Renginyje „Comic Con Baltics 2024“ kvies susipažinti su Artimųjų Rytų kultūros simboliais

2024 m. gegužės 16 d. 12:48
Tapyba ant vandens, turkiškos kavos degustacija, chna piešiniai ant rankų – tai tik keletas Vilniaus universiteto (VU) Filosofijos fakulteto siūlomų veiklų, kurios padės susipažinti su turtinga Azijos ir Artimųjų Rytų kultūra gegužės 24–26 d. vyksiančiame renginyje „Comic Con Baltics 2024 powered by Samsung“ parodų ir kongresų centre „Litexpo“. Jau ketvirtus metus organizuojamame populiariosios kultūros renginyje, kaskart suburiančiame daugiau nei 20 tūkstančių gerbėjų iš visų Baltijos regiono šalių, Vilniaus universitetas su keletu savo padalinių dalyvauja pirmą kartą.
Daugiau nuotraukų (1)
Filosofijos fakulteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto dėstytojai ir studentai VU stende, be kita ko, mielai atsakys į visų besidominčiųjų klausimus apie Azijos ir Artimųjų Rytų studijas bei fakulteto veiklas, o lankytojai galės pamatyti, kaip jų vardai atrodytų užrašyti arabų, hindi, japonų, kinų arba korėjiečių rašmenimis. Penktadienio (24 d.) popietę vyks tapybos ant vandens (ebru) ir chna piešinių ant rankų dirbtuvės, šeštadienio rytą (25 d.) – turkiškos kavos degustacija.
Turkiška kava ir ebru tapyba ant vandens yra įtraukti į UNESCO saugomo kultūros paveldo sąrašą kaip unikalūs Turkijos kultūriniai simboliai. Pasak VU Filosofijos fakulteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto dėstytojo dr. Akino Gürbüzo, jų pažinimas gali pasitarnauti tiems, kas norėtų giliau studijuoti Turkijos kultūrą, visuomenę ir paveldą.
„Turkiškos kavos kultūra ir tradicijos siekia XVI amžių. Apie kavos gėrimo ritualo reikšmę socializacijai ir ryšių stiprinimui byloja turkiškas posakis: „Kavos puodelis įpareigoja keturiasdešimties metų draugystei“. Turime dar vieną patarlę: „Širdis trokšta ne kavos ir kavinės, bet draugystės; kava – tik proga susitikti.“ Taigi kavos paruošimo ritualas – tai svetingumo ir draugystės išraiška, o kava – visų Turkijos visuomenės sluoksnių socialinių susibūrimų šerdis“, – sako dr. Akin Gürbüz.
VU stende „Comic Con Baltics 2024 powered by Samsung“ metu bus galimybė išmėginti ir unikalią turkų meno formą ebru. Ji nuo seno naudojama svarbių dokumentų rašymui, knygų puošybai, kaligrafijoje, interjero ir audinių dekoravimui. Anot VU Filosofijos fakulteto Azijos ir transkultūrinių studijų instituto lektorės Natelos Statkienės: „Ebru yra unikali meno forma, kilusi iš Kinijos ir išauginta Turkijoje kaip profesionalus menas. Ebru sujungia vandenį, judesį ir spalvas, vysto vaizduotę, suteikia galimybę nuraminti protą ir užpildo pozityviomis emocijomis. Šis menas nepalieka abejingų. Piešimas atliekamas specialiame inde ant sutirštinto vandens, dažai susijungdami tarpusavyje sukuria žavingus ir unikalius raštus, ornamentus. Proceso pabaigoje ant vandens paviršiaus guldomas popierius ir piešinys per kelias sekundes atsargiai išimamas.“
Europoje ebru dar vadinamas turkišku popieriumi arba turkišku marmuriniu popieriumi. Natela Statkienė pasakoja, kad dėl popieriuje susidarančių debesis primenančių spalvų sankaupų ši technika ir buvo pavadinta žodžiu „ebrī“, reiškiančiu debesis. „Šiame mene naudojamos tik natūralios, nei žmogui, nei aplinkai nekenksmingos medžiagos, o visas procesas išlikęs autentiškas, kaip ir buvo atliekamas XV amžiuje“, – sako N. Statkienė. – „Tiems, kas norėtų tyrinėti Artimųjų Rytų kultūrą, tokie reiškiniai, kaip ebru, greta lingvistinių studijų, padeda pažinti studijuojamą objektą tiesiogiai įsitraukiant. Beje, VU Filosofijos fakultete siūloma Artimųjų Rytų studijų programa, kurioje derinamos klasikinės ir modernios regiono studijos, suteikia nemažai progų tiesioginiam pasirinktos kultūros pažinimui, tarp kurių – galimybė studentams keletą semestrų praleisti pasirinktos kalbos (turkų, arabų, persų) kilmės šalyje.“
Ebru technikos dirbtuvės ir kitos VU Filosofijos fakulteto siūlomos veiklos – gegužės 24–26 d. renginyje „Comic Con Baltics 2024 powered by Samsung“ kongresų ir parodų centro „Litexpo“ 5 salės B dalyje prie Vilniaus universiteto stendo.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.