Gražiausiu lietuvišku interneto vardu išrinktą kupolė.lt randa net užsieniečiai

2022 m. balandžio 21 d. 09:49
Gražiausio lietuviško interneto vardo konkursą šiais metais laimėjo domenas kupolė.lt, surinkęs daugiausiai internautų balsų. Antroje vietoje liko domenas nebeprisikiškiakopūsteliaujantiesiems.lt, trečioje – paukštė.lt. Konkurso organizatoriai šiais metais iš viso atrinko vienuolika domenų, turinčių varduose savitųjų lietuvių kalbos abėcėlės raidžių: ą, č, ę, ė, į, š, ų, ū, ž.
Daugiau nuotraukų (1)
Lietuviškos programos – reikalingos
Konkurso iniciatorės Lietuvos kompiuterininkų sąjungos Lokalizavimo sekcijos vadovas dr. Gintautas Grigas tikina, kad į lietuvių kalbą išversta kompiuterių bei išmaniųjų įrenginių programinė įranga ir galimybė lietuviškai rašyti el. laiškuose, SMS žinutėse, domenų varduose svarbi kiekvienam lietuviui.
„Nors angliška programinė įranga, angliški prekių ženklai, bendraujant internetu – įvairūs jaustukai (angl. emoticons) yra jau įprasta gyvenimo dalis, tačiau labai džiaugiuosi, kad yra žmonių, besirenkančių į lietuvių kalbą išverstas programas, interneto svetainėms registruojami lietuviški domenų vardai, dauguma el. laiškų ir SMS žinučių rašomi nešvepluojant. Turbūt daugiausia tam įtakos turi į lietuvių kalbą išversta populiariausia programinė įranga bei sudarytos patogesnės galimybės naudoti lietuviškas raides kompiuteriuose, telefonuose, domenų varduose“, – teigia G. Grigas.
Lietuviškas domenas – ne kliūtis
Šiais metais gražiausio lietuviško interneto vardo konkursą laimėjusio folkloro ansamblio „Kupolė“ atstovas Mečys Palšauskas mano, kad savitoji lietuvių kalbos raidė ė domeno varde kupolė.lt nėra jokia kliūtis pasiekti interneto svetainę, o priešingai – privalumas, leidžiantis pabrėžti ansamblio vardo autentiškumą.
„Kaip nebūtų keista ansamblio „Kupolė“ interneto svetainę kupolė.lt suranda ne tik lietuviai, bet ir užsieniečiai. Tokiu būdu sulaukiame kvietimų koncertuoti užsienyje. Italai ir prancūzai interneto svetainėje suradę informaciją apie išleistus kompaktinius diskus su ansamblio dainomis, susisiekė dėl jų įsigijimo. Mums sunku įsivaizduoti, kaip italas ar prancūzas gali parašyti lietuvišką ė raidę domeno varde neturėdamas lietuviškos klaviatūros ir dar didesnę nuostabą kelia, kaip jie klauso lietuviškų sutartinių ar kitų kūrinių garso įrašus. Matyt, juos žavi unikalūs lietuviški sąskambiai“, – stebisi M.Palšauskas.
Pašnekovo teigimu, sugalvoti domeno vardą ansamblio interneto svetainei nebuvo sunku, nes pats ansamblio pavadinimas senas ir labai prasmingas, tad geriausias sprendimas buvo registruoti domeno vardą sutampantį su ansamblio pavadinimu.
„Folkloro ansambliui pavadinimas „Kupolė“ buvo suteiktas 1987 metais. Kupolė arba kitaip – Kaupolė ir jos duktė Rasa yra senovės Baltų vaisingumo ir augimo jėgos deivės. Kupolė taip pat yra iš septynių laukų pievų surinkta gėlių puokštė. Mes stengiamės išsaugoti etnokultūros autentiškumą ne tik dainuodami, bet ir šokiais, papročių ir tautosakos rinkimu, todėl mums buvo svarbus unikalus, veiklą atspindintis ansamblio vardas.
Net ir matydami domeno vardų su savitosiomis lietuvių kalbos raidėmis naudojimo sunkumų į pirmą vietą kėlėme lietuviškumą ir vardo autentiškumą. Šveplu domeno vardu kupole.lt galima rasti žaibosaugos paslaugas teikiančios įmonės interneto svetainę, tačiau mūsų siekis nebuvo konkuruoti, o labiau norėjome domenui naudoti autentišką ansamblio vardą“, – teigia folkloro ansamblio „Kupolė“ atstovas M.Palšauskas.
Dauguma domenų varduose švepluoja
Kauno technologijos universiteto (KTU) Interneto paslaugų centro DOMREG atlikta .lt domeno vardų analizė parodė, kad vos 7 proc., arba apie 2000 iš 28 000, registruotų ir potencialiai atitikmenis su savitosiomis lietuvių kalbos raidėmis galinčių turėti .lt domeno vardų užrašyti naudojant lietuviškos abėcėlės raides ė, ą, ę, į, ų, ū, č, š, ž. Visi likusieji, arba net 93 proc. registruotų .lt domeno vardų, yra švepli, t. y. užrašyti raidėmis be diakritikų – taško, brūkšnelio, nosinės ar varnelės.
