Daug kalbėta apie tai, kad iš užsienio importuojamas prekes (ypač raketų valdymo technologijų srityje) būtų galima pakeisti vietine gamyba. Tačiau anksčiau vykdyta raketų „Kh-555“ ir „Kh-101“ valdymo blokų analizė parodė, kad jie buvo sukurti remiantis 1960–1970 m. technologijomis.
O dabar laikas pažvelgti į daugkartiniam raketų paleidimo įrenginiui „Tornado-S“ skirtą valdomąją raketą „9M544“. Nuotraukas, kuriose matyti šios raketos valdymo sistemos blokas, neseniai paskelbė ginkluotę analizuojanti organizacija „Conflict Armament Research“. Jos ekspertai nuo 2014 m. atkakliai dirbo nustatinėdami ginklų, kuriuos Rusijos pajėgos naudoja Ukrainoje, komponentus ir kilmę.
Svarbu, kad kai naudojama šios raketos kasetinio tipo amunicija, ant žemės krisdama galvutė paprastai nesuskyla į gabalus.
Įdomu tai, kad rusai patys buvo atlikę išsamią raketos „9М544“ nukreipiamojo bloko analizę. Tačiau ši jų analizė buvo keistoka: užuot gyręsi panaudota „geriausia rusiška elektronika“, rusai atvirai rašė, kad „vienintelėje tokio tipo“ raketoje naudojamos mikroschemos, kurias galima nesunkiai nusipirkti internetinėje parduotuvėje „AliExpress“.
Kitaip tariant, visa elektronikos sistemos ašis – „komercinės“ klasės mikroschemos. Jos, kaip aiškina patys rusai, „skirtos naudoti civiliniuose, buities prietaisuose“. Anot jų, būtent dėl to Rusijos Federacija „yra nugalėtoja“ ir jokios sankcijos jos negąsdina. Taip pat buvo pridėtos šios palydovinio navigacijos įrenginio nuotraukos.
Paaiškinime teigiama, kad „TSOP66“ korpuse yra dvi mikroschemos, „LQFP64“ korpuse – trys mikroschemos, tantalo SMD kondensatoriai, DB15 ir SMA jungtys – visa tai galima lengvai įsigyti iš „AliExpress“. Šių importuojamų dalių analogų Rusija turi tik vieną – „LQFP64 – К1986ВЕ92QI“, kurį gamina bendrovė „Milandr“.
Nors dar nėra atlikta giroskopo bloko ir vairo pavaros bloko mikroschemų analizė, labai tikėtina, kad ir ten būtų galima rasti panašių komercinių mikroschemų.
Bet kuriuo atveju, tokių buitinių mikroschemų naudojimas – ne privalumas, o iš tikrųjų pagrindinis rusų arsenalo trūkumas. Šios klasės elektronika nepatikima ir ne tokia atspari gedimams, dėl to nukenčia skrydžio korekcijos sistemos tikslumas, o visa raketa gali virsti „bumerangu“.
Tačiau reikia pažymėti, kad tokius trūkumus kompensuoja kiekiai. O kadangi rusų užpuolikai taikosi ne į konkrečius objektus, o bendrai į gyvenvietes, siekdami terorizuoti civilius gyventojus, tokių sistemų tikslumą galima laikyti netgi per dideliu.
Parengta pagal „Defense Express“.