Falas – tai varpos atvaizdas, paplitęs senovės romėnų kultūroje. Romėnai tikėjo, kad falas įkūnija vyrišką kuriamąją galią ir yra vienas iš valstybės saugumo ženklų (sacra Romana), suteikiančių apsaugą ir sėkmę.
Falo atvaizdų galima rasti visame romėnų kultūros palikime – skulptūrose, mozaikose, freskose ir nešiojamuose daiktuose, pavyzdžiui, pakabukuose ar bulėse – tokie simboliai turėjo apsaugoti nuo blogio, galinčio užpulti vaikus (ypač mažus berniukus) arba nuo piktos akies (malus oculus).
Vienas didžiausių falo simbolių telkinių yra prie Hadriano sienos Anglijoje, kur išilgai sienos ir prie buvusių karinių objektų iki šiol identifikuoti 59 vyriškų lytinių organų raižiniai.
Vietinio Nueva Carteya istorijos muziejaus (isp. Museo Histórico Local de Nueva Carteya) kasinėjimų metu El Higuerón archeologinėje vietovėje, įtvirtinto aptvaro pastato apačioje, rasta beveik pusės metro ilgio falinė skulptūra. El Higueronas – tai Iberijos gyvenvietė, pirmą kartą apgyvendinta IV a. pr.m.e. – dar iki iki tol, kai romėnai apie 206 m. pr.m.e. užkariavo regioną.
Pirmą kartą ši vietovė buvo kasinėjama 1966 ir 1968 m. – ir tapo vienu iš Iberijos kultūros etalonų Kordobos provincijoje.
Per paskutinį kasinėjimų sezoną vakariniame aikštelės sektoriuje taip pat aptiktas Iberijos laikotarpio sienos pagrindas, romėnų kalkakmenio grindys ir romėnų bei viduramžių laikotarpio konstrukcijų liekanos.
Ekstremaduros universiteto mokslininkas ir Nueva Carteya istorinio muziejaus direktorius Andrés Roldán žurnalistams sakė, kad El Higuerón rastas falas gali būti vienas didžiausių išlikusių iš romėnų laikų.
Parengta pagal „Heritage Daily“.