„Toks didelis šveplavimas domenų varduose sietinas su susiformavusiu įpročiu švepluoti, kai dar nebuvo galimybės .lt domeno varduose naudoti savitųjų lietuvių kalbos raidžių. Galimybė įkurti domenų vardus su diakritiniais nacionalinių kalbų ženklais atsirado interneto standartus kuriančiai IETF organizacijai patvirtinus IDN (angl. Internationalized Domain Name) techninių dokumentų rinkinį, skirtą savitosioms nacionalinėms raidėms koduoti ir atvaizduoti. Nors 2004 metais įdiegėme IDN, kol nebuvo techninių galimybių naudoti savitąsias lietuviškas raides, vartotojai įprato švepluoti ir šio įpročio neatsisakė iki šiol.
Kita priežastis, kodėl net ir praėjus 18 metų nuo galimybės registruoti IDN domenus, dauguma švepluoja – neišspręstos kitos techninės problemos. Deja, kol kas populiariausias socialinis tinklas „Facebook“ tinkamai neatvaizduoja nuorodų į IDN domenus naudojančias interneto svetaines. Taip pat labai ribotos galimybės naudoti elektroninio pašto adresą su IDN domenais“, – aiškina KTU Interneto paslaugų centro DOMREG vadovas Tomas Mackus.
Pasak pašnekovo, net ir esant tam tikriems apribojimams, IDN domenai turėtų būti lygiagrečiai įkuriami švepliems jų atitikmenims siekiant didesnės vardo apsaugos, vengiant painiavos ir ginčų dėl klaidinamo domenų vardų panašumo su kitam asmeniui priklausančiu domenu vien dėl panašios rašybos.
„Jeigu folkloro ansamblio kupolė.lt ir žaibosaugos paslaugas teikiančios įmonės šveplas kupole.lt domenai dėl visiškai skirtingos veiklos nekonkuruoja, tik kartais turbūt suklaidina interneto svetainių lankytojus, bet įsivaizduokime dvi skirtingas ta pačia veikla užsiimančias ir konkuruojančias įmones, kurios el. parduotuvėms naudoja domenus, pvz., gražūs-papuošalai.lt ir grazus-papuosalai.lt. Tokiu atveju gali kilti problemų tiek vartotojams, tiek patiems verslininkams“, – įspėja T. Mackus.
Jeigu varde yra savitųjų lietuviškų raidžių ą, č, ę, ė, į, š, ų, ū, ž, reikėtų registruoti abu domeno variantus – IDN domeną su savitosiomis lietuviškomis raidėmis, pvz., gražus-vardas.lt, ir šveplą, tik su lotyniškomis raidėmis, pvz., grazus-vardas.lt. Turint abu domeno vardo variantus, galima padaryti nukreipimą neprarandant srauto, kai lankytojas adresą rašo vienaip arba kitaip. Sakant telefonu ar radijo reklamoje švepla interneto svetainė skamba nenatūraliai, todėl turint IDN domeną tokių problemų būtų išvengta.
Konkursas – lietuviškumui internete puoselėti
Siekdama puoselėti taisyklingą lietuvių kalbą internete, keisti įpročius rašyti šveplai ir atkreipti dėmesį į techninę galimybę naudoti gimtąją kalbą domenų varduose, Lietuvos kompiuterininkų sąjunga 2014 metais inicijavo gražiausio lietuviško interneto vardo konkursą. Idėją palaikė Kauno technologijos universitetas (KTU), Valstybinė lietuvių kalbos komisija (VLKK), informacinių technologijų ir ryšių įmones vienijanti asociacija INFOBALT.
Iš visų registruotų .lt domeno vardų su savitosiomis lietuviškomis raidėmis kasmet konkursui atrenkami veikiančių interneto svetainių vardai. Vertinamas domeno vardo taisyklingumas, skambesys, prasmės, atsižvelgiama, kaip domeno vardas atspindi svetainės turinį.
Šiais metais konkurso organizatoriai internautų balsavimui atrinko šiuos vienuolika domenų: kupolė.lt, kvepenė.lt, m-pjūvis.lt, nebeprisikiškiakopūsteliaujantiesiems.lt, ošanas.lt, paukštė.lt, plokščiažemė.lt, vidūnų-sodyba.lt, zoošalis.lt, žilvitis.lt, žirgai.lt.
2015 m. gražiausiu lietuvišku interneto vardu išrinktas voveraitė.lt domenas, 2016 m. – vištapuode.lt, 2017 m. – ilgasūsas.lt, 2018 m. – šilinga.lt, 2019 m. – užventis.lt, 2020 m. – sukįkaimą.lt, 2021 m. – jūrė.lt.
Internetas^Instantinterneto adresai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.