Šiuo laikrodžiu mokslininkai simboliškai išreiškia pavojų, kad branduolinis karas ar klimato kaita sunaikins žmoniją. Laikrodį kasmet nustato organizacija „Bulletin of the Atomic Scientists“.
Mokslininkai išvardijo priežastis, dėl kurių laikrodžio rodyklės liko toje pačioje pozicijoje – arčiausiai dvylikos – jau antrus metus. Jie teigė, kad veiksniai buvo naujų branduolinio ginklavimosi varžybų grėsmė, karas Ukrainoje ir susirūpinimas dėl klimato kaitos.
Nuo 2007 m. „Bulletin of the Atomic Scientists“ nariai svarsto naujų žmogaus sukeltų pavojų, tokių kaip dirbtinio intelekto ir klimato kaitos, taip pat didžiausios grėsmės – branduolinio karo – galimą poveikį.
Antradienį paskelbtame 2024 m. pranešime „Bulletin of the Atomic Scientists“ teigė, kad Kinija, Rusija ir JAV skiria didžiules lėšas „savo branduoliniams arsenalams plėsti arba modernizuoti“, o tai didina „nuolatinį branduolinio karo pavojų dėl galimos klaidos ar klaidingo apskaičiavimo“.
Pasak mokslininkų, karas Ukrainoje taip pat sukėlė „nuolatinį branduolinių ginklų eskalavimo pavojų“.
Taip pat buvo paminėta, kad trūksta veiksmų sprendžiant klimato kaitos problemą ir kyla rizikos, susijusios su „netinkamu“ naujų biologinių technologijų ir dirbtinio intelekto (DI) priemonių naudojimu.
„Pasaulio pabaigos laikrodį“ 1947 m. sukūrė Julius Robertas Oppenheimeris ir kiti JAV mokslininkai, sukūrę atominę bombą.
Prieš baigiantis Antrajam pasauliniam karui, jie matė jos pražūtingą poveikį Japonijos miestams Hirošimai ir Nagasakiui. Mokslininkai norėjo perspėti visuomenę ir daryti spaudimą pasaulio lyderiams, kad branduoliniai ginklai daugiau niekada nebūtų naudojami.
Laikrodžio rodyklės judėjo 25 kartus. 1947 m. jos rodė 7 minutes iki vidurnakčio. Šaltojo karo pabaigoje, 1991 m., laikrodžio rodyklės nusileido iki 17 minučių iki vidurnakčio.
„Bulletin of the Atomic Scientists“ prezidentė Rachel Bronson BBC sakė, kad „kiekviena didžioji šalis, įskaitant Jungtinę Karalystę, investuoja į savo branduolinį arsenalą taip, tarsi branduoliniai ginklai galėtų būti naudojami labai ilgą laiką. Tai labai pavojingas metas... Lyderiai nesielgia atsakingai“.
Rusijos branduolinių ginklų ekspertas Pavelas Podvigas, daugelį metų dalyvaujantis nustatant „Pasaulio pabaigos laikrodį“, sako, kad buvo šokiruotas, kai prezidentas V. Putinas po invazijos į Ukrainą įvedė Rusijos branduolinių pajėgų parengtį.
Pasaulis su siaubu sureagavo į Rusijos lyderio grasinimą – tačiau panašu, kad jis atliko apgalvotą sprendimą.
„Būtent tam ir yra branduoliniai ginklai – kad būtų užtikrinta tam tikra veiksmų laisvė, – teigė P. Podvigas. – Rusijos prezidentas manė, kad tokiais pareiškimais jis gali atgrasyti Vakarus nuo intervencijos Ukrainoje – bet tai buvo teisinga prielaida.“
Nepaisant dešimtmečius trukusių ginklų kontrolės susitarimų, pasaulyje vis dar yra apie 13 000 branduolinių kovinių galvučių, 90 proc. iš jų – rusiškos ir amerikietiškos. Dar šešios šalys yra paskelbtos branduolinėmis valstybėmis: Jungtinė Karalystė, Prancūzija, Kinija, Indija, Pakistanas ir Šiaurės Korėja. Daugelis mano, kad Izraelis taip pat turi branduolinių ginklų, tačiau šalis niekada to nepatvirtino. Dauguma šiuolaikinių branduolinių ginklų yra daug kartų galingesni už tuos, kurie sunaikino Hirošimą ir Nagasakį.
