Amžiaus dilema: žaidimų konsolė ar kompiuteris? Vieno atsakymo nėra

2021 m. gruodžio 29 d. 10:57
Žmonija tūkstančius metų ginčijasi, kas buvo anksčiau, višta ar kiaušinis. Žaidėjų bendruomenėje gvildenamas dar sudėtingesnis klausimas: kas geriau, konsolė ar kompiuteris? Šią dilemą imasi spręsti „Telia“ e.žaidimų ekspertas Žilvinas Pūkas.
Daugiau nuotraukų (1)
„Tiek žaidimų konsolės, tiek žaidimams pritaikyti asmeniniai kompiuteriai turi savų privalumų ir trūkumų. Be to, atsirandant naujoms technologijoms ir pristatant naujos kartos konsoles, svarstyklės nuolat svyruoja tai į vieną, tai į kitą pusę. Taigi nenustebinsiu pasakydamas, kad vieno teisingo ir nenuginčijamo atsakymo nėra – tai kiekvieno žaidėjo individualus sprendimas. Svarbiausia suprasti, kaip teisingai išsirinkti“, – sako geimeris Ž. Pūkas.
Tad kaip išsirinkti? Kviečiame susipažinti su eksperto įžvalgomis.
Konsolė: greita, paprasta, patogu
Nors naujos kartos žaidimų konsolės įgyja vis daugiau galimybių, jų pagrindinė paskirtis lieka ta pati: žaidimai. Ir patys gamintojai konkuruodami siekia žaidėjams pasiūlyti unikalių, išskirtinių žaidimų, kurių nerasite niekur kitur. Pavyzdžiui, tik su „Sony PlayStation 5“ galima žaisti tokius žaidimus, kaip „Demon’s Souls“, „Astro's Playroom“ ar „Ratchet & Clank: Rift Apart“. Beje, konkurentė „Microsoft“ laikosi kiek kitos strategijos – praktiškai visi jos „Xbox“ žaidimai yra pritaikyti ir asmeniniams kompiuteriams.
Be to, konsolėmis galima žaisti tiek iš interneto parsisiųstus, tiek į fizines laikmenas įrašytus žaidimus. Pastarųjų privalumas tas, kad žaidimui atsibodus ar įveikus visas sales, kompaktinį diską galima perleisti draugui arba parduoti. Nors išimčių yra, dauguma kompiuteriams skirtų žaidimų yra parduodami tik internetu.
„Konsolė jūsų pirmu pasirinkimu gali būti ir dėl mėgstamų žaidimų pobūdžio, pavyzdžiui, ja smagiausia žaisti nuotykių žaidimus. Taip pat konsolė leidžia patogiai žaisti su draugais, įsitaisius ant sofos priešais didžiausią namų ekraną – televizorių“, – sako Ž. Pūkas.
Apskritai, žaidimų konsolės leidžia žaidimais mėgautis be jokių papildomų rūpesčių: įsigijote žaidimą ir žaidžiate. Tuo tarpu kompiuteris turi atitikti bent minimalius reikalavimus, reikia rūpintis jo operacinės sistemos, programų, tvarkyklių atnaujinimais, o jei žaidimo patirtis netenkina – ir pirkti papildomą techninę įrangą, pavyzdžiui, galingesnę vaizdo plokštę, daugiau operatyvinės atminties ir pan.
Tiesa, konsolėms skirtų žaidimų versijos įprastai yra šiek tiek brangesnės nei skirtų kompiuteriams. Visgi pačios konsolės yra nepalyginamai pigesnės: jos kainuoja iki 500 eurų, tuo tarpu padorus žaidimų kompiuteris atsieis bent kelis kartus daugiau. „Yra tik vienas niuansas: pernai pristatytas „Xbox Series X/S“ ir „PlayStation 5“ žaidimų konsoles iki šiol sudėtinga rasti, jų trūksta visame pasaulyje. Tuo naudojasi perpardavėjai, dirbtinai užkėlę kainas“, – pastebi Ž. Pūkas.
Kompiuteris – visiems skoniams ir pomėgiams
Pradėkime nuo dramblio kambaryje: net vidutinio galingumo žaidimų kompiuteris kainuos brangiau nei naujausia konsolė, o norint išties kokybiškai mėgautis žaidimais teks investuoti ne tik į procesorių, vaizdo plokštę ir kitus kompiuterio komponentus, bet ir įvairius priedus – nuo monitoriaus, klaviatūros ir pelės, iki patogios kėdės ir garso sistemos ar ausinių.
Kita vertus, galingas žaidimų kompiuteris namuose gali turėti kur kas daugiau paskirčių: juo galima dirbti, mokytis, programuoti, naršyti internete, naudoti kitoms pramogoms, net nuotraukų ar vaizdo įrašų redagavimui.
„Žaidimams įmanoma naudoti ir galingą nešiojamąjį kompiuterį, tačiau jis bus dar brangesnis ir ne toks našus. Todėl užkietėję geimeriai įprastai renkasi stalinius kompiuterius, kurių techninę įrangą laikui bėgant atnaujina, pavyzdžiui, pakeičia vaizdo plokštę, prideda daugiau vidinės ar darbinės atminties ir panašiai. Tokiu atveju naujausiais žaidimais galima mėgautis dar ilgiau“, – teigia Ž. Pūkas.
Žaidimų kompiuteris taip pat būtinas, jei mėgstate strateginius ar daugelio žaidėjų internetinius žaidimus, arba jei mėgstate pritaikyti žaidimą savo poreikiams, pavyzdžiui, kurdami savo žemėlapius.
Tačiau žaidimų kompiuterių entuziastai labiausiai vertina galimybę žaidimus žaisti aukščiausia įmanoma kokybe. Taip, naujausios žaidimų konsolės kvėpuoja jiems į nugarą, bet skirtumas lieka ir su kiekvienais metais vis auga, mat didieji gamintojai konsoles atnaujina vidutiniškai kas 5–7 metus.
Na, o svarbiausia, kad pačių žaidimų pasiūla asmeniniams kompiuteriams yra didžiausia ir dažnu atveju jie yra pigesni nei konsolėms pritaikytos versijos. Kompiuterių savininkai turi daugybę pasirinkimų, kur ir kaip pirkti žaidimus bei pasinaudoti konkuruojančių parduotuvių akcijomis ir specialiais pasiūlymais.
„Blogo pasirinkimo nėra: tiek konsolė, tiek žaidimų kompiuteris turi savų privalumų, kuriuos galima įvertinti tik juos išbandžius. Viskas priklauso nuo žaidėjo norų, poreikių – ką ir kaip jis nori žaisti – bei finansinių galimybių“, – apibendrina Ž. Pūkas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.