Manoma, kad artefaktai buvo pagaminti Kangdžu valstybės – mažai žinomo darinio, valdžiusio regioną nuo V a. pr. m. e. iki IV a. – laikais.
Kaip teigiama Turkistano regioninės valdžios pareigūnų pareiškime, radiniai liudija apie labai išvystytus regiono amatus, kai Kangdžu valstybė prekiavo su senovės Roma, senovės Kinija ir toliau į pietus esančia Kušo imperija.
Iš stiliaus – apskrito, su aštuonių arkų raštu nugarėlėje ir skyle viduryje siūlui – galima spręsti, kad bronzinis veidrodis atsirado Kinijoje Hanų dinastijos, valdžiusios nuo 206 m. pr. m. e. iki 220 m, laikais.
Tokie daiktai buvo labai vertinami visoje Eurazijoje – panašių veidrodžių rasta Afganistane ir pietiniame Uralo regione – ir tai buvo ženklas, kad moteris, šalia kurios jis buvo palaidotas, buvo turtinga ir įtakinga.
Senovinė valstybė
Kazachstano Ozbekali Žanibekovo universiteto ir vietos valdžios archeologų komanda naujus radinius aptiko trijuose pilkapiuose Turkistano Ordabasinsko rajone. Pranešama, kad du iš piliakalnių senovėje buvo apiplėšti, tačiau trečiajame yra vertingų relikvijų.
Be bronzinio veidrodžio, tarp radinių yra romėniško stiliaus sagė, vadinama fibula, dideli ir maži karoliukai, keraminis ąsotis, batas, diržo sagtis, strėlės antgalis, skirtas paukščiams medžioti – ir du auksiniai auskarai, kurie, kaip manoma, datuojami I a. pr. m. e.
Ypač puošnūs yra auskarai. Jie pagaminti iš spalvingo lydinio, vadinamo polichrominiu auksu, inkrustuoto turkiu ir rubinais, pusmėnulio formos (simbolizuoja Mėnulį), su papuošimais apačioje, vaizduojančiais vynuogių kekes ir skirtais Saulės šviesai atspindėti.
Ekspedicijos vadovas, Ozbekalio Žanibekovo universiteto archeologas Aleksandras Poduškinas teigia, kad Kandžu valstybė buvo įvairių tautų federacija, įskaitant epizodiškai klajoklių sarmatų, siongnu ir sakų (kurie galėjo būti skitais) grupes.
Jis teigia, kad Kangdžu miestai buvo išsidėstę prie Didžiojo šilko kelio, jungiančio Kiniją ir Viduržemio jūrą, todėl turėjo diplomatinių ir prekybinių ryšių visame senovės pasaulyje.
Artefaktai dabar bus eksponuojami Kazachstano Respublikos nacionaliniame muziejuje Astanos mieste, nurodo A. Poduškinas.
Parengta pagal „Live Science“.