„USB yra itin populiarus failų saugojimo ir perkėlimo būdas, tačiau nerekomenduojama naudotis nežinomais USB įrenginiais, kadangi juose gali slėptis ne tik failai, bet ir kenkėjiškos programos. Nors kai kurie gamintojai jau pradeda užkamšyti saugumo spragas, patys vartotojai turi žinoti ir vadovautis esminėmis saugumo taisyklėmis“, – teigia „Tele2“ IT saugumo ekspertas Mantas Užupis.
Vartotojai gali net nenutuokti
USB įrenginiai su kenkėjiška programine įranga nėra naujiena – jau 2008 m. „US-CERT“ (angl. Computer Emergency Response Teams) ekspertų grupė įspėjo apie užkrėstus įrenginius. Yra daugybė būdų, kaip galima panaudoti USB atmintines kompiuteriams užkrėsti – dauguma virusų įsijungia automatiškai, kai USB atmintinė prijungiama prie kompiuterio. Jei užpuolikui pavyksta užkrėsti vieną kompiuterį virusais, paprastai gali juos išplatinti ir į kitus kompiuterius el. laiškais ar kitomis priemonėmis.
Nors šis būdas reikalauja daugiau pastangų, jis gali paveikti tiek paprastų vartotojų, tiek ir įmonių kompiuterius. Į USB paprastai įkeliamas akį traukiantis failas, vartotojui jį spustelėjus, įdiegiama kenkėjiška programinė įranga. USB raktuose iš anksto užprogramuota atakos strategija, leidžianti pavogti naudotojo duomenis, gauti prieigą prie jo klaviatūros, stebėti jo ekraną ir užšifruoti jo duomenis, mainais už reikalaujamą išpirką. Šie kenkėjiški veiksmai gali vykti fone, vartotojui apie tai net nenutuokiant.
Svarbiausios saugumo taisyklės
Prie asmeninio kompiuterio neprijunkite svetimų USB įrenginių. Ši prevencija geriausiai užtikrins saugumą jūsų įrenginyje, kadangi įsilaužėliai tiesiog neturės prieigos prie jo. Taip pat neprijunginėkite savo prietaisų prie kompiuterių (ar tinklų), kuriais nepasitikite, ir nejunkite kitų žmonių prietaisų prie savojo kompiuterio. Nežinomoje USB laikmenoje gali būti platinamos kenkėjiškos programos, užkrėsiančios jūsų kompiuterį, taip pat galinčios pasisavinti jūsų asmeninius duomenis.
Nuolat atnaujinkite savo kompiuterio programinę įrangą. Atnaujinimuose ištaisomos saugumo spragos bei suteikiama naujų apsaugos įrankių. Pavyzdžiui, naujausia „MacOS Ventura“ nebeleidžia prijungti bet kokio seno USB įrenginio be vartotojo patvirtinimo.
Išjunkite „Autorun“ funkciją. Kai keičiamosios laikmenos, kaip CD, DVD ir USB įrenginiai, yra įdedamos į diską, „Windows“ funkcija „Autorun“ priverčia jas automatiškai atidaryti. Išjungę ją galite užkirsti kelią automatiškai atsidaryti kenkėjiškoms programoms, esančioms užkrėstame USB įrenginyje.
Naudokite USB apsaugos funkcijas. Siekdami apsaugoti turimus USB įrenginius, naudokite slaptažodžius ir šifravimo funkcijas. Taip apsaugosite savo duomenis ir neleisite neįgaliotiems asmenims prisijungti prie jūsų laikmenos. Taip pat pasirūpinkite atsarginėmis failų kopijomis, jei pagrindinė USB laikmena būtų prarasta.