikrųjų yra vakarietiški įrenginiai. Būtent šioje srityje Vakarų sankcijos smarkiai paveikė Rusijos gynybos pramonę.
Neįmanoma tiksliai žinoti, kiek „Su-35“ buvo veiksmingas ar neveiksmingas Ukrainos mūšio lauke. Vis dėlto galima suprasti, kad jo reputacijai buvo smarkiai pakenkta, nes daugelis užsienio šalių, susidomėjusių galimybe įsigyti šį lėktuvą iš Rusijos, pradėjo atsisakyti jo įsigijimo po to, kai pasirodė pranešimų apie prastą jo veikimą Ukrainos danguje.
Be to, tai, kad Rusijos gynybos pramonė pradėjo palaipsniui nutraukti „Su-35“ serijos naikintuvų gamybą ir pereina prie „Su-57“ – dabartinio Rusijos penktosios kartos karo lėktuvo – gali byloti, kad „Su-35“ nepasiteisino taip gerai, kaip Rusija tikėjosi. Tai kelia didelių abejonių dėl šių orlaivių likimo, rašo „Army Recognition“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.