Pasak „Daily Dot“, „Come Back Alive“ paskyra „Patreon“ platformoje atsirado 2020 m. gegužės mėnesį, tačiau iki šių metų sausio 26 d. jis tik 936 rėmėjus, kurie per mėnesį įnešdavo tik apie 19 000 JAV dolerių. Viskas pasikeitė po šią savaitę Rusijos įvykdytos invazijos į Ukrainą, kai sutelktinio finansavimo projektas sulaukė didelio dėmesio, o jos narių sąrašas išsipūtė iki daugiau nei 14 000 rėmėjų, kurie iš viso paskyrė 436 966 JAV dolerių paramą.
Kijeve įsikūrusios nevyriausybinės organizacijos „Come Back Alive“ interneto svetainėje rašoma, kad ji siekia teikti techninę pagalbą Ukrainos kariuomenei – pavyzdžiui, aprūpinti ją naktinio matymo įranga, taip pat reabilituoti veteranus. CNBC praneša, kad organizacija taip pat aprūpino Ukrainos karius neperšaunamomis liemenėmis, medicininiais rinkiniais ir šalmais. Tačiau teigiama, kad „Patreon“ rėmimo planų pavadinimai, įskaitant „Kulka“, „Sviedinys“ ir „Bomba“ sukėlė painiavą, kad už lėšas tiesiogine prasme bus perkama amunicija Ukrainos kariuomenei.
Prašymai visuomenei paremti karo veiksmus pinigais nėra visiškai naujas reiškinys – pavyzdžiui, tokios šalys kaip Jungtinė Karalystė ir Vokietija Pirmojo pasaulinio karo metais savo karinių operacijų finansavimui pardavinėjo karo obligacijas (nors šios obligacijos buvo skolos forma, kuri turėjo būti grąžinta laikui bėgant – o ne tiesioginės aukos).
Neaišku, kas nutiko su „Come Back Alive“ surinktomis lėšomis. Organizacijos direktorius Tarasas Chmutas CNBC sakė, kad bandydamas prisijungti prie sąskaitos ir išimti pinigus, jis mato pranešimą „Šis puslapis pašalintas“. Tačiau „Patreon“ teigia CNBC, kad jos politika yra „išsiųsti kūrėjui likusias lėšas arba grąžinti rėmėjams visą paramą“, jei puslapis pašalinamas iš „Patreon“ platformų.
Lietuvoje paramą Ukrainai renka organizacija „Blue/Yellow“. Paprasti Lietuvos piliečiai ir verslai per dvi dienas Ukrainai paaukojo tris milijonus eurų. Informaciją apie galimybes paremti Ukrainą (pervesti paramą bankiniu pavedimu, per „PayPal“, „Paysera“ ar užrenumeruoti paramą telefonu) galima rasti organizacijos svetainėje blue-yellow.lt
Parengta pagal „The Verge“.