Kachovkos katastrofa: seni žemėlapiai rodo, kas laukia Ukrainos netolimoje ateityje

2023 m. birželio 7 d. 09:48
Lrytas.lt
Kachovkos užtvanka buvo pastatyta 1955–1958 m. – pradėjus veikti Kachovkos hidroelektrinei, kuri pakėlė vandens lygį 16 metrų.
Daugiau nuotraukų (5)
Dirbtinio ežero ilgis – 230 km, jis tęsiasi nuo didžiausio Zaporožės miesto iki pat Naujosios Kachovkos miestelio. Vidutinis jo plotis 9,4 km, o plačiausioje vietoje – 24 km, bendras plotas – 2155 km², tūris – 18,2 km³.
Tačiau šie parametrai susiję su vandens telkiniu, kai jame buvo Kachovkos hidroelektrinės užtvanka. Dabar, kai rusai ją susprogdino, vanduo sparčiai nuteka iš užtvankos. Galiausiai Dniepro upė turėtų grįžti į pradinę būklę, buvusią iki užtvankos pastatymo. O kaip ji atrodys, galime įsivaizduoti pagal žemėlapius, sukurtus iki 1955 m.
Pavyzdžiui, čia pateikiami išsamūs 1943 m. vokiečių generalinio štabo sudaryti žemėlapiai, iš kurių galima spręsti, kas laukia Ukrainos netolimoje ateityje. Toliau atrinkti trys žemėlapiai, kuriuose pavaizduotos teritorijos prie Zaporižės, Kryvyj Riho ir Chersono miestų pietų Ukrainoje.
Nors reikėtų atkreipti dėmesį, kad jų negalima interpretuoti kaip patikimų modeliavimo šaltinių. Visų pirma juose neatsižvelgiama į kaskadinės hidroelektrinės veiklą aukščiau Zaporožės miesto.
Vietoj užtvankos ten buvo didelės užliejamos teritorijos, kurios statant užtvanką buvo užlietos vandeniu; istorinis šios teritorijos pavadinimas – Velykyi Luh (Didžioji lyguma). Šiaurės Ukrainoje, Desnos upės žemupyje, yra dar viena panaši užliejama lyguma, kuri iliustruoja šios vietovės pobūdį.
Didžiausi pokyčiai laukia teritorijų prie Dniepro upės netoli Zaporižės miesto, plačiausioje Kachovkos rezervuaro vietoje.
Taip pat kyla potenciali grėsmė, kad gali nukristi vandens lygis netoliese esančios Zaporižės atominės elektrinės (ZAE) aušinimo tvenkinyje. Tačiau Ukrainos branduolinės energetikos operatorius „Energoatom“ pranešė, kad „vandens iš Kachovkos rezervuaro nuleidimas neturi tiesioginės įtakos vandens lygio ZAE aušinimo tvenkinyje sumažėjimui“ – ir kad yra kitų būdų palaikyti veikiančios elektrinės saugumą.
ZAE teritorija senuose žemėlapiuose atrodo taip:
Remiantis 1943 m. žemėlapiu, atominė elektrinė iš esmės yra toje vietoje, kur anksčiau buvo Dniepro kanalas. Čia taip pat yra tais pačiais metais daryta vokiečių iš lėktuvo padaryta nuotrauka: aušinimo tvenkinys yra toje vietoje, kur kadaise tekėjo Dniepro kanalas. Nors toks senas žemėlapis ir nuotrauka nėra itin patikimi vertinimo šaltiniai:
Tačiau Kachovkos užtvankos sugriovimas turės kur kas tolimesnių pasekmių – nes šis telkinys buvo svarbus visai pietų Ukrainai. Tai paveiks visus regiono hidrotechninius įrenginius, naudojamus drėkinimui ir gyvenviečių aprūpinimui vandeniu, įskaitant visą Rusijos okupuotą Krymą.
Parengta pagal „Defense Express“.
kartografijažemėlapiaiužtvanka
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.