Milijardierius prisidirbo: teks grąžinti 180 pagrobtų archeologinių vertybių

2021 m. gruodžio 13 d. 10:16
Lrytas.lt
Milijardierius rizikos draudimo fondų valdytojas priverstas atiduoti 180 pavogtų artefaktų, kurių vertė siekia 70 mln. dolerių – ir pagal susitarimą su Manheteno apygardos prokuratūra (JAV), jam visam gyvenimui uždrausta įsigyti daugiau relikvijų.
Daugiau nuotraukų (4)
Manheteno apygardos prokuroras Cyrusas Vance'as jaunesnysis pareiškime teigė, kad 81 metų bendrovės „Steinhardt Partners“ įkūrėjas ir buvęs „WisdomTree Investments“ valdybos pirmininkas Michaelas Steinhardtas „pasižymėjo grobuonišku apetitu artefaktams, nesirūpindamas savo veiksmų teisėtumu, nupirktų ir parduotų eksponatų teisėtumu ir didele kultūrine žala, kurią jis padarė visame pasaulyje“.
Prokuroro biuras teigė radęs „įtikinamų įrodymų“, kad gausi M.Steinhardto kolekcija, kurią sudaro mažiausiai 171 relikvija, kaip antai akmeninės pomirtinės kaukės iš Izraelio, skrynia, skirta žmogaus palaikams iš Kretos bei freska nuo senovės romėnų vilos sienos, sudaryta iš radinių, patekusių į nelegalios prekybos tinklus.
„Kaip teigiama tyrimo apibendrinime, konfiskuoti kūriniai buvo pagrobti ir neteisėtai išvežti iš 11 šalių, jais prekiavo 12 nusikalstamų kontrabandinių tinklų, o prieš patekdami į tarptautinę meno rinką, jie neturėjo patikrintinos kilmės“, – sakoma biuro pareiškime.
Nutarimas žymi 2017 m. pradėto tarptautinio tyrimo, kuriame JAV prokurorų biuras bendradarbiavo su Irako, Sirijos, Libijos, Egipto, Libano, Jordanijos, Graikijos, Bulgarijos, Izraelio, Italijos ir Turkijos teisėsaugos institucijomis, pabaigą.
Prokurorai pradėjo tyrimą 2010 m., kai M.Steinhardtas iš Libano įsigijo 2300 metų senumo marmurinę jaučio galvą, kuri, kaip manoma, buvo pavogta iš Libano per 15 metų trukusį pilietinį karą, pasibaigusį 1990 m.
„Atradusi libanietiškas statulas, prokuroro tarnyba sužinojo, kad M.Steinhardtas savo apartamentuose ir biure turėjo papildomų pagrobtų antikvarinių daiktų – ir netrukus pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl daugiau kaip 1000 antikvarinių daiktų įsigijimo, laikymo ir pardavimo mažiausiai nuo 1987 m.“, – teigia tarnyba.
Pagal susitarimą M.Steinhardtas atiduos daug neįkainojamų artefaktų, kuriais puošė savo namus ir biurus, taip pat skolino muziejams. Tarp jų – 400 m. pr.m.e. datuojamas elnio galvos ritonas (3,5 mln. dolerių vertės apeiginis elnio galvos formos indas), pagrobtas iš Milo Turkijoje, trys akmeninės 6000 m. pr.m.e. pomirtinės kaukės, 1 mln. dolerių vertės dekoratyvinė skrynia žmogaus palaikams, vadinama larnaksu, pagrobta iš Kretos bei datuojama 1400-1200 m. pr.m.e. – ir milijono JAV dolerių vertės freska iš Herkulanumo miesto, vaizduojanti kūdikį Heraklį, smaugiantį gyvatę. Herkulanumas buvo senovės romėnų miestas netoli Neapolio, kurį 79 mūsų eros metais išsiveržus Vezuvijaus ugnikalniui palaidojo pelenai ir lava.
„Jo [Steinhardto] „naujų“ eksponatų ieškojimas, kad galėtų juos demonstruoti ir parduoti, neturėjo nei geografinių, nei moralinių ribų – tai rodo išsiplėtęs antikvarinių vertybių prekeivių, nusikaltėlių bosų, pinigų plovėjų ir kapų plėšikų pasaulis, kuriuo jis rėmėsi plėsdamas savo kolekciją“, – pareiškime teigė C.Vance'as ir pridūrė, kad neįkainojamos relikvijos dabar bus grąžintos jų teisėtiems savininkams.
M.Steinhardto advokatai pareiškime teigė, kad verslininkas „džiaugiasi, jog daugelį metų trukęs apygardos prokuroro tyrimas baigėsi nepateikus jokių kaltinimų ir kad neteisėtai gauti daiktai bus grąžinti į jų gimtąsias šalis“.
Tai toli gražu ne pirmas kartas, kai M.Steinhardtas dėl savo įpročio kaupti relikvijas turi problemų su teisėsauga. 1997 m. federalinis teisėjas nusprendė, kad 4500 m. pr.m.e. datuojamas auksinis dubuo, kurį M.Steinhardtas importavo iš Sicilijos už 1 mln. dolerių, buvo įsigytas neteisėtai ir pasinaudojus apgaule. 2018 m. tyrėjams surengus reidą M.Steinhardto biure ir namuose Manhetene, buvo konfiskuoti keli iš Graikijos ir Italijos pavogti senoviniai artefaktai.
Be viso šito, 2019 m. laikraštis „The New York Times“ dar ir pranešė, kad kelios moterys, dirbusios verslininko finansuojamose nepelno organizacijose, apkaltino M.Steinhardtą seksualiniu priekabiavimu. Steinhardtas kaltinimus neigia.
Parengta pagal „Live Science“.
archeologija^InstantIstorija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.