2021 m. Jungtinė Karalystė padidino savo kovinių galvučių limitą nuo 225 iki 260, o šalies branduolinės pajėgos yra itin aukštoje parengtyje. Prasidėjus karui Ukrainoje, iš aukšto rango Rusijos pareigūnų lūpų pasigirdo retorikos, kad Maskvos branduoliniai ginklai gali būti panaudoti prieš Jungtinę Karalystę.
Jungtinės Karalystės branduolinio atgrasymo pajėgos dislokuotos Škotijos vakaruose esančioje Faslano bazėje, kurioje yra keturi povandeniniai laivai „Vanguard“, gabenantys branduolinėmis galvutėmis apginkluotas „Trident“ raketas.
Buvęs kapitonas leitenantas Feargalas Daltonas, tarnavęs povandeniniame laive „HMS Victorious“, yra vienas iš nedaugelio žmonių, kurie iš tikrųjų paleido „Trident“ raketą: bandomąją raketą su netikra kovine galvute.
„Visada kažkur yra vienas [povandeninis laivas], galintis paleisti raketą per 15 minučių nuo pranešimo“, – teigė F. Daltonas.
Nuo pat atominės bombos sukūrimo egzistuoja pasipriešinimas šiems ginklams. Devintajame dešimtmetyje „Greenham Common“ taikos stovyklos moterys kovojo už tai, kad visos JAV branduolinės raketos būtų pašalintos iš Jungtinės Karalystės teritorijos – paskutinės JAV kovinės galvutės buvo išvežtos iš JK 2008 m.
Dabar Karališkųjų oro pajėgų Lakenheatho bazėje, esančioje Safolke, Kampanija už branduolinį nusiginklavimą (angl. Campaign for Nuclear Disarmament, CND) protestuoja prieš galimybę JAV ginklams sugrįžti.
Pentagono dokumentuose, apie kuriuos pirmą kartą pranešė Amerikos mokslininkų federacija, teigiama, kad bazėje bus dislokuoti JAV „specialieji“ ginklai. JAV naikintuvai, galintys paleisti tokius ginklus, į Lakenheathą atvyko 2021 m., o dabar JAV oro pajėgos šioje vietoje planuoja statyti bendrabučius kariams, kurie tarnaus galimoje branduolinėje misijoje.
„Mes žinome, kad visuomenės nuomonė yra mūsų pusėje, – aiškino Sophie Bolt iš CND. – Beveik 60 proc. gyventojų nenori, kad Didžiojoje Britanijoje būtų dislokuotos branduolinės bombos.“
„Mes neturime nieko bendra su šia baze, ji visiškai kontroliuojama JAV, – sakė kitas protestuotojas Alanas Wrightas. – Jei prezidento kėdėj sėdės Trumpas jis tiesiog gali paspausti mygtuką, nes jis turi didesnį mygtuką nei Putinas – tada mes tapsime taikiniu.“
Tačiau Donaldas Trumpas anksčiau yra sakęs, kad per 24 valandas nuo savo išrinkimo užbaigs karą Ukrainoje – nors nepaaiškino, kaip. Kai kurie analitikai mano, kad tikėtina, jog JAV parama Ukrainai gali sumažėti.
Per pastarąjį dešimtmetį branduolinio karo baimę padidino ir Šiaurės Korėjos, naujausios valstybės, prisijungusios prie branduolinių ginklų klubo, lyderis Kimas Jongas-Unas. Jis gyrėsi atlikęs branduolinių raketų, galinčių pasiekti Jungtines Valstijas, bandymus.
Buvęs „Bulletin of Atomic Scientists“ narys ir Pasaulio pabaigos laikrodžio programos patarėjas Sigas Heckeris vykdydamas mokslinių tyrimų programą septynis kartus lankėsi Šiaurės Korėjos branduoliniuose objektuose – ir mano, kad šiuo metu Šiaurės Korėja gali turėti 50–60 branduolinių galvučių.
„Branduoliniai ginklai, branduolinis terorizmas, branduolinių ginklų platinimas – visa tai krypsta bloga linkme“, – sako jis.
Parengta pagal BBC.