To dar nebuvo: pirmą kartą šiame kare pastebėti rusų povandeniniai laivai

2024 m. gegužės 20 d. 09:07
Lrytas.lt
Atvirųjų šaltinių žvalgybos analitiko MT_Anderson paskelbtose palydovinėse nuotraukose matyti du povandeniniai laivai, iš dalies panirę į vandenį, stovintys Novorosijsko karinio jūrų laivyno bazėje Rusijoje. Abu laivai priklauso „636.6 projekto“ klasei ir gali leisti sparnuotąsias raketas „Kalibr“. Laivai yra dalinai panirę. Nuotraukos data – 2024 m. gegužės 17 d.
Daugiau nuotraukų (1)
Konkreti vieta – Rusijos Juodosios jūros laivyno bazės Novorosijske uostas, iš kurio galima patekti į Juodąją jūrą. Priešingai nei bazė Sevastopolyje, Novorosijskas yra toliau nuo Ukrainos kontroliuojamų teritorijų, tačiau vis dar pasiekiamas Ukrainos tolimojo nuotolio smogiamosioms pajėgoms, o tai galėtų būti raktas, paaiškinantis šį neįprastą elgesį.
Tai pirmas žinomas atvejis Ukrainos ir Rusijos kare, kai povandeninis laivas stovi tokioje padėtyje – nes tai apskritai labai nepraktiška, pavyzdžiui, tokiu būdu į jį negalima pakrauti „Kalibr“ raketas.
Atidžiau pažvelgus į palydovinę nuotrauką, galima pastebėti, kad „Kalibr“ gabenantys povandeniniai laivai yra pusiau panirę savo tradicinėje švartavimosi vietoje. Taip pat yra bent vienas „projekto 22160“ patrulinis laivas su „Tor“ priešlėktuvinės gynybos raketų sistema, ant savo sraigtasparnio aikštelės. Rusai paprastai naudoja tokius laivus, ir jiems pavesta saugoti jų jūrinę techniką nuo Ukrainos bepiločių antvandeninių laivų.
Atsižvelgiant į tai, kad šis „projekto 22160“ laivas yra netoliese, galima daryti prielaidą, kad galimybė laivams panerti rusų nuomone galėtų būti papildomu apsidraudimu nuo jūrinių bepiločių smūgių – ar net nuo iš oro paleistų sparnuotųjų raketų, kurios savo taikinio link orientuojasi ieškodamos atitinkamo radaro signalo.
Kita vertus, net ir taip iš dalies panirus, kai kurios laivų dalys dar matomos, todėl Ukrainos operatoriai, stebėdami aplinką per FPV kameras, gali nukreipti savo dronus į apytikslę povandeninio laivo buvimo vietą. Ir jei smūgis pavyks, dėl panėrimo pasekmės laivui bus tik dar skaudesnės, rašo „Defense Express“.
Kitas logiškas variantas šiuo atveju galėtų būti tas, kad rusai pasirinko savotišką strateginę maskuotę: nusprendė panardinti savo povandeninius laivus, tikėdamiesi, kad palydovai jų nepastebės.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.