Archeologijos vakare bus aiškinamasi, kaip ir kodėl Lietuvoje kito auginamos javų rūšys

2024 m. kovo 28 d. 14:27
Kovo 28 d. 18 val. visi, kas domisi naujausiais archeologijos atradimais bei įdomybėmis, kviečiami į Lietuvos nacionalinio muziejaus ir Lietuvos archeologijos draugijos organizuojamą archeologijos vakarą iš Marijos Gimbutienės XXI skaitymų ciklo.
Daugiau nuotraukų (1)
Renginys vyks Senojo arsenalo renginių salėje (Arsenalo g. 3, Vilnius) arba galima stebėti tiesioginę susitikimo transliaciją Lietuvos nacionalinio muziejaus Youtube paskyroje. Šį kartą bus pasakojama apie soras, kurios, kaip rodo mokslininkų tyrimai, buvo viena pagrindinių grūdinių kultūrų dabartinės Lietuvos teritorijoje.
Rytų Baltijos regionas buvo šiauriausia pasaulyje sorų (Panicum miliaceum) sėkmingo auginimo riba praeityje, tačiau šiandien ši kultūra beveik pamiršta. Seniausios soros Rytų Baltijos regione buvo identifikuotos iš makrobotaninių liekanų, kurios datuojamos maždaug 1000 m. pr. Kr. 800–500 m. pr. Kr. soros buvo vienas pagrindinių grūdinių maisto produktų dabartinės Lietuvos teritorijoje. Senojoje žemdirbystėje soros vaidino svarbų vaidmenį iki pat XV a., o vėlesniais šimtmečiais jų vartojimas gerokai sumenko.
Vakaro metu prof. dr. Rimvydas Laužikas (Vilniaus universitetas) ir prof. dr. Giedrė Motuzaitė Matuzevičiūtė-Keen (Vilniaus universitetas, Lietuvos istorijos institutas) pristatys pranešimą Soros Lietuvoje: nuo populiaraus javo iki užmaršties. Jame analizuojami archeobotaniniai duomenys ir rašytiniai šaltiniai apie sorų auginimą ir vartojimą maistui dabartinėje Lietuvos teritorijoje nuo jų atsiradimo iki pat XIX amžiaus.
Atsižvelgdami į turimus duomenis, ekspertai pasidalins hipotetinėmis įžvalgomis, kodėl sorų auginimas ir vartojimas XV–XIX a. sumažėjo. Keliama hipotezė, kad tam įtakos galėjo turėti keli veiksniai, tarp kurių klimato kaita (mažasis ledynmetis) ir XVI a. įvykdyta Valakų reforma, perorientavusi žemės ūkį prekinio, eksportui skirto ūkininkavimo linkme.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.