„Geros užrašų programėlės naudojimas prilygsta nuosavo interneto turėjimui, kuriame galime surasti visas mūsų gyvenimo detales. Kokias knygas ir filmus prieš pusmetį rekomendavo draugai? Iki kada klientas praėjusį mėnesį vykusiame susitikime paprašė atsiųsti patvirtinimą? Kur yra mano akinių receptas? Užrašų programėlės geba rasti atsakymą į visus šiuos klausimus, kartu leisdamos atpažinti ranka rašytą tekstą, užrašais dalintis, juos pildyti kitiems asmenims ar tiesiog tvarkingai kataloguoti“, – pasakoja „Telia Global Services Lithuania“ IT paslaugų tiekimo specialistas Tomas Niparavičius.
„Google Keep“ – užrašai pradedantiesiems
Pasak T.Niparavičiaus, neturintiems įpročio užsirašinėti telefonu verta pradėti nuo pačios paprasčiausios ir labiausiai popierinius užrašus primenančios programėlės. „Google Keep“ tam idealiai tinka ir tai pastebima vien pažvelgus į jos vartotojo sąsajos dizainą – jis atrodo lyg daugybė ant stalo prilipdytų klasikinių geltonų bloknoto lapelių.
„Svarbiausius užrašus galite prisegti viršuje, pažymėti etiketėmis, keisti lapelio spalvą, suporuoti su priminimais. „Google Keep“ taip pat siūlo teksto rinkimą klaviatūra pakeisti diktavimu bei užrašuose pridėti langelius varnelėms pažymėti, kas itin praverčia apsipirkimo sąrašams. Vis dėlto bene geriausia programėlės savybė – itin paprastas sinchronizavimo mechanizmas. Prisijungus su savo „Google“ paskyra, visus užrašus bet kada bus galima matyti kompiuterio naršyklės lange bei kituose „iOS“ ir „Android“ įrenginiuose, o už tai netgi nereikės mokėti jokio prenumeratos mokesčio“, – patirtimi dalijasi pašnekovas.
Vis dėlto specialistas pastebi, kad „Google Keep“ funkcionalumas yra pakankamai ribotas, ypač vertinant per užrašų katalogavimo ir palaikomų formatų prizmę, todėl pažengusieji turėtų pasižvalgyti kitų alternatyvų.
„Evernote“ – užsirašinėjimas vienu paspaudimu
„Evernote“ yra viena seniausių ir funkcionaliausių užrašų programėlių, todėl be jos sunkiai įsivaizduojamas bet koks tokio tipo aplikacijų topas. Jos sėkmės paslaptis slypi tame, jog ji leidžia kurti tiek paprastus, tiek itin detalius užrašus, jų rūšiavimui panaudodama sąsiuvinių, užrašų ir etikečių sistemą.
Vienas didžiausių „Evernote“ pranašumų prieš kitas tokio tipo paslaugas yra tai, kad ji siūlo ne vien programėlę išmaniesiems telefonams ir kompiuteriams, bet ir „Web Clipper“ naršyklės plėtinį, kuris leidžia vienu mygtuko paspaudimu išsaugoti internete rastą tekstą, paveikslėlius ir PDF dokumentus. Šią informaciją vėliau bet kada galima pasiekti tiek išmaniuoju telefonu, tiek kompiuteriu, todėl ją visada turėsite po ranka.
„Taip pat ši aplikacija suteikia galimybę užrašus demonstruoti lyg „PowerPoint“ skaidres, jungti juos tarpusavyje ir nustatyti priminimus. Maža to, įsigijus mokamą „Evernote Premium“ prenumeratą, programėlę tampa įmanoma integruoti su „Slack“, „Outlook“, „Google Drive“, „Teams“ ir dar keliomis kitomis paslaugomis. „Evernote“ netgi siūlo dirbtinį intelektą, kuris gali parekomenduoti turinį, remdamasis ankstesniais jūsų užrašais“, – įspūdingą programėlės funkcijų rinkinį pristato specialistas.
„Dropbox Paper“ – grupiniam darbui
T.Niparavičius pastebi, jog pastaruoju metu darbui vis labiau keliantis į virtualią erdvę daugeliui vartotojų prireikė ir savotiškos skaitmeninės lentos, kurioje savo pastabas žymėti galėtų ne vienas žmogus, o visa grupė. Nors tai dalinai leidžia „Google Docs“ ir kitos panašios paslaugos, jos labiau pritaikytos dokumentų kūrimui, todėl daug geresnė jų alternatyva – būtent tokio tipo darbui pritaikyta „Dropbox Paper“.
„Dropbox“ debesijos talpyklą daugelis naudoja iki šiol, bet tik labai nedidelė dalis vartotojų yra girdėjusi apie 2016 m. išleistą „Dropbox Paper“. Ši aplikacija leidžia komandoms bendroje erdvėje dalintis idėjomis, paveikslėliais ir vaizdo įrašais, kas praverčia renkant informaciją moksliniams darbams, projektams ar prezentacijoms. Be to, kaip ir galima tikėtis, programėlė yra glaudžiai integruota su „Dropbox“ talpykla, taip dar labiau palengvindama darbą. Vis dėlto tenka pripažinti, kad „Dropbox Paper“ perprasti trunka ganėtinai ilgai, todėl ji geriausiai tinka verslo klientams“, – teigia ekspertas.
„OneNote“ – užrašai studentams ir „Microsoft“ vartotojams
Nors vienokią ar kitokią informaciją kur nors pasižymi dažnas žmogus, bene daugiausiai šio darbo atlieka aukštųjų mokyklų studentai. Nuolatinis paskaitų konspektavimas popieriniuose užrašuose yra žalingas aplinkai ir nepatogus, todėl šį darbą galima patikėti „OneNote“. Ji siūlo pakankamai neblogas, nors ir ne tokias plačias užrašų rūšiavimo galimybes, kaip „Evernote“, o papildomų taškų studentų akyse jai prideda tokie dalykai, kaip integruotas matematikos asistentas ir ranka rašyto teksto vertimas spausdintiniu.
„Pagrindinės „Microsoft 365“ biuro programėlių kone kiekvienam pažįstamos iki kaulų smegenų, tačiau tik nedaugelis atkreipia dėmesį, kad šalia „Word“ ir „Excel“ kompanija siūlo ir su „Windows“ operacine sistema itin gerai suderintą „OneNote“. Ji leidžia teksto dėžutes pozicionuoti bet kurioje ekrano dalyje, piešti ir braižyti, diktuoti bei netgi pasikeisti užrašinės foną į tokį, kuris primintų klasikinį užrašų sąsiuvinį ir analogišką „Evernote“ „Web Clipper“ įrankį. Dar vienas svarbus aspektas – „OneNote“ suteikiama galimybė atpažinti tekstą paveikslėliuose ar ekrano nuotraukose, o tai suteikia dar platesnes paieškos galimybes. Be puikios sinchronizacijos tarp kone visų populiariausių įrenginių „OneNote“ stiprybė yra ir labai nesmarkiai apkarpyta nemokama programos versija, kuria gali naudotis neturintieji „Microsoft 365“ prenumeratos ar nenorintys išlaidauti labai funkcionaliai užrašų programėlei“, – dėsto T.Niparavičius.