„Toks atradimas sukelia nuostabų jausmą“, – teigia vienas iš radinį padariusių metalo detektoriaus savininkų Raulis Vladas Suta – ir pridūrė, kad toks radinys „yra kiekvieno istorijos ir metalo detektorių entuziasto svajonė“.
R.V.Suta išsamiai papasakojo, kaip jis ir du jo bendražygiai rado monetų lobį. „Gavau trumpą, bet stabilų signalą [metalo detektoriumi], į darbą paleidau kastuvą, – rašė jis. Pastebėjau nedidelę sidabrinę monetą, tarsi ištrauktą iš kišenės. Po to sekė dar kelios monetos nedideliame gylyje; sekdami signalus nuėjome prie, kaip atrodė, laivo žiočių“.
Monetos buvo išleistos 1500–1550 m., valdant Čekijos, Vengrijos ir Kroatijos karaliui Vladislovui II (gyvenusiam 1456–1516 m.). Kaip rašoma „Facebook“ paskyroje, iš viso monetų lobis ir keraminis indas sveria beveik 4,5 kg.
R.V.Suta rašo, kad monetų radimas grupei sukėlė „džiaugsmo ašaras“.
Vadovaudamiesi įstatymu, pagal kurį kiekvienas, radęs galimai vertingų daiktų, privalo per 72 valandas nuo radimo pranešti apie tai vietos savivaldybei arba muziejui, lobių ieškotojai savo laimikį perdavė vakarų Rumunijoje esančiai Nojorido miesto savivaldybei.
Iš tūkstančių monetų R.V.Suta, jo draugai ir merijos pareigūnai negalėjo atpažinti tik keturių, rašoma pranešime. Šiuo metu nėra jokios papildomos informacijos apie tai, kodėl monetos ten buvo užkastos.
Įstatyme teigiama, kad metalo ieškotojai „gali turėti teisę į 30–45 proc. oficialiai nustatytos lobio vertės“, rašoma Rumunijos interneto svetainėje „Krónika Online“.
Parengta pagal „Live Science“.