Rusijos žiniasklaida rašo, kad Rusijos karinio jūrų laivyno vadovybė priėmė „principinį sprendimą“ išvesti iš laivyno vienintelį „1144 projekto“ atominį kreiserį „Piotr Velikij“. Iki šiol šis laivas tarnavo kaip Šiaurės laivyno flagmanas ir buvo didžiausias Rusijos laivyno karo laivas.
Pažymima, kad „Pjotr Velikij“ laive lieka palyginti nedidelė dalis įgulos, kuri tik palaiko laivo sistemų gyvybingumą.
Galiausiai šio kreiserio eksploatacija turėtų būti nutraukta – tada, kai į Rusijos karinį jūrų laivyną sugrįš 25 metus remontuojamas tokio paties tipo atominis kreiseris „Admiral Načimov“. Planuojama, kad šio kreiserio remonto darbai geriausiu atveju bus baigti ne anksčiau kaip 2023 m. pabaigoje.
Įdomu tai, kad Kremliaus propaganda ilgą laiką kalbėjo apie didelio masto planus modernizuoti branduolinį kreiserį „Piotr Velikij“, kurie visų pirma apėmė ginkluotės atnaujinimą, numatant galimybę įrengti paleidimo įrenginius 80-čiai raketų „Kalibr“ arba 40-čiai raketų „Cirkon“.
Tačiau 2023 m. balandį paaiškėjo, kad pagrindinis rusų branduolinis kreiseris jau ilgą laiką rūdija netoli savo švartavimosi vietos Severodvinsko bazėje – nors paprastai Rusijos karinis jūrų laivynas gana dažnai išplaukdavo į jūrą „pademonstruoti raumenis“ prieš NATO.
Be viso kito, tai, kas išdėstyta pirmiau, reiškia, kad šiemet per tradicinį paradą, rengiamą Sankt Peterburge Rusijos karinio jūrų laivyno dienos proga (paprastai jis vyksta 2023 m. liepos 30 d.), Kremlius bus priverstas atsisakyti ne tik branduolinių povandeninių laivų, bet ir atominio kreiserio „Piotr Velikij“ dalyvavimo parade.
„1144 projekto Orlan“ branduolinis kreiseris buvo nuleistas į vandenį dar 1989 m., tačiau Rusijos kariniame jūrų laivyne pradėtas eksploatuoti tik 1998 m. – nes jo statybos darbai užtruko beveik 10 metų. Tačiau jei skaičiuosime nuo nuleidimo į vandenį momento, tai iš tikrųjų laivas tarnauja jau daugiau nei 32 metus.
Šio kreiserio pilnasis vandentalpos tūris – 25 000 tonų, korpuso ilgis – 252 metrai, įgulą sudaro 744 žmonės. Tačiau laivo ginkluotė buvo morališkai pasenusi – nes pagrindinė jo ginkluotė buvo 20 „P-700 Granit“ tipo priešlaivinių raketų.
Akivaizdu, kad pagrindiniai veiksniai, galėję paskatinti Rusijos karinę vadovybę priimti sprendimą nutraukti flagmano branduolinio kreiserio „Piotras Velikij“ eksploataciją, buvo šie: fizinis korpuso susidėvėjimas ir moralinis ginkluotės susidėvėjimas.
Taigi, anksčiau ukrainiečių sunaikintą raketinį kreiserį „Moskva“ seka dar vienas rusų karo laivas, apibendrina „Defense Express“.