Beveik nematomi, tačiau mirtinai pavojingi: paaiškėjo naujos detalės apie rusų laivus skandinančius dronus

2024 m. kovo 19 d. 14:37
Lrytas.lt
„Magura V5“ – tai ukrainiečių gaminami jūriniai bepiločiai, Rusijos Juodosios jūros laivyno laivus sėkmingai verčia „povandeniniais“ laivais. Dalinio „Grupė 13“ vadas pasidalijo kai kuriomis svarbiomis detalėmis apie šį ginklą.
Daugiau nuotraukų (3)
Galima prisiminti, kad „Grupė 13“ yra slaptas Ukrainos gynybos žvalgybos padalinys, garsėjantis jūriniais išpuoliais prieš Rusijos karinius laivus, užpuldamas juos mažais ir manevringais sprogstamaisiais laiveliais be įgulos. Vienas iš dalinio taikinių buvo ir patrulinis laivas „Sergej Kotov“, sėkmingai nuskandintas 2024 m. kovo 5 d. Operacija sudomino BBC Ukrainos biuro žurnalistus.
„Grupės 13“ vadas, šaukiniu „Tryliktasis“, žurnalistams sakė, kad „Sergej Kotov“ kol kas buvo sunkiausiai įveikiamas taikinys iš penkių laivų, su kuriais šis dalinys iki šiol susidūrė kovoje. Patrulinis laivas buvo atakuotas du kartus, tačiau tik trečią kartą Ukrainos jūriniams bepiločiams pavyko jį sunaikinti. Beje, elitinio dalinio vadas atskleidė, kad iš viso operacijai buvo pasitelkta dešimt bepiločių „Magura V5“, bet rusų karo laivui nuskandinti prireikė šešių iš jų.
„Magura V5“ yra išskirtinis „Grupės 13“ ginklas, pagamintas neatskleidžiamos Ukrainos bendrovės, vienas iš trijų vietinės gamybos bepiločių laivų, kurie tarnauja Ukrainos gynybos pajėgose. Kiekvienas jų turi savų savybių ir vaidmenų, o „Tryliktasis“ BBC žurnalistams nurodė kai kurias unikalias „Magura V5“ specifikacijas.
„Jis neišskiria daug šilumos, todėl jo beveik nemato termovizoriai. Ji pagaminta iš plastiko, todėl net radarai ją sunkiai pastebi“, – sakė jis.
Be to, jūrinių bepiločių padalinio vado teigimu, „Magura V5“ veikimo nuotolis yra 800 km, o naudingoji krova – 250 kg (priešingai nei anksčiau žinoti duomenys apie šią bepilotę sistemą, pagal kuriuos ji gali gabenti 320 kg krovinį)
Tačiau „Tryliktasis“ patikino, kad 250 kilogramų sprogmenų užtenka nuskandinti karo laivą.
Laivo be įgulos valdymas užtikrinamas interneto ryšiu, todėl operatorius gali būti bet kur, jo buvimo vieta nesiejama su konkrečiu ryšio diapazonu. „Defense Express“ pastebi, kad anksčiau tokie dronai buvo pastebėti su „Starlink“ antenomis, užtikrinančiomis tinklo ryšį per palydovus. Be pagrindinio, taip pat įrengtas ir atsarginis valdymo kanalas.
Be to, lyginant su anksčiau žinoma informacija, didesnis yra ir korpuso ilgis – dabar žinoma, kad jis siekia šešis metrus (anksčiau buvo kalbama apie 5,5 metro).
Nors „Magura V“ kaina neatskleidžiama, „Tryliktasis“ paminėjo, kad visi nuo 2023 m. pradžios pagaminti dronai kartu sudėjus vis tiek būtų pigesni už Rusijos Juodosios jūros laivyno raketinę korvetę „Ivanovec“, kurią 2024 m. vasario pradžioje nuskandino tie patys dronai.
Gynybos žvalgyba apskaičiavo, kad šis kovinis laivas kainuoja 60–70 mln. dolerių – tačiau tikslus pagamintų „Magura V“ dronų skaičius neatskleidžiamas.
„Magura V“ specifikacijos:
  • Ilgis: 6 m
  • Plotis: 1,5 m
  • Grimzlė: 0,4 m
  • Aukštis virš vandens lygio: 0,5 m.
  • Kreiserinis greitis: 22 mazgai (apie 40 km/h)
  • Maksimalus greitis: 42 mazgai (apie 80 km/h)
  • Naudingoji krova: 250 kg.
  • Veikimo nuotolis: 800 km
ginkluotėdronaikaro laivai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.