Pasak Ukrainos vadų ir Ukrainos karinių tyrimų projekto, kai kurie Ukrainai tiekiami amerikietiški tiksliai valdomi ginklai mūšio lauke pasirodė esą neveiksmingi, o jų tikslumą smarkiai sumažino Rusijos elektroninės kovos sistemos, sukuriančios dažnių trukdžius.
Dviejose konfidencialiose Ukrainos ataskaitose teigiama, kad šie sviediniai veikė gerai, kai buvo pradėti naudoti mūšio lauke, tačiau, Rusijos pajėgoms pritaikius savo gynybą, jų veiksmingumas sumažėjo. Ši problema paskatino Ukrainos kariuomenę nutraukti ginklų naudojimą, sakė du Ukrainos artilerijos būrių vadai.
Ataskaitose, kurias pirmasis paviešino „The Washington Post“, daugiausia dėmesio skiriama Amerikoje pagamintiems 155 milimetrų kalibro valdomiems artilerijos sviediniams „Excalibur“ ir nuo žemės paleidžiamoms mažo skersmens bomboms (angl. Ground Launched Small Diameter Bomb, GLSDB).
Kiekvienas karas yra savotiška ginklų sistemų laboratorija, o Ukraina tapo ginklų, kurie iki šiol nebuvo naudojami prieš tokį priešą kaip Rusija, bandymų poligonu. Pentagonas ir NATO, taip pat Rusija ir Kinija atidžiai stebi, kaip veikia JAV ir Rusijos ginklai – tiek gynybiniai, tiek puolamieji – ir tai turi didelės reikšmės būsimai šalių ginkluotei.
Rusija dislokavo elektroninės kovos sistemas aplink stacionarius taikinius – tokius kaip štabai ir vadavietės, kurie gali tapti Ukrainos tiksliųjų ginklų taikiniais. Šios sistemos skleidžia tiek trukdžių, kad užgožia GPS signalą, kuriuo valdoma „Excalibur“ taikinių nustatymo programinė įranga, sako elektroninio karo specialistas Tomas Withingtonas.
Ataskaitose pateikti duomenys patvirtina pastaraisiais mėnesiais Ukrainos kariuomenės pareigūnų išsakytus komentarus, kad kai kurie vakarietiški sviediniai suteikė Ukrainai didelę persvarą prieš Rusijos pajėgas – tačiau tik trumpą laiką.
Buvęs Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas generolas V. Zalužnas įvardijo „Excalibur“ sviedinį kaip puikų vakarietiško ginklo, kuris prarado efektyvumą, nes jo taikinio nustatymo sistema naudoja GPS, pavyzdį.
Ukrainos pareigūnai ir karo analitikai aprašė panašias problemas, susijusias su GPS valdomomis bombomis JDAM ir sviediniais, naudojamais HIMARS sistemose.
Antrojoje karinėje ataskaitoje teigiama, kad „Boeing“ ir Švedijos bendrovės „Saab“ bendrai gaminamam GLSDB – tiksliajam šaudmeniui, kurio veikimo nuotolis yra ilgesnis nei „Excalibur“ – taip pat trukdė Rusijos elektroninės kovos priemonės.
Pasak Kijeve veikiančios tyrimų organizacijos, Ukrainos kariai mūšio lauke nustojo naudoti GLSDB.
Kadangi kai kurie amerikiečių pagaminti tiksliai valdomi ginklai pasirodė esantys neveiksmingi, Ukrainos kariuomenei teko pasikliauti nevaldomais artilerijos sviediniais, kurių norint sunaikinti taikinį reikia daugiau.
JAV Gynybos departamento spaudos operacijų biuro pareigūnas teigia, kad JAV nuo 2022 m. vasario pristatė Ukrainai daugiau nei 7000 tiksliai valdomų 155 milimetrų kalibro sviedinių.
„Puikiai žinome apie elektroninio karo grėsmę, kurią Rusija kelia Ukrainoje, ir kad ši grėsmė nuolat kinta. Todėl glaudžiai bendradarbiaujame su Ukraina, kartu su gynybos pramonės partneriais, kad nuolat vertintume ir teiktume greitus sprendimus šioms grėsmėms įveikti ir padėtume užtikrinti, kad Ukraina išliktų pjėgi labai sudėtingoje elektroninio karo aplinkoje“, – teigė pareigūnas.
