Įdomioji istorija: kaip atsirado soliariumai?

2022 m. balandžio 14 d. 12:25
Senovės Graikijoje ir Romoje įdegis nebuvo pageidaujamas. Moterys šviesindavo odą dažais arba kreida, net nenutuokdamos apie žalą, kurią daro organizmui.
Daugiau nuotraukų (1)
Vėliau damos niekada nesiskirdavo su pirštinaitėmis ir skėčiais, nes šviesi oda bylojo apie aukštą kilmę. Požiūris ėmė keistis XX a., kai žymi prancūzų dizainerė Coco Chanel po atostogų grįžo įdegusi. Jos įdegiu susižavėję žmonės spjovė į šimtmečiais puoselėtą odos baltumo tradiciją ir saulei atidengė daugiau nuogo kūno.
Puiku, jeigu gyveni šiltuosiuose kraštuose, kur jos netrūksta.
O ką daryti saulės šviesos ištroškusiems Šiaurės kraštų gyventojams? Jiems pagelbėjo vokiečių mokslininko Friedricho Wolffo išradimas.
Tyrinėdamas ultravioletinių spindulių poveikį sportininkų organizmui jis pastebėjo, kad spinduliai keičia odos spalvą, tai yra oda įdega. Užuodęs didelio verslo galimybę F.Wolffas 1979 m. Jungtinėse Valstijose su broliu įkūrė pirmąją pasaulyje soliariumų gamyklą.
Iš pradžių naudoti tik sveikatinimosi tikslais šie aparatai kosminiu greičiu pasklido po pasaulį, užkariaudami vis didesnę moterų, trokštančių puoselėti savo grožį, auditoriją. Juk puiku, kai net šaltąjį metų sezoną oda auksinio atspalvio. Be to, teigta, kad soliariumo spinduliai padeda kovoti su depresija, peršalimo ligomis, stiprina imunitetą, padeda organizme kauptis vitaminui D, atsikratyti spuogelių.
Bet prasidėjo ir pirmosios diskusijos, kas yra dirbtinė saulė, – nuodas ar vitaminas? Dermatologų tvirtinimu, pirmais metais soliariumų lankytojos gali ir nepajusti jokio neigiamo poveikio.
Problemų paprastai kyla po kelerių metų: išsausėja oda, prasideda jos ragėjimo ir senėjimo procesai, silpsta odos ir viso organizmo imunitetas, gali atsirasti vėžinių pakitimų.
Anot gydytojų, soliariumai yra odos vėžį provokuojantis veiksnys, ypač tiems žmonėms, kurie turi apgamų, darinių, kurių odos tipas pirmas, kurie yra šviesiaodžiai, raudonplaukiai, kurių giminėje, šeimoje yra buvę vėžio atvejų, kurie kada nors buvo nudegę iki pūslių, dažnai važinėja į saulėtus kraštus. Yra tokių rizikos grupių, kurioms visai nerekomenduojama eiti į soliariumą.
Lietuvą soliariumai pasiekė XX a. paskutinį dešimtmetį. Tamsaus įdegio mada buvo išplitusi lyg virusas. 2009 m. spalio 1 d. buvo priimtos sugriežtintos soliariumų normos, viena svarbiausių – soliariumų paslaugas uždrausta teikti jaunesniems kaip 18 metų asmenims, nes soliariumo lempų spinduliuojamų ultravioletinių spindulių poveikis vaikystėje labai padidina riziką ateityje susirgti odos vėžiu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.