52 metų Martinas Turneris ir jo 18 metų sūnus Rhysas ieškojo metalo lauke netoli Dorčesterio (Dorseto grafystė). „Negalėjau patikėti tuo, ką radome. Žinojau, kad jie seni, bet nesuvokiau, kokie seni“, – sakė jis.
Dabar tikimasi, kad dėl radinio svarbos archeologai kasinės šią vietą.
J. Turneris su sūnumi birželį tyrinėjo lauką, kurio anksčiau nebuvo žvalgę – ir netrukus aptiko pirmąjį radinį.
„Buvome ten vos ketvirtį valandos, kai radome pirmąjį, – prisiminė vyras. – Tada aš jį iškasiau ir supratau, kad tai senas kirvis, todėl pasikviečiau savo berniuką ir pasakiau: niekada nepatikėsi, ką radau“.
„Kai jis priėjo prie manęs, jo detektorius suveikė tiesiai man už nugaros, ir aš pasakiau: „geriau iškask šitą“, o jis iškart iškasė kitą, ir aš sušukau – ką???, – pasakojo M.Turneris. – Aš vėl įjungiau detektorių, nuėjau tolyn, ir jis įsijungė, ir turbūt vos už 18 colių nuo manęs buvo dar vienas. Kai mes juos visus sudėjome ir aš juos fotografavau, maždaug už trijų pėdų nuo mūsų dar vienas buvo ant žemės žemės paviršiaus“.
P. Turneris liko apstulbęs dėl savo paauglio sūnaus sėkmės.
„Žmonės praleidžia visą savo gyvenimą, bandydami aptikti vieną iš tokių, o jis prisidėjo prie 14 iš jų radimo“ – džiaugėsi tėvas.
„Jausmas, kai juos pirmą kartą per 4500 metų laikai rankose – kai esi vienintelis žmogus, kuris per tiek laiko juos laikė. Tai jaudina“, – pridūrė jis.
M. Turneris norėtų, kad artefaktai būtų eksponuojami Dorčesterio muziejuje, nes „jie yra vietos istorijos dalis“.
Tiksli radimvietės vieta laikoma paslaptyje, kad žmonės neieškotų lobių, kuriuos galėtų parduoti juodojoje rinkoje.
Parengta pagal BBC.