Ukrainos tyrėjai surinko duomenis apie beveik 3000 „Excalibur“ sviedinių, kurie nuo 2022 m. gruodžio iki 2023 m. rugpjūčio buvo iššaudyti amerikiečių tiekiamomis „M777“ haubicomis fronto linijose Chersone, Charkove ir Bachmute, panaudojimą.
Ataskaitos parodė, kad patvirtintų sėkmingų smūgių dalis nuo 2023 m. sausio rugpjūčio sumažėjo nuo 55 proc. iki 7 proc. liepą ir 6 proc. rugpjūtį – t. y. tais mėnesiais, kai Ukrainos sunkiai vykęs vasaros kontrpuolimas buvo pačiame įkarštyje. Vienu metu tik vienas iš 19 „Excalibur“ šūvių pataikydavo į taikinį, teigia vienas iš su ataskaita susipažinusių asmenų. Ataskaitoje apskaičiuota, kad esant tokiam rodikliui, sėkmingo smūgio kaina nuo 2023 m. sausio iki tų pačių metų rugpjūčio išaugo nuo 300 000 dolerių iki 1,9 mln. dolerių.
Ukrainos artilerijos dalinių vadai patvirtino, kad sviediniai „Excalibur“ labai tiksliai pataikydavo į taikinius, kai buvo pradėti naudoti 2022 m., tačiau vėliau juos veiksmingai neutralizavo Rusijos elektroninės kovos sistemos.
„Turime tam tikrų problemų dėl tikslumo“, – sakė Donecko srityje veikiančios 45-osios brigados artilerijos dalinio vadas.
Amerikietiškos haubicos „M777“, kurias naudoja 45-oji brigada, buvo giriamos dėl savo pajėgumų – nuo tada, kai 2022 m. pirmą kartą buvo pradėtos naudoti Ukrainos mūšio laukuose. Tačiau brigados vadas sako, kad jo dalinys 2023 m. pradžioje nustojo naudoti „Excalibur“ pabūklus, dėl jų neefektyvumo.
Anot jo, vietoj to jie šaudė nevaldomais artilerijos sviediniais, kurie yra mažiau tikslūs, todėl reikia didesnio kiekio šaudmenų taikiniui sunaikinti.
Kitas vadas, kuris saugumo sumetimais nurodė tik savo vardą – Olehas – sakė, kad kartais gaudavo kitos ginkluotės, įskaitant lazeriu valdomus sviedinius, kuriuos mažiau paveikia Rusijos vykdomas GPS signalų trukdymas.
Nėra neįprasta, kad intensyvių karo veiksmų metu ginklų sistemos praranda efektyvumą, nes ryžtingi priešininkai randa naujų būdų joms pasipriešinti.
Veiksmingiausia kovos su GPS signalo trukdymu priemonė yra tiesiog pašalinti trukdžių šaltinį, teigia karo analitikai. Ukrainos pajėgos sutelkė dėmesį į stacionarių Rusijos radarų ir kitos elekroninės kovos įrangos neutralizavimą (ypač Krymo pusiasalyje) o tai leido joms pataikyti į tokius taikinius kaip vadavietės ir aprūpinimo sandėliai giliai už priešo linijos, sakė T. Withingtonas.
Tiek Rusijos, tiek Ukrainos kariuomenės naudoja mobiliąsias elektroninės kovos sistemas, kad neutralizuotų sprogstamuosius dronus, kurie naudodamiesi GPS nusitaiko į taikinius.
Tačiau rusų trukdžiai nėra neįveikiami, sako elektroninio karo ekspertas Michaelas Bohnertas. Anot jo, kovos priemonės gali būti paprastos – pavyzdžiui, pakeisti laiką ir vietą, iš kurios šaudmenys paleidžiami. GPS trikdymo problemos išvengiama naudojant orientavimo sistemas, kurios remiasi lazeriais arba vietovės žemėlapiais. Vakarų sąjungininkai taip pat sukūrė kai kurių sviedinių programinės įrangos pataisas, kad padidintų atsparumą.
„Visada galima rasti būdą, kaip ką nors įveikti“, – sako M. Bohnertas.
Parengta pagal „The New York Times“.