Vidurio neolito laikų „mero“ palaikai buvo rasti netoli Bavarijos miesto Eichendorfo, esančio netoli Miuncheno ir pietrytinių Vokietijos sienų su Austrija ir Čekija. Pasak Bavarijos Dingolfingo-Landau apygardos vietos valdžios, radinį praėjusią savaitę atrado apygardos archeologai, kasinėjantys Eksingo kaime, esančiame maždaug už 1,6 km į vakarus.
Žmogus kape buvo palaidotas su pomirtiniam gyvenimui skirtu maistu ir gėrimais, dažais kūno dažymui, dviejų tipų akmeniniais kirviais bei per pusę perskeltu šerno dantimi.
Gausūs kapo reikmenys rodo, kad čia palaidotas asmuo turėjo aukštą statusą – galbūt buvo seniūnas ar vadas, todėl archeologai jį pavadino „meru“. Tyrimo metu dar nenustatyta, kokio amžiaus buvo asmuo, kai mirė – ir ar tai buvo vyras, ar moteris.
Turtingas kapas
Rajono archeologas Florianas Eiblas vokiečių leidiniui „Der Spiegel“ sakė, kad rasti žmogaus palaikus šio laikmečio kape ir šioje vietoje yra neįprasta – nes neolito laikų skeletų yra išlikę labai nedaug.
Be to, pasak jo, radiniai rodo, kad tai buvo ypatingą padėtį užimantis asmuo, kuris buvo vyresnio amžiaus ir tikriausiai užsitarnavo savo turtus ir statusą, o ne juos paveldėjo.
Dvi šerno danties dalys tikriausiai buvo dvi indo, kuriame kadaise buvo laikomi titnaginiai ašmenys ir įrankiai ugniai kurti, pusės – statuso simbolis, nes tuo metu medžioti šernus buvo pavojinga.
Žmogus kape buvo palaidotas pritūpęs, o aplink jo galvą buvo sudėti keli indai – tačiau kol kas nežinoma, kas juose iš pradžių buvo laikoma.
Prieš mirusiojo veidą padėtas geriamasis indas tikriausiai buvo jo asmeninė taurė, o kape taip pat buvo padėtos akmeniniai ašmenys.
Archeologinė vietovė
Nuo 2023 m. rajono valdžios archeologai vykdo kasinėjimus Eksinge, prieš pradedant ten gyvenamųjų namų statybą.
Įspūdingi Eksingo radiniai apima maždaug 7000 metų laikotarpį nuo neolito iki vario ir bronzos amžių – įskaitant aukso papuošalus.
F. Eiblas sako, kad neolito laikotarpiu ši vietovė buvo svarbi dėl turtingų gyvenviečių – tokių kaip Köthingeichendorfas, kuris tuo metu buvo svarbus centras visoje Europoje.
Dabar „mero“ skeletą vietoje ištirs antropologas ir padarys nuotraukas, kad būtų galima sukurti tikslų 3D modelį. Taikant šį metodą, vadinamą fotogrametrija, sujungiami keli skaitmeniniai vaizdai ir sukuriamas virtualus modelis, rašo „Live Science“.