„Laikinas el. paštas, kitaip dar vadinamas vienkartiniu, yra trumpalaikis el. pašto adresas, leidžia į jį gauti laiškus arba naudoti vos vieną kartą registruojantis kokioje nors svetainėje. Po kurio laiko sukurta paskyra automatiškai ištrinama, norėdami ją sunaikinti galite ir patys iškart po to, kai ji tampa nebereikalinga“, – sako „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.
Leidžia išvengti netvarkos
Daugiau kaip 40 proc. visų mūsų gaunamų elektroninių laiškų – elektroninis šlamštas (angl. spam), skelbia statistikos portalo „Statista“ duomenys. Laikinas el. pašto adresas padeda problemos išvengti – visi gauti laiškai po kurio laiko automatiškai ištrinami.
„Nors įprastai el. paštą siekiame išnaudoti bendravimui su žmonėmis, darbui ir kitiems svarbiems reikalams, ilgainiui čia prisikaupia krūvos naujienlaiškių ir pranešimų apie parduotuvių taikomas akcijas. Laikinas el. paštas būtent tam ir skirtas – apsaugoti el. pašto dėžutę nuo virtimo šiukšliadėže. Naudokitės juo ten, kur jis bus reikalingas vos vieną kartą, pavyzdžiui, registruodamiesi į vienkartinius renginius ar vienkartinei nuolaidai gauti“, – teigia M.Vrubliauskas.
Dar vienas didelis privalumas yra tas, kad dažniausiai laikinas el. paštas yra nemokamas, o jį kuriant, priešingai nei įprastą el. pašto paskyrą, nereikalinga registracija.
Visgi, ekspertas priduria, kad dalyvaujant loterijoje vienkartinis el. paštas nėra geras sprendimas, nes laimėjimo atveju apie tai nesužinosite – registruojantis įvestas adresas paprasčiausiai nebegalios.
Saugūs duomenys
Be to, kad laikinas el. pašto adresas leidžia išlaikyti savo el. pašto dėžutę švarią, jis prisideda ir prie jūsų asmeninių duomenų saugumo.
„Kuriant el. pašto paskyrą įprastose tokias paslaugas teikiančiose platformose, tokiose kaip „Gmail“, „Yahoo“, „Outlook“ ir pan., būtina pateikti savo asmeninius duomenis, tokius kaip vardas ir pavardė. Taip pat pateikti unikalų ir niekur dar nenaudotą el. pašto adresą. Tuo metu laikino el. pašto paslaugas teikiančios platformos sugeneruoja atsitiktinius adresus ir jums nereikia pateikti jokių savo asmens duomenų“, – pasakoja išmaniųjų įrenginių ekspertas.
Ekspertas pratęsia, kad laikinas el. paštas, naudojamas tik konkrečiai registracijai ar prieigai, apsaugo nuo įsilaužimų į svarbias paskyras, kuriose galima rasti asmeninių duomenų, pavyzdžiui, elektroninės sveikatos ar internetinės bankininkystės platformas.
„Kai naudojate savo įprastą el. pašto adresą nesaugiose svetainėse, rizikuojate, kad nutekėjus duomenims visos kitos paskyros, susietos su jūsų naudotu el. pašto adresu, taps pažeidžiamos. Laikinas el. pašto adresas nuo tokios rizikos apsaugo“, – paaiškina ekspertas.
Pradėti naudotis – lengva
Didžiausias laikino el. pašto privalumas – pradėti juo naudotis yra itin paprasta. Pirmiausia jums tereikia pasirinkti laikinus el. pašto adresus teikiančią platformą. Pavyzdžiui, „TempMail“, „Email Generator“ ir „ThrowAwayMail“ ir automatiškai susigeneruoti atsitiktinį el. pašto adresą.
„Kai kurios platformos leidžia patiems pasirinkti vartotojo vardą, o kai kurios sugeneruoja jį automatiškai. Kiekvieno iš el. pašto adreso aktyvumo laikas priklauso nuo jūsų ir platformos, kurią pasirinksite naudoti. Pavyzdžiui, per „ThrowAwayMail“ sukurta paskyra galioja 48 valandas, o per „Email Generator“ – net 40 dienų“, – pasakoja M.Vrubliauskas.
Platformoje sugeneruotą el. pašto adresą galite iškart pradėti naudoti. Visi naujuoju adresu gauti laiškai bus rodomi pagrindiniame puslapyje. Jų nematys niekas kitas išskyrus jus. Kai kurios platformos patogesniam laiškų sekimui siūlo naršyklės plėtinius (angl. browser extensions) ar mobiliąsias programėles. Pasibaigus el. pašto galiojimo laikui, pats adresas ir visi gauti laiškai dings.