5G pasaulio futbolo sirgalių nenuvylė: Katare fiksuota milžiniška interneto sparta

2023 m. sausio 19 d. 12:15
5G internetas Kataro stadionuose veikė net greičiau, nei į varžovų vartus skrieję kamuoliai, rodo 2022 m. Pasaulio futbolo čempionato statistika. Penktos kartos mobilusis ryšys tribūnose garantavo rekordinę 506 megabitų per sekundę (Mb/s) vidutinę spartą ir viršijo net reikliausių sirgalių poreikius. Analitikai tai vadina vienu rimčiausių egzaminų per dar ganėtinai trumpą šios technologijos istoriją ir dar drąsiau teigia, kad tradicinio sporto išlikimui 5G yra tiesiog gyvybiškai būtinas.
Daugiau nuotraukų (1)
„Nors apie įspūdingas 5G galimybes viešojoje erdvėje kalbėta labai nemažai, daugeliui vartotojų tai tebuvo tik sausa teorija. Visgi neseniai pasibaigęs futbolo čempionatas specialistų žarstytais pažadais pagaliau leido įsitikinti praktiškai. Sugužėję į sausakimšus stadionus aistruoliai ne tik nesusidūrė su interneto strigimais, bet dar ir galėjo mėgautis daugelio namų internetą lenkiančia sparta. Tad tikėtina, kad lūkesčius praktikoje pateisinęs 5G organizatoriams atriš rankas ateityje pasiūlyti naujų rungtynių stebėjimo patirtį gerinančių paslaugų ir taip į stadionus vėl prisitraukti jaunąją kartą, kuriai tradicinis sportas, tiesą sakant, nebėra toks jau įdomus“, – dėsto „Telia“ tinklo vadovas Arūnas Strolia.
Nebaisios net šimtatūkstantinės sirgalių minios
Pasak A.Strolios, iki šiol per masinius renginius būdavo įprasta stebėti lėtą mobiliojo interneto veikimą, nes tinklas susidurdavo su milžiniška apkrova. Tačiau pirmasis Pasaulio futbolo čempionatas, kurio metu jau komerciškai veikė 5G, šį nemalonų dėsnį paneigė. Vos 2,93 milijono gyventojų turinčios valstybės stadionus apgulus 2,45 milijonų aistruolių, vidutinė mobiliojo interneto sparta šalyje ne tik nesumažėjo, bet netgi pakilo.
„Interneto spartos matavimo lyderio „Speedtest.net“ („Ookla“) duomenimis, lapkritį prasidėjus pasaulinei futbolo fiestai, Katare vidutinė mėnesio mobiliojo interneto sparta siekė 263,37 Mb/s, kai mėnesį prieš tai ji tebuvo 190,93 Mb/s. Tokius netikėtus rezultatus lėmė vietinių operatorių sparčiai vykdyta 5G infrastruktūros plėtra, o ypač – naujausios mobiliojo ryšio kartos įrangos įrengimas gausiausiai sirgalių lankomuose taškuose“, – atskleidžia pašnekovas.
Greičiausiai internetas veikė „Al Janoub“ stadione, kuriame vidutiniškai fiksuotas šviesolaidiniam internetui prilygstantis 757,77 Mb/s greitis, o beveik 90 tūkstančių vietų turintis ir finalinį mačą priėmęs „Lusail“ stadionas sirgalius džiugino nedaug mažesne 526,48 Mb/s sparta. Turint omenyje, kad daugelis žmonių namuose kasdien naudoja 100–200 Mb/s spartos internetą, nėra abejonių, jog interneto prieigos pajėgumas patenkino visus aistruolių poreikius.
Kita vertus, ekspertas pabrėžia, jog šie įspūdingi skaičiai dar toli gražu nėra 5G riba. Pavyzdžiui, pernai per kasmetinį JAV Supertaurės finalą, subūrusį 103 tūkstančius žiūrovų, stadione buvo pasiektas beveik 1064 Mb/s, o per 160 tūkstančių žmonių pritraukusias „Formulė 1“ lenktynes Abu Dabyje – 808,9 Mb/s greitis.
5G gyvybiškai svarbus tradiciniam sportui
Nepaisant puikių 5G rodiklių, „Telia“ atstovas sutinka, kad vartotojams kur kas svarbesni ne spartos megabitų skaičiai, o praktiški tokios puikios kokybės ryšio panaudojimo pavydžiai. Vienas paprasčiausių iš jų – naudojimasis socialiniais tinklais. Skaičiuojama, kad lyginant su 4G, 5G internetas futbolo čempionato aistruoliams leido maždaug trečdaliu greičiau atverti „Facebook“ ar „Instagram“ naujienas bei paleisti vaizdo įrašo transliaciją.
Taip pat čempionato stadionuose daugelį futbolo fanų nustebino oficiali „FIFA+“ aplikacija, suteikusi galimybę tiesiog nukreipti telefono kamerą į aikštę ir išmaniojo ekrane realiu laiku matyti kiekvieno ant pievelės lakstančio žaidėjo vardą bei statistiką. Tai yra vienas geriausių pavyzdžių, kur link juda tradicinio sporto industrija ir kodėl jai tokia svarbi 5G plėtra.
„Sports Business Journal“ duomenimis, vidutinis tradicinių sporto šakų gerbėjų amžius smarkiai kyla ir šiuo metu svyruoja tarp maždaug 40 ir 60 metų, kai e. sporto atveju jis tesiekia 20–30 m. Akivaizdu, jog jaunimas nori skaitmeninių potyrių, kurių futbolas bei kiti tradiciniai sportai siūlo nepakankamai ir daugiausia koncentruojasi į vis brangiau įkainotų transliavimo teisių pardavimą tradicinės televizijos transliuotojams.
„Ateityje 5G šią problemą padės spręsti, įgalindamas tokias interaktyvias pramogas, kaip rungtynių stebėjimą iš bet kurio taško ar virtualioje realybėje, vietos stadiono eilėje prie maisto ir gėrimų rezervavimą, ošiančių tribūnų garso girdėjimą nuotoliniu būdu, ar net galimybę paspaudus vos vieną klavišą bet kuriuo metu stebėti, kas dedasi žaidėjų rūbinėje ir ant atsarginių suolelio“, – 5G perspektyvas sporte vardina A.Strolia